Connect with us

ACTUALITATE

Cipru va primi FĂRĂ RESTRICȚII turiştii britanici vaccinaţi anti-COVID-19

Publicat

Cipru va permite intrarea fără restricţii de la 1 mai pentru turiştii britanici vaccinaţi anti-COVID-19, un acord similar fiind încheiat cu Israelul în februarie pentru facilitarea călătoriilor fără carantină, relatează vineri agenţia EFE.

Ministrul cipriot al turismului, Savas Perdios, a precizat că primirea fără restricţii a cetăţenilor britanici se va aplica numai în cazul celor care au primit şi a doua doză de vaccin cu cel puţin o săptămână înaintea călătoriei, iar autorităţile cipriote îşi rezervă dreptul de a face teste aleatorii în aeroporturi, inclusiv unor pasageri vaccinaţi.

Mai mult, oficialul cipriot a atras atenţia că niciun turist străin, chiar şi vaccinat, nu este scutit de respectarea regulilor antiepidemice, precum purtarea măştii sau păstrarea distanţei de siguranţă.

Această deschidere faţă de turiştii britanici coincide cu sărbătorile pascale ortodoxe. Totuşi, conform planului guvernului de la Londra pentru relaxarea restricţiilor, cetăţenii britanici vor putea călători în străinătate în scop turistic numai începând cu 17 mai.

Guvernul cipriot a decis să permită accesul turiştilor din statele UE începând din 1 martie şi a celor din unele state terţe începând cu 1 aprilie, fără carantină, dar cu condiţia prezentării unui test PCR negativ.

În anul 2019 britanicii au reprezentat circa un sfert din sosirile internaţionale în Cipru, în timp ce Israelul este a treia sursă de turişti. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Soborul Sfinților 70 de Apostoli

Publicat

calendar ortodox 2026: soborul sfinților 70 de apostoli

Publicitate

Mântuitorul nostru Iisus Hristos a avut 70 de ucenici, pe lângă cei 12 apostoli aleşi. Toţi aceşti ucenici ai Domnului s-au ostenit propovăduind cuvântul lui Hristos, îndurând chinuri şi prigoniri. Biserica îi cinsteşte, cântându-le astăzi: „Ceata ucenicilor lui Hristos, celor şaptezeci, să o lăudăm dumnezeieşte credincioşii şi să o prăznuim. Că printr-înşii toţi ne-am învăţat a cinsti Treimea Cea nedespărţită, că sunt...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu devastator în Havârna: O familie a rămas fără locuință după ce flăcările au mistuit casa și anexele. O femeie a ajuns la spital

Publicat

incendiu devastator în havârna: o familie a rămas fără locuință

Publicitate

O familie din localitatea Havârna a rămas fără acoperiș deasupra capului în urma unui incendiu de proporții care a izbucnit seara trecută și a distrus aproape în totalitate locuința și mai multe anexe gospodărești.

Alarma a fost dată în cursul serii, iar la fața locului au intervenit în cel mai scurt timp două echipaje din cadrul Punctului de Lucru Darabani, pompieri din cadrul Detașamentului Dorohoi, precum și Serviciul Voluntar pentru...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiune a polițiștilor rutieri în Botoșani, Tudora și Vorona: Zeci de sancțiuni aplicate pentru viteză și alte abateri grave

Publicat

acțiune a polițiștilor rutieri la tudora: zeci de sancțiuni și

Publicitate

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Botoșani au desfășurat, la data de 3 ianuarie 2026, o amplă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere și creșterea siguranței în trafic, în zonele considerate cu risc ridicat.

Controalele au avut loc atât pe sectorul de drum din municipiul Botoșani unde, la finalul lunii decembrie 2025, s-a produs un grav accident rutier soldat cu decesul unei persoane, cât și pe raza localităților Tudora și Vorona.

În...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cod galben de ninsori și polei în județul Botoșani. Meteorologii avertizează asupra condițiilor meteo periculoase

Publicat

cod galben de ninsori și polei în județul botoșani. meteorologii

Publicitate

Meteorologii au emis o atenționare de cod galben de ninsori, lapoviță și ploi pentru județul Botoșani, valabilă începând de mâine, de la ora 10:00, până marți, la aceeași oră.

Potrivit prognozelor, fenomenele meteo vor afecta întreg județul, fiind așteptate precipitații mixte care, în anumite zone, pot favoriza depuneri de polei și formarea ghețușului, în special pe carosabil și trotuare.

Cantitățile de apă estimate se vor situa între...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe