Connect with us

ACTUALITATE

Cluj-Napoca este, în premieră, gazda festivalului multicultural World Experience, un spectacol al muzicii şi sunetelor lumii

Publicat

festival

Festivalul multicultural World Experience, cunoscut anterior ca Festivalul Ambasadelor, va avea loc, anul acesta, pentru prima dată, la Cluj-Napoca.

Organizat de Asociaţia ESCU, festivalul va avea loc între 13 şi 16 iunie, în câteva spaţii culturale din Cluj-Napoca, respectiv Teatrul Naţional, Casa de Cultură a Studenţilor şi Casino-Centrul de Cultură Urbană.

„Muzica neştiută a lumii vine la Cluj-Napoca printr-un program fascinant şi exotic de spectacole live, workshop-uri creative şi activităţi muzicale interactive, precum conferinţe şi expoziţii. Timp de 4 zile, Clujul va îmbrăca culorile multiculturalităţii, în timp ce muzicieni, dansatori şi speakeri din peste 25 de ţări ale lumii vor invita publicul de toate vârstele să descopere lumea şi inflexiunile genurilor muzicale, printr-un program artistic efervescent, dedicat experimentării diversităţii culturale sonore de pe mapamond ce se va regăsi în spectacolele live, workshop-urile muzicale şi conferinţele/expoziţiile festivalului”, se arată într-un comunicat transmis luni AGERPRES.

Ediţia din 2019 a WEF abordează ca tematică ”The Unheard Music / Muzica neştiută a lumii”, propunând un periplu original, exotic şi contemporan în muzica lumii şi oferă o poartă către alte culturi, prin cei peste 100 de artişti emergenţi, care vor purta publicul într-o călătorie emoţionantă şi educativă pe parcursul globului, printre sunete şi ritmuri tradiţionale, dar şi cu influenţe moderne, concentrate pe reflectarea diversităţii patrimoniului muzical mondial.

Biletele pe zile sau abonamente pentru toată perioada festivalului la spectacolele live au fost puse deja în vânzare cu preţuri începând de la 53 lei.

„Festival World Experience are misiunea de a expune bogăţia artelor lumii din zone mai puţin cunoscute publicului din România, precum Africa, Orientul Extrem, Asia Insulară şi Peninsulară etc., astfel că proiectul depune toate eforturile pentru a crea un dialog între Est şi Vest. WEF este o platformă ambiţioasă de diplomaţie culturală care vrea să încurajeze ascultarea ‘celuilalt’, printr-un conţinut cultural şi artistic ce aduce în discuţie universalitatea muzicii şi forţa ei de a dezvălui legăturile dintre culturile lumii prin faptul că putem comunica unii cu ceilalţi şi fără cuvinte”, a declarat directorul şi fondatorul World Experience Festival, Andreea Dănescu.

Artişti din mai multe colţuri ale lumii vor susţine spectacole exotice de muzică şi dans, unele în premieră naţională. Aceştia vor prezenta publicului din Cluj-Napoca o coloană sonoră din mai multe spaţii geografice ale lumii, ca Senegal, Indonezia, Thailanda, Irak, Spania, Iran, Elveţia, Suedia, Franţa, Haiti, Egipt, India, Olanda ş.a.m.d. În plus, publicul va putea vedea expoziţii sau va putea participa la ateliere creative, conferinţe şi workshop-uri.

Festivalul-platformă WEF celebrează dialogul şi sinergiile interculturale într-un singur oraş, transmite mesaje de respect, toleranţă şi deschidere faţă de alte culturi şi naţionalităţi, conform organizatorilor. AGERPRES

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Modificări în legislația privind combaterea hărțuirii și violenței la locul de muncă

Publicat

modificări în legislația privind combaterea hărțuirii și violenței la locul

Publicitate

Guvernul are pe agenda ședinței de joi mai multe proiecte de lege care modifică legislația actuală privind combaterea hărțuirii și violenței la locul de muncă, a organizării Gărzii de Mediu, precum și aprobarea depășirii limitelor de plăți cu bunurile și serviciile la unele instituții – Senatul României, Ministerul Energiei și Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării.

Astfel, proiectul de modificarea Legii securității și…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Nu scăpăm de ceață, la Botoșani! Atenție în trafic: Este COD GALBEN

Publicat

nu scăpăm de ceață, la botoșani! atenție în trafic: este

Publicitate

Atenție în trafic! Cod galben de ceață pentru județul Botoșani

Meteorologii au emis o avertizare de cod galben de ceață pentru județul Botoșani, valabilă până la ora 09:00. Din această cauză, vizibilitatea pe drumurile din județ scade sub 200 de metri, iar pe alocuri poate coborî chiar sub 50 de metri, ceea ce îngreunează considerabil deplasarea.

În aceste condiții, ISU Botoșani îi îndeamnă pe șoferi să circule cu prudență sporită, să…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Masuri de siguranță la împodobirea bradului. Sfaturi de la pompieri

Publicat

masuri de siguranță la împodobirea bradului. sfaturi de la pompieri

Publicitate

mpodobirea bradului de Crăciun este unul dintre cele mai frumoase momente.

 

Pentru a vă bucura de această tradiție, vă reamintim că lemnul de brad este ușor inflamabil, iar atunci când se usucă, se aprinde și mai repede. Același lucru este valabil și pentru brazii artificiali, confecționați din materiale plastice.

 

Pentru a evita producerea unui incendiu în locuință, vă sfătuim să aveţi în vedere următoarele reguli la împodobirea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Daniil Stâlpnicul

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul daniil stâlpnicul

Publicitate

Acest sfânt era din Mesopotamia, din Eparhia Samosatelor, dintr-un sat ce se numea Vitara. Tatăl său se numea Ilie, iar mama sa se numea Marta.

Pe când avea vârsta de cinci ani, părinţii săi l-au dus într-o mănăstire, iar acolo a strălucit în viaţa monahală. Deoarece sporea tot mai mult în nevoinţe duhovniceşti, s-a dus la Cuviosul Simeon Stâlpnicul († 459) şi a luat de la el binecuvântare. În urma unei descoperiri dumnezeieşti, s-a dus în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe