EVENIMENT
Clujul, în fruntea schimbărilor pe piața imobiliară după majorarea TVA. Prețuri în scădere, dar încă cele mai ridicate din țară

Piața imobiliară din Cluj-Napoca a cunoscut recent o ușoară corecție a prețurilor pentru apartamentele noi, pe fondul apropiatei majorări a TVA.
Deși prețurile au scăzut ușor, Cluj rămâne cel mai scump oraș din țară pentru locuințe noi, reflectând cererea ridicată și dinamica puternică a pieței locale.
Cluj-Napoca, cel mai scump oraș din țară
Conform Indicelui Imobiliare.ro, Cluj-Napoca rămâne…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea de weekend în Alba, 8 – 10 august: Temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius, duminică. Prognoza pe localități

Vremea de weekend în Alba, 8 – 10 august: temperaturile cresc la finalul acestei săptămâni. Sâmbătă vor fi maxime de 34 de grade, iar duminică acestea urcă la 36 de grade, fiind anunțată caniculă.
La munte, maximele vor fi de 19 – 23 grade la Oașa, respectiv 24 – 28 grade la Arieșeni.
Vremea de weekend în Alba, 8 – 10 august
Vremea de weekend în Alba: Vineri, 8 august
- Alba Iulia: minime de 14 grade Celsius, maxime de 33 grade Celsius; însorit
- Sebeș: minime de 14…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bolnavi de cancer, dați afară din chirii la Cluj pentru UNTOLD. „Au ales banii, nu viețile”

Situație revoltătoare la Cluj-Napoca. Potrivit celor de la Casa Filip, tot mai mulți bolnavi de cancer, veniți din întreaga țară pentru tratament, sunt “evacuați” din locuințe unde stăteau în chirie.
Asta se întâmplă pentru ca proprietarii să le poată închiria turiștilor care vin la UNTOLD, contra unor sume mai mari de bani.
Bolnavi de cancer, rămași fără cazare în timpul tratamentului
„În…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Proiect privind reforma administrației publice, publicat de Ministerul Dezvoltării. Care sunt măsurile propuse

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) a publicat joi, în dezbatere, proiectul de Lege privind adoptarea unor măsuri pentru creșterea capacității financiare a unităților administrativ-teritoriale, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative. Noile propuneri vor face parte din următorul pachet de măsuri al Guvernului.
Proiectul propune reglementări fiscal-bugetare menite să consolideze sustenabilitatea financiară a României…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Concediu 2025: Locații preferate de români – Grecia, Bulgaria, Turcia sau Italia. Majoritatea aleg să meargă cu mașina. Sondaj

Concediu 2025: Trei din patru români au ales să își petreacă concediul pe litoralul din Grecia, Bulgaria, Turcia sau Italia. Peste 50% au ales ca mijloc de transport mașina personală, potrivit unui sondaj.
Cea mai populară destinație din străinătate aleasă de români este Grecia, respectiv 26% dintre respondenți, în timp ce peste 17% au ales Bulgaria, 15,4% vor merge în Turcia și 13% în Italia. Totodată, alte destinații precum Spania, Egipt și Franța au procente mai reduse,…
Citește mai mult pe Alba24.ro