Connect with us

EVENIMENT

Ciucă: România extrage mai mult gaz decât consumă. Când se va extrage gaz din Marea Neagră și Buzău

Publicat

ciuca

România nu este afectată de decizia Rusiei de a nu mai furniza gaze Poloniei și Bulgariei, pentru că în acest moment extrage mai mult gaz decât consumă. Pe termen lung, însă, este clară nevoia de de gaz, a spus, miercuri, premierul Nicolae Ciucă.

Nicolae Ciucă a spus, miercuri, că în acest moment, România nu este afectată de decizia Rusiei de a nu mai furniza gaze Poloniei și Bulgariei.

„În acest moment noi extragem mai mult gaz decât consumăm, în schimb este clar că avem nevoie de gaz pentru că tocmai în urma întâlnirilor și discuțiilor pe care le-am avut cu reprezentanții Azomureș, ieri (marți – n.r.), s-a reușit luarea unei decizii ca o parte din combinat să fie deschis.

Avem nevoie de îngrășăminte, de fertilizatori pentru agricultura românească. Deci, avem nevoie de gaz, dar avem suficient acum ca să putem să asigurăm consumul populației și partea cealaltă folosită în industria de profil. Ceea ce este important este că nu cu mult timp în urmă, împreună cu președintele PSD și cu președinteleUDMR am asumat legea offshore și onshore prin care asigurăm demararea investițiilor în exploatarea gazelor din Marea Neagră în sectorul, în perimetrul Neptun Deep și în partea onshore este vorba despre exploatarea gazelor la mare adâncime în zona Buzău”, a declarat Nicolae Ciucă la TVR.

Potrivit premierului, primele gaze din Marea Neagră vor fi extrase de către compania Black Sea Oli&Gas la jumătatea acestui an.

„Atunci vom avea 1 miliard de metri cubi în plus pe an asigurați prin această investiție care ar compensa. Este vorba de 10%. Noi avem nevoie de 20% gaze din import și sigur, la chestia aceasta se adaugă și celelalte demersuri de asigurare a cantității necesare de gaz. În perimetrul de la Caragele (jud. Buzău) există speranțe ca primele gaze să fie extrase în 2024, iar în perimetrul Neptun Deep mai devreme de finele anului 2026 – 2027 nu putem să sperăm că vom avea gaz din Marea Neagră”, a mai spus Ciucă.

Premierul a mai spus că din acest punct de vedere, „România este o țară norocoasă”, pentru că are această resursă deosebit de importantă în acest moment.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

UPDATE. Accident pe Calea Turzii. O mașină s-a răsturnat și o femeie a ajuns la spital. Traficul a fost blocat în zonă

Publicat

accident calea turzii.jpg






O mașină s-a răsturnat, vineri, pe Calea Turzii din Cluj-Napoca, provocând blocaj în trafic.

La fața locului au intervenit o autospecială a pompierilor și o ambulanță.

Mașină răsturnată pe Calea Turzii

Autoturismul a fost găsit răsturnat pe plafon, în afara părții carosabile, iar ocupanții se aflau deja în afara acestuia. O femeie de aproximativ 40 de a ani, rănită la o mână, dar care are și alte…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Mitropolitul Clujului: Maica Domnului, aleasă protectoarea Europei. Steagul UE e de la Maica Domnului

Publicat

nicula4.jpg






Maica Domnului a fost aleasă protectoarea Europei, iar steagul UE, care are culoarea albastră, este culoarea Fecioarei Maria, a afirmat mitropolitul Clujului, IPS Andrei, în predica susținută, vineri 15 august, la Mănăstirea Nicula.

Zeci de mii de credincioși au participat la slujbă și s-au rugat Maicii Domnului.

Mitropolitul Clujului: Fecioara Maria este Maica Vieții

”Maica Domnului a fost aleasă…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Îmbulzeală la sarmale la Mănăstirea Nicula de Adormirea Maicii Domnului. 25.000 de pelerini s-au strâns la sărbătoare

Publicat

sarmale nicula 1.jpg






Credincioși din toată țara s-au adunat la Mănăstirea Nicula cu prilejul sărbătorii Adormirii Maicii Domnului, iar numărul acestora a atins vineri cifra impresionantă de 25.000.

Pelerinii au început să sosească încă de miercuri, umplând curțile și chiliile mănăstirii și pregătindu-se pentru cele mai importante slujbe ale sărbătorii.

Pelerinii au primit sarmale la Nicula

Cei care au venit din toate…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Trump și Putin, întâlnire de gradul 3 în Alaska. Președintele Rusiei a urcat în ”Bestia”, mașina președintelui SUA

Publicat

whatsapp image 2025 08 15 at 22.31.47.jpeg






Președintele american Donald Trump și omologul său rus, Vladimir Putin, s-au întâlnit, vineri, în Alaska, pentru o întâlnire care are ca scop instituirea unui armistițiu în războiul din Ucraina declanșat de Rusia. 

Întâlnirea de pe pista bazei militare Elmendorf-Richardson din Anchorage, Alaska, a fost una deloc fastuoasă.

Trump a coborât singur din avionul Air Force One și s-a oprit pe covorul…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe