EVENIMENT
Circulaţia pe aproximativ 4 kilometri din A2, sensul Constanţa - Bucureşti, se va închide pentru două nopţi
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA anunță închiderea circulației pe autostrada A2, Calea 2 Constanța - București, începând de marți seara, pe o distanță de aproximativ 4 kilometri.
Această închidere este necesară pentru a permite execuția lucrărilor de montare a predalelor la pasajul care supratraversează autostrada în zona kilometrului 13+330.
"În perioada 27 - 29.06.2023, în intervalul orar 22:00 - 5:00, se închide circulaţia pe autostrada A2, Calea 2 (Constanţa - Bucureşti), pe sectorul cuprins între km. 11+700 şi km. 15+500, pentru execuţia lucrărilor de montare a predalelor la pasajul care supratraversează autostrada în zona km. 13+330.
Pe perioada lucrărilor circulaţia va fi deviată pe următoarea rută de ocolire pentru toate categoriile de vehicule: A2, km. 15+000 - DJ 301, Cernica - Centura Bucureşti", se arată în comunicatul CNAIR.

În acest interval circulaţia rutieră pe Calea 1 a autostrăzii se va desfăşura în condiţii normale, pe cele două benzi de circulaţie, menţinându-se pe carosabil semnalizarea rutieră temporară existentă la această dată, respectiv restricţionarea benzii de urgenţă. Agerpres
sursa foto: Facebook / Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere
Sfântul Daniel este sărbătorit în data de 17 decembrie. Este considerat ocrotitorul celor aflați în exil sau departe de patria lor, dar este cunoscut și pentru darul său de a desifra vise.
Sfântul Proroc Daniel a trăit cu 460 de ani înainte de Hristos. Când Ierusalimul a fost cucerit de împăratul babilonean Nabucodonosor, Daniel și tinerii Anania, Azaria si Misail au fost luați robi.
Datorită înțelepciunii sale, Daniel a fost chemat de către Nabucodonosor la palatul său,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Aproape 40 de magistrați clujeni, de partea reformei justiției. Judecător Tribunalul Cluj: „Magistrații trebuie să fie liberi”
Mai mulți magistrați din județul Cluj și-au exprimat public solidaritatea cu judecătorii și procurorii care au semnalat existența unor disfuncționalități și presiuni în sistemul de justiție, în contextul dezbaterilor declanșate de documentarul „Justiție capturată”, realizat de Recorder.
În timp ce semnatarii vorbesc despre nevoia de curaj, integritate și reformă reală, instanțele clujene precizează...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cristi Danileț: România a pierdut la CEDO pentru că a fost în război cu magistrații curajoși, critici cu privire la anti-reforme
Fostul judecător clujean Cristi Danileț explică, într-o postare amplă pe blogul personal, motivele care au dus la condamnarea României de către Marea Cameră a Curții Europene a Drepturilor Omului, în data de 15 decembrie 2025.
Hotărârea definitivă luată de CEDO în favoarea fostului judecător clujean stabilește că magistrații pot comenta public, inclusiv pe rețelele sociale, subiecte de interes general...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
CSM, pus la zid după verdictul CEDO în cazul Cristi Danileț. Forumul Judecătorilor cere demisia Liei Savonea
Asociația Forumul Judecătorilor din România solicită public Consiliului Superior al Magistraturii să își asume răspunderea pentru abuzul constatat de Marea Cameră a Curții Europene a Drepturilor Omului în cauza Danileț împotriva României.
Reprezentanții magistraților vorbesc despre un regres major al justiției, sancțiuni disciplinare aplicate discreționar și o criză profundă de credibilitate a sistemului...
Citește mai mult pe Cluj24.ro


