EVENIMENT
Circulaţie în condiţii de iarnă pe DN 73, în zona Rucăr-Bran, unde ninge abundent

Traficul rutier se desfăşoară în condiţii de iarnă pe DN 73, în zona Rucăr-Bran, unde ninge abundent, a anunţat, miercuri, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Argeş.
„Având în vedere atenţionarea meteo de cod galben pentru partea de nord a judeţului Argeş, privind fenomene de precipitaţii, ninsori însemnate cantitativ şi intensificări ale vântului, vă recomandăm să echipaţi autovehiculul în mod corespunzător, să conduceţi cu prudenţă şi să acţionaţi pedala de acceleraţie cu moderaţie. La această oră, pe DN 73, zona Rucăr-Bran, ninge abundent şi se circulă în condiţii de iarnă”, se arată într-un comunicat al IPJ Argeş.
Poliţiştii reamintesc faptul că utilizarea anvelopelor de iarnă este obligatorie atunci când se circulă pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, iar autovehiculele cu greutatea de peste 3,5 tone trebuie echipate cu dispozitive antiderapante.
DN 73 asigură legătura între municipiile Piteşti şi Braşov, tranzitând zona montană prin culoarul Rucăr-Bran.
AGERPRES
sursa foto: IPJ Argeș
EVENIMENT
Noi avertizări Cod Portocaliu și Cod Galben de caniculă și furtuni, valabile în Alba și alte județe din țară până luni

Meteorologii au actualizat duminică avertizările Cod Galben și Cod Portocaliu de caniculă și furtuni. Astfel, județul Alba se află duminică, 8 iunie, între orele 12:00 – 21:00, sub Cod Portocaliu de temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat și caniculă.
Începând de duminică, ora 14:00, până luni, ora 03:00, zona de Nord-Vest a județului Alba se află sub Cod Galben de furtuni.
Cod Galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Aproape 300 de copii au participat la concursul „Sanitarii Pricepuți”, organizat de Crucea Roșie Filiala Alba. CLASAMENT

Circa 300 de elevi de gimnaziu și de liceu au participat, vineri, 6 iunie 2025, la faza județeană a concursului „Sanitarii Pricepuți”, cel mai longeviv concurs de educație pentru sănătate și prim ajutor din România.
Competiția este organizată anual de Crucea Roșie Română Filiala Alba și are ca scop formarea elevilor din școlile gimnaziale și liceele din județul Alba, în domeniul educației pentru sănătate și al primului ajutor. Și în acest an, concursul a fost…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Copac prăbușit peste liniile de transport a energiei electrice în Dej. Au intervenit pompierii

Intervenție a pompierilor în această dinimeață pe strada 1 Mai din Dej.
Un copac a căzut peste liniile de transport a energiei electrice.
Copac prăbușit peste liniile de transport a energiei electrice în Dej
La fața locului au ajuns o autospecială și o autoscară pentru intervenții și salvări de la înălțimi de la Detașamentele Dej și 1 Cluj-Napoca, dar și un echipaj al furnizorului de utilități.
Echipele specializate au îndepărtat arborele suspendat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: ACCIDENT la Alba Iulia. Biciclist lovit de o mașină, după ce a intrat pe contrasens, într-o intersecție din Bărăbanț

Un accident rutier s-a produs duminică dimineața, în jurul orei 08:00, pe strada Alexandru Ioan Cuza din Alba Iulia. Un biciclist a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Acesta ar fi pătruns pe sensul opus de mers, în zona unui sens giratoriu din cartierul Bărăbanț.
Evenimentul rutier s-a produs în zona sensului giratoriu de la intersecția străzii Alexandru I. Cuza cu străzile Mureșului și Gării din cartierul Bărăbanț.
Potrivit IPJ Alba, în această…
Citește mai mult pe Alba24.ro