Connect with us

EVENIMENT

Cîţu: Starea de alertă a fost prelungită. Noua formulă de calcul a ratei de incidenţă a cazurilor de COVID-19 se va aplica peste două săptămâni

Publicat

Premierul Florin Cîţu a anunţat, miercuri, că starea de alertă pe teritoriul României a fost prelungită şi a arătat că formula de calcul a ratei de incidenţă a cazurilor de COVID-19 prin includerea focarelor se va aplica peste două săptămâni.

"A fost prelungită (n.r. starea de alertă)", a spus Cîţu, după şedinţa de Guvern.

De asemenea, el a indicat că noua formulă de calcul a ratei de incidenţă se va aplica peste 14 zile.

"Am cerut această analiză. Nu se va aplica imediat. Ea se va aplica peste 14 zile, tocmai pentru a avea o perioadă de tranziţie. Am cerut şi eu aceste date. Răspunsul a fost că aceasta este formula pe care o folosesc epidemiologii. Nu am o problemă cu acest lucru. Nu modifică foarte mult, pentru că noi deja am vaccinat şi în spitale, şi în centrele de bătrâni, unde puteau să apară focare şi de aceea permite şi această perioadă de 14 zile. Este doar o modificare pur statistică pentru a avea informaţia aproape de realitate şi este o formulă pe care o folosesc toate ţările din UE, deci nu este nimic care să ne îngrijoreze", a spus premierul.

Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a adoptat luni hotărârea privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României şi a măsurilor pentru prevenirea răspândirii infectării cu virusul SARS-CoV-2 aplicate până în prezent.

Starea de alertă ar urma să fie prelungită cu încă 30 de zile. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Bărbat din Baia de Arieș, cu dosar penal. A fost prins de polițiști în timp ce conducea un ATV, fără să dețină permis

Publicat

bărbat din baia de arieș, cu dosar penal. a fost

Un bărbat de 62 de ani din Baia de Arieș s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins de polițiști, pe raza localității Sartăș, în timp ce conducea un ATV, fără să dețină permis de conducere. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 13 februarie 2026, în jurul orei 10.40, polițiștii din orașul Baia de Arieș au oprit, pentru control, pe raza localității Sartăș, un ATV condus de un bărbat, în vârstă de 62 de ani, din orașul Baia de Arieș.

Din verificări a reieșit că acesta...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

A furat o bicicletă lăsată neasigurată într-o parcare din Vințu de Jos. Bărbat din Șibot, REȚINUT de polițiști

Publicat

un bărbat de 70 de ani din cugir a furat

Un bărbat de 48 de ani din Șibot a fost reținut de polițiști după ce a furat o bicicletă lăsată neasigurată într-o parcare pentru biciclete din localitatea Vințu de Jos. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 13 februarie 2026, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 48 de ani, din localitatea Șibot, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Din cercetări a reieșit...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Accident la Ocna Mureș: Bărbat aflat sub influența alcoolului, lovit de o mașină după ce a traversat neregulamentar strada

Publicat

accident la cugir. o fetiță de 11 ani a fost

Un bărbat din Noșlac a ajuns la spital vineri după-amiaza, după ce a fost lovit de o mașină, în timp ce traversa neregulamentar o stradă din Ocna Mureș. Oamenii legii au constatat că pietonul se afla sub influența băuturilor alcoolice. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 13 februarie 2026, în jurul orei 17.00, polițiștii din orașul Ocna Mureș au fost sesizați cu privire la faptul că, pe strada Digului din oraș, a avut loc un eveniment rutier soldat cu victime.

Aceștia s-au...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Polițiștii acționează cu sistemul radar e-SIGUR pe drumurile din Alba. Cum sunt prinși șoferii care încalcă regulile de circulație

Publicat

polițiștii acționează cu sistemul radar e sigur pe drumurile din alba.

Polițiștii rutieri acționează sâmbătă, 14 februarie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba.

Sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR folosește dispozitive radar, montate pe trepiede mobile. Acestea surprind, în timp real, vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau care încalcă alte reguli de circulație.

Proprietarii...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe