Connect with us

ACTUALITATE

CLUJUL DE ALTĂDATĂ. Cum se pedepseşte în alte ţări un slujbaş care primeşte daruri

Publicat

plic bani.jpg

Cluj24 prezintă fragmente din Clujul de altădată, surprinse de ziariștii din perioada interbelică și culese din gazetele vremii de Felix Ostrovschi de la Biblioteca Centrală Universitară (BCU) Cluj-Napoca.

„Boala cea mai grozavă de care suferă ţara noastră este, după cum am mai spus şi altă dată, mita. Aceasta, cu alte cuvinte, însemnează darul de bani sau de alt fel, pe care-l primeşte un slujbaş pentru ca el să-i facă ceva înlesnire aceluia care îl dă.

Această mită se găseşte în aproape toate ţările, dar nicăiri ea nu a luat o întindere atât de mare, ca la noi. Este astfel, am putea zice, un rău înrădăcinat al pământului nostru fără de care aproape nici că se poate trăi.

Poporul nostru cunoaşte foarte bine şi el acest lucru şi de aceia a făcut proverbul cunoscut de toată lumea, care zice, că până la Dumnezeu te mănâncă sfinţii. Deosebirea dintre mita de la noi şi cea din alte ţări nu este astfel decât aceia, că la noi o primeşte aproape oricare slujbaş, pe când aiurea o primesc numai foarte puţini.

Din faptul acesta rezultă, că la noi păcătoşenia aceasta aproape că nu se poate stârpi, atâta este ea de înrădăcinată, pe când aiurea cineva care a fost găsit, că a luat mită, e pedepsit numaidecât în chipul cel mai aspru.

Un astfel de exemplu avem acum în Germania, la Berlin, unde s-a dovedit că primarul Dr. Schneider a luat în mai multe rânduri mită în formă de daruri şi pentru faptul acesta el a fost pedepsit în chip foarte aspru. Întâi şi întâi l-a scos din rândurile sale partidul, din care făcea parte, apoi a venit ministerul, şi l-a dat afară din slujbă în mai puţin de 24 de ceasuri.

Din întâmplarea aceasta am putea foarte...

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Tânăr de 19 ani, din municipiul Botoșani, reținut pentru tâlhărie calificată

Publicat

tânăr de 19 ani, din municipiul botoșani, reținut pentru tâlhărie

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani au emis ordonanță de reținere, pe numele unui tânăr, de 19 ani, din municipiul Botoșani, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de tâlhărie calificată.

 

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că, la data de 26 decembrie 2025, acesta ar fi sustras 50 de euro, prin acte de violență, de la persoana vătămată, un tânăr, de 21 de ani, din aceeași localitate.

 

La...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Sfaturi de la pompierii botoșăneni pentru sărbători liniștite

Publicat

sfaturi de la pompierii botoșăneni pentru sărbători liniștite

Publicitate

Pompierii vor fi la datorie și în perioada 31 decembrie 2025 – 04 ianuarie 2026, fiind pregătiți să intervină pentru stingerea incendiilor, salvarea persoanelor implicate în evenimente care le pot pune viața în pericol, precum și pentru acordarea primului ajutor medical de urgență.

Profitând de zilele libere, multe persoane vor merge în stațiunile montane. Acestora le recomandăm să respecte toate măsurile de siguranță, atât pe timpul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Revelion sub pază la Botoșani: Jandarmii mobilizați în 12 localități. Petardele sunt complet INTERZISE

Publicat

percheziție la văculești: peste 8.000 de articole pirotehnice ilegale, descoperite

Publicitate

Ca în fiecare sfârșit de an, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu partenerii instituționali, va asigura măsuri de ordine și siguranță publică pe timpul desfășurării manifestărilor cultural-artistice dedicate acestui moment festiv.

În data de 31 decembrie, jandarmii botoșăneni, în cooperare cu efective de poliție, pompieri și poliție locală, vor asigura măsuri de ordine publică în 12 localități din zona de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Mesaje de Anul Nou 2026: Cele mai haioase SMS-uri și mesaje pe WhatsApp de „La mulți ani” pentru mămici, tătici și bunici

Publicat

mesaje de anul nou 2026: cele mai haioase sms uri și

Publicitate

Mesaje de anul nou 2026, pentru bunicii mai glumeți. Cele mai haioase mesaje pe care le puteți trimite bunicilori pe WhatsApp sau SMS de Revelion 2026.

Anul 2026 bate la ușă, iar bunicii sunt printre cele mai importante persoane pe care le mai avem în viață, parte dintre noi. Drept urmare, trebuie le se trimitem minim un mesaj de La mulți Ani, fie prin SMS, fie prin WhatsApp.

Însă mesajele trebuie să fie haioase, pentru ca bunicii să se distreze...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe