EVENIMENT
Clarificări de la ANAF despre impozitarea sumelor date între rude și darul la nunți sau botezuri. Ce prevede Codul Fiscal

Clarificări de la ANAF despre impozitarea sumelor date între rude și darul la nunți sau botezuri. Instituția amintește prevederile din Codul Fiscal, în contextul unor informații apărute în spațiul public.
Potrivit ANAF, la art. 61 și art. 62 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, sunt prevăzute categoriile de venituri impozabile, cât și cele neimpozabile.
”Transferurile/sumele date/încasate de la rude” se subscriu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Se elimină statutul de coasigurat la sănătate de la 1 septembrie. Modificări și pentru concediile medicale plătite

Persoanele coasigurate la sănătate nu vor mai beneficia automat de calitatea de asigurat în baza contribuției plătite de un membru al familiei, începând cu 1 septembrie 2025.
Potrivit Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), la data de 1 august 2025 a intrat în vigoare Legea nr. 141/2025, care modifică sistemul de asigurări de sănătate (CASS) și regimul concediilor medicale, scrie Mediafax.
Una dintre cele mai importante schimbări este că, începând cu 1 septembrie…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Imaginea bisericii scufundate din Geamăna și cea a carierei de la Roșia Montană, integrate în pavilionul României de la Osaka

Imaginea bisericii scufundate din Geamăna și cea a carierei de la Roșia Montană, au fost parte din pavilionul României la expoziția de la Osaka, grație unui concept realizat de două tinere arhitecte în vârstă de 24 de ani.
Este vorba despre Georgiana Muraru și Anca Bodoloacă, cele două autoare ale conceptului creativ al pavilionului României.
Cele două au povestit, la Hotnews, cum au decis să includă cele două imagini din Alba, în creația lor.
Anca și Georgiana s-au…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV. Nicuşor Szekely, dresor de cai de rasă şi acrobat: „Calul românesc poate mai mult decât să tragă la căruţă”

Pe dealurile din apropierea Salinei Turda, un cal trage la o căruţă cu o răbdare şi o abnegaţie antrenate de secole. Deşi mai rară în ultimii ani, nu e o scenă care să te facă să scoţi telefonul pentru o fotografie sau să zăboveşti prea mult asupra ei. Nici calul nu pare interesat să primească atenţie sau aprecieri, probabil îşi doreşte doar o mână de fân şi o zi liberă.
Dincolo de gard, însă, e…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un tânăr de 21 de ani din Săsciori este cercetat de polițiști după ce a fost prins la volanul unei mașini, deși avea permisul de conducere suspendat.
Potrivit IPJ Alba, la data de 11 august 2025, în jurul orei 23:50, polițiștii Secției 7 de Poliție Rurală Sebeș au oprit, pentru control, pe DN 67 C, pe raza localității Săsciori, un autoturism condus de un tânăr de 21 de ani, din localitatea Săsciori.
Astfel, din verificările polițiștilor a reieșit că acesta are…
Citește mai mult pe Alba24.ro