Connect with us

ACTUALITATE

Citricele, brânza de oaie şi ouăle sunt alimentele care s-au scumpit cel mai mult în septembrie

Publicat

Citricele şi alte fructe meridionale, brânza de oaie şi ouăle sunt alimentele care s-au scumpit cel mai mult în luna septembrie a acestui an, faţă de luna precedentă, în timp ce cartofii, fasolea boabe şi alte fructe proaspete s-au ieftinit.

Potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică, publicate vineri, preţul citricelor a urcat cu 2,22% în septembrie, brânza de oaie s-a scumpit cu 0,88% iar ouăle cu 0,79%, în timp ce preţul cartofilor a scăzut cu 4,18%, fasolea a fost mai ieftină cu 0,05% iar fructele proaspete cu 1,02%.

De la începutul acestui an, cel mai mult s-au scumpit s-au scumpit tot citricele, cu 25,6%, fructele şi conservele din fructe (plus 13,49%) şi cartofii (11,96%), iar scăderi de preţ s-au înregistrat la ouă, care s-au ieftinit cu 4,96%, alte legume şi conserve de legume (minus 3,89%) şi fasolea boabe şi alte leguminoase (minus 2,27%).

Pe ansamblu, în septembrie alimentele s-au scumpit cu 3,03% faţă de începutul anului dar s-au ieftinit cu 0,09% faţă de august 2019.

În ceea ce priveşte mărfurile nealimentare, ţigările, combustibilii şi cărţile au consemnat cele mai mari creşteri de preţuri în luna septembrie faţă de decembrie 2018, cu plusuri de 7,65%, 4,57% şi, respectiv, 3,74%, în timp ce gazele naturale s-au ieftinit cu 4,93%.

Faţă de august 2019, creşteri de preţ mai importante au înregistrat cărţile (plus 0,97%), confecţiile (0,57%) şi încălţămintea (0,42%) în timp ce preţuri mai mici sunt la combustibili (minus 0,07%) şi butelii (minus 0,03%).

Pe total mărfuri nealimentare, în septembrie preţurile au urcat cu 2,57% faţă de decembrie 2018 şi cu 0,13% faţă de august.

La capitolul servicii, de la începutul anului şi până în luna septembrie cel mai mult s-a scumpit transportul aerian (15,36%), serviciile de apă, canal şi salubritate (plus 6,53%) şi serviciile poştale (plus 5,70%).

Faţă de luna august, cele mai mari creşteri de preţuri au fost consemnate de asemenea în transportul aerian (plus 2,07%), servicii de apă, canal şi salubritate (plus 0,78%) şi restaurante şi cafenele (plus 0,47%).

Rata anuală a inflaţiei a coborât la 3,5% în luna septembrie a acestui an, de la 3,9% în luna august, în condiţiile în care mărfurile alimentare s-au scumpit cu 4,07%, cele nealimentare cu 2,78%, iar preţul serviciilor a înregistrat un avans de 4,24%, potrivit datelor publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Banca Naţională a României (BNR) a majorat la 4,2% prognoza de inflaţie pentru finalul acestui an şi estimează o inflaţie de 3,3% pentru 2020. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Verificări la centrele sociale din Botoșani: Lipsă de personal, nerespectarea procedurilor și alimentație necorespunzătoare

Publicat

verificări la centrele sociale din botoșani: lipsă de personal, nerespectarea

Publicitate

În luna octombrie 2025, inspectorii sociali din cadrul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Botoșani au desfășurat 14 misiuni de inspecție socială.

Aceste acțiuni de control au avut ca scop:

  • verificarea respectării standardelor minime de calitate obligatorii pentru funcționarea serviciilor sociale de tip rezidențial destinate copiilor, atât publice, cât și private, din județul Botoșani;

  • evaluarea în vederea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

ANAF va lansa un asistent virtual care va răspunde la întrebările contribuabililor. Cum va funcționa chatbot-ul „Ana”

Publicat

un site fals imită identitatea anaf. atenționarea instituției pentru contribuabili:

Publicitate

ANAF va lansa în curând un asistent virtual conversațional (chatbot) bazat pe inteligență artificială, aflat în prezent în faza de testare.

Un chatbot este un program de inteligență artificială conceput pentru a interacționa cu oamenii prin conversații, de obicei prin text (ca pe un site web, într-o aplicație sau într-un sistem de mesagerie).

Chatbotul poate înțelege întrebările utilizatorului și oferă răspunsuri automate, fie bazate pe…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Lăsata Secului pentru Postul Crăciunului: Ultima zi în care se mănâncă de dulce până la Crăciun.

Publicat

lăsatul secului pentru postul crăciunului 2025, săptămâna aceasta

Publicitate

Lăsata Secului marchează începutul Postului Crăciunului. Astfel, joi, 13 noiembrie 2025, creștinii se bucură de ultima zi în care mai pot consuma alimente „de dulce”.

Din rânduielile bisericești aflăm că se lasă sec în seara de 14 noiembrie, însă, dacă această dată cade miercurea sau vinerea, cum este în acest an, se lasă sec cu o zi mai înainte, scrie crestinortodox.ro.

„Lăsatul secului” sau “alimentele de sec” se referă…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Percheziții în municipiul Botoșani: Doi tineri, reținuți de polițiști pentru comiterea de infracțiuni informatice

Publicat

video: familie întreagă, din botoșani, care s ar fi autoizolat de

Publicitate

Miercuri, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au emis ordonanță de reținere, pentru 24 de ore, pe numele a doi tineri, de 24 și 32 de ani, din municipiul Botoșani, cercetați sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt, efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos, accesul ilegal la un sistem informatic, efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos.

 

Din cercetări, a reieșit faptul că cei doi, la data de 6…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe