Connect with us

EVENIMENT

Cinci tineri, salvați de jandarmii montani după ce au rămas înzăpeziți cu maşina pe un drum din Păltiniș

Publicat

arhiva foto

Cinci tineri au rămas înzăpeziți cu maşina pe un drum din zona Muncel, stațiunea Păltiniș. Tinerii au cerut ajutorul jandarmilor pentru deblocarea autoturismului rămas în zăpadă.

Duminică, în urma unui apel prin numărul unic pentru apeluri de urgenţă 112, cinci turiști care au rămas cu mașina înzăpezită în zona Muncel, stațiunea Păltiniș, au fost ajutați jandarmii montani.

Jandarmii au acționat pentru a scoate autoturismul din zăpadă.

Nu au fost victime, iar jandarmii i-au însoțit pe tineri, în siguranță, la un hotel din stațiune.

„Dacă v-ați hotărât să veniți la munte, pentru o drumeție reușită vă recomandăm să vă echipați corespunzător zonei montane, să folosiți doar traseele marcate şi să urmăriți marcajele de pe traseu și să plecați pe munte doar cu echipament adecvat, lanternă, rucsac, trusă de prim-ajutor și nu vă aventurați singuri la drum”, transmit jandarmii montani.
(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Petrișor Peiu, AUR: „Costul împrumuturilor României crește din nou abrupt”. România se confruntă din nou cu dobânzi ridicate

Publicat

senator aur petrisor peiu.jpg






Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, avertizează că România se confruntă din nou cu dobânzi ridicate la împrumuturile de pe piața internă. Acesta critică guvernul condus de Ilie Bolojan, susținând că „povestea de iubire” cu investitorii s-a încheiat și că urmează o perioadă de „calvar al dobânzilor mari”.

Într-o postare pe Facebook, Peiu a precizat că Ministerul Finanţelor a împrumutat luni…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Leul s-a apreciat pentru a patra zi consecutiv

Publicat

bani lei pixabay e1663503847879.jpg






Moneda națională a continuat marțea aceasta tendința de aprecierea față de cea unică, pe fondul reducerii aversiunii față de risc, piețele internaționale fiind mai optimiste în ceea ce privește încetarea agresiunii Rusiei în Ucraina.

Ședința din marțea aceasta, a fost cea de a patra consecutivă de depreciere pentru euro, arată economistul clujean Radu Georgescu.

Leul se apreciază

Media euro a coborât…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

“Rabla” revine în septembrie cu o finanțare de 200 de milioane de lei. Voucherele vor fi mai mici

Publicat

rabla bun e1696582994706.jpg






Programul „Rabla” va fi relansat în luna septembrie, cu un buget de 200 milioane lei și reguli noi, potrivit Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP).

Ghidul de finanțare actualizat va fi lansat în consultare publică până la finalul acestei săptămâni.

“Rabla” revine cu vouchere mai mici

Guvernul a aprobat Ordonanța de Urgență care permite continuarea programului, cu accent pe reducerea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pensia și salariul nu se vor mai putea cumula. Activitatea se poate prelungi până la 70 de ani, dar fără pensie. OUG în dezbatere

Publicat

o companie maghiară vrea să deschidă o mină de sare

Pensia și salariul nu se vor mai putea cumula: Guvernul pregătește interzicerea cumulului pensiei cu salariul, iar măsura s-ar aplica inclusiv polițiștilor. Un proiect de lege prevede că angajații cu decizie de pensionare își pot prelungi activitatea până la vârsta de 70 de ani.

Guvernul pregătește interzicerea cumulului pensiei cu salariul în orice instituție publică sau companie/regie de stat, transmite Antena 3 CNN.

Astfel, nu va încasa pensie în același timp cu…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe