EVENIMENT
Cîțu a aflat programul lui Ciolacu la Kiev de la ucraineni
Președintele Senatului Florin Cîțu spune că nu a fost sunat de Marcel Ciolacu și că a aflat de la ucraineni că președintele Camerei Deputaților nu mai merge la Kiev în 27 aprilie, așa cum era planificat inițial.
„În ceea ce privește Senatul, noi am respectat toate regulile, am agreat o dată cu cei din Ucraina și ne-am ținut de acea dată. Din momentul în care a fost agreată acea dată, totul a fost în mâinile celor de la securitate, de a aranja transportul, nu am mai avut nicio intervenție”, a spus joi Florin Cîțu.
Întrebat dacă a fost sunat de Marcel Ciolacu înainte de această vizită, Florin Cîțu a spus că nu. Anterior, Marcel Ciolacu a spus că a avut o discuție telefonică cu Florin Cîțu cu câteva ore înainte să plece în Ucraina.
„Am aflat luni de la partea ucraineană, care m-a întrebat ce se întâmplă, am aflat despre faptul că domnul președinte Ciolacu nu mai vine pe 27, nu am întrebat când vine, nu am întrebat ce se întâmplă, nu era treaba mea”, a declarat Cîțu.
El a spus că nici premierul nu l-a informat despre vizita acestuia în Ucraina, dar că „nici nu trebuia să facă așa ceva”: „Nu am comunicat cu premierul României despre vizita domniei sale pentru că nu aveam de ce”.
Florin Cîțu spune că trebuie privită „partea bună” a lucrurilor: faptul că trei oficiali români au fost în două zile în Ucraina să arate susținerea României pentru această țară.
Președintele Senatului, Florin Cîțu, s-a întâlnit, miercuri, cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Cîțu a susținut un discurs în cadrul Congresului autorităților locale și regionale, prezidat de președintele Ucrainei. El a vizitat Irpin și Gostomel.
Vizita lui Florin Cîțu a venit la o zi după ce în Ucraina au fost Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă. Cei doi au vizitat orașele asediate de ruși Irpin și Borodyanka. Mediafax
Stirile Romania24.ro pot fi urmărite și pe Google News
EVENIMENT
„Angel Shot”, codul care ajută femeile în pericol, ajunge în cluburile din Cluj. Proprietar bar: Dorim să schimbăm mentalități
Opt cluburi și baruri din Cluj-Napoca s-au alăturat campaniei „Angel Shot”, un concept de siguranță deja aplicat în marile orașe europene. Printr-un cod discret rostit la bar (Angel Shot), femeile care se simt în pericol pot cere ajutorul personalului, fără a atrage atenția asupra situației.
Un cod simplu, o măsură reală de siguranță
Inițiativa face parte din proiectul „Harta Siguranței”, coordonat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Tineri din Sebeș, arestați preventiv după ce au fost ridicați de mascați: Creșteau cannabis în casă. Ce acuzații aduce DIICOT
Mai mulți tineri din Sebeș, care au fost ridicați de mascați, în urma a opt percheziții, își vor petrece următoarele 30 de zile în arest preventiv. Perchezițiile au avut loc pe 11 noiembrie, iar o zi mai târziu, aceștia au ajuns în fața magistraților Tribunalului Alba cu propunerea de arestare preventivă. Dosarul a fost instrumentat de DIICOT Alba Iulia.
Din câte se pare aceștia erau în vizorul anchetatorilor de mai mult timp, fiind filați de către BCCO Alba Iulia. Mai…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Tarifele de referință RCA au crescut în a doua jumătate a anului, potrivit raportului semestrial publicat de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF).
Pentru persoanele fizice, majorările medii sunt de 5,4% la autoturisme și 5,2% la autovehiculele de transport marfă, în timp ce pentru persoanele juridice creșterile sunt de 3,5% și, respectiv, 3,2%. ASF precizează că evoluțiile moderate arată o perioadă de stabilitate a pieței RCA.
Tariful de referință RCA pentru persoane…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
DiscoverEU 2025: Ultima zi de înscriere pentru permise gratuite de călătorie în Europa. Selecție pentru tinerii născuți în 2007
Ministerul Educației anunță că joi, 13 noiembrie 2025, este ultima zi de înscriere în programul european DiscoverEU, dedicat tinerilor născuți între 1 ianuarie și 31 decembrie 2007. Rezultatele selecției vor fi publicate în 7 ianuarie 2026.
40.000 de permise de călătorie gratuite pentru tinerii europeni
Comisia Europeană marchează 40 de ani de existență a Spațiului Schengen printr-un nou apel DiscoverEU, derulat în cadrul programului Erasmus+. Tinerii care se înscriu au…
Citește mai mult pe Alba24.ro

