Connect with us

EVENIMENT

CNAIR anunță cine va proiecta și construi Șoseaua de Centură Sighișoara. Când se estimează că vor fi gata lucrările

Publicat

centura sighisoara voc varianta ocolire sursa cnair

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a anunțat joi că a fost desemnat câștigătorul licitației pentru proiectarea și construcția variantei de ocolire Sighișoara.

Potrivit unui comunicat al CNAIR, ofertantul declarat câștigător este asocierea SC Clean Prest Activ SRL – SC T Dancor Romconstruct SRL – ILCI Insaat Sanayi ve Ticaret AȘ – S.C. Proiect-Construct Regiunea Transilvania SRL, care a depus o ofertă în valoare de 257.772.291,56 lei fără TVA.

Durata de execuție a contractului este de 38 de luni, din care 14 luni pentru proiectare și 24 pentru execuție.

Perioada de garanție oferită de antreprenor este de 60 de luni.

Pentru această lucrare, DRDP Brașov a primit în total 8 oferte. După publicarea rezultatului în SICAP urmează o perioadă de 10 zile în care se pot depune contestații.

CNAIR anunță cine va proiecta și construi Șoseaua de Centură Sighișoara. Varianta de ocolire Sighișoara are o lungime de 13,057 km și va avea câte o bandă pe sens

Traseul se desprinde din DN13 la km 108+600 în partea de est a municipiului, în apropierea localității Albești, după care se îndreaptă către nord-est revenind în DN 13 la km 123+120 în apropierea localității Hetiur.

Pe traseu este prevăzut în zona Albești un pasaj de 74,12 m pentru traversarea căii ferate și a drumului național DN13, un pod, la kilometrul 1, pentru traversarea râului Târnava Mare și a pârâului Satului și un viaduct cu 6 deschideri, lung de 150 de metri în zona Hetiur.

Structurile mai importante de pe traseu sunt următoarele:

– la km 0+423 (în zona Albești) este prevăzut un pasaj de 74,12 m pentru traversarea căii ferate și a drumului național DN13;
– la km 1+870 traversarea râului Târnava Mare și a pârâului Satului se va face printr-un pod de 134,20 m;
– la km 12+760 (în zona Hetiur) înainte de intersecția cu DN13, Varianta de ocolitoare Sighișoara traversează o vale adâncă fără curs de apa, pentru traversarea acesteia fiind prevăzut un viaduct cu 6 deschideri, lung de 150 m.

(sursa: Mediafax)

Știrile Romania24.ro pot fi urmărite și pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Bărbat din Sebeș, reținut după ce a fugit de la locul unui accident. A rănit un alt bărbat care mergea cu o trotinetă

Publicat

video: bărbat din sebeș, reținut după ce a fugit de

Un bărbat din Sebeș a fost reținut de polițiști după ce a condus băut și a lovit, pe o stradă din oraș, un alt bărbat care se deplasa pe o trotinetă electrică. Ulterior, conducătorul auto a fugit de la locul accidentului.

Potrivit IPJ Alba, la data de 1 octombrie 2025, polițiștii rutieri din Sebeș au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe raza municipiului.

Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului, a reieșit că un…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Handbalistele de la LPS ”Florin Fleșeriu” joacă sâmbătă un ”meci de foc” împotriva CS Jiul Rovinari 2016. Apel pentru suporteri

Publicat

handbalistele de la lps ”florin fleșeriu” joacă sâmbătă un ”meci

Junioarele echipei de handbal a Liceului cu Program Sportiv ”Florin Fleșeriu” joacă sâmbătă, 4 octombrie un meci împotriva CS Jiul Rovinari 2016. 

Meciul de sâmbătă vine după ce sportivele echipei Junioare 3 a LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș au reușit un debut spectaculos în Campionatul Național al Federației Române de Handbal, impunându-se clar în deplasare împotriva formației LPS Cetate Deva, cu scorul de 21 – 11.

Jucătoarele au demonstrat maturitate, disciplină…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

EXCLUSIV. Livratorul nepalez, bătut cu bestialitate la Cluj, s-a trezit din comă. Este paralizat pe o parte a corpului

Publicat

livratori5.jpg






După săptămâni de îngrijiri medicale intense, livratorul nepalez în vârstă de 24 de ani, atacat în noaptea de 26 spre 27 august în Cluj-Napoca, s-a trezit din comă.

Efortul echipelor medicale de neurochirurgie, terapie intensivă și neurologie a început să dea roade. În prezent, pacientul se află internat pe Secția de Neurologie, unde urmează tratamente și proceduri de recuperare.

Starea lui se menține…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: A venit iarna pe Transfăgărășan. DRPD a scos utilajele de deszăpezire

Publicat

video: a venit iarna pe transfăgărășan. drpd a scos utilajele

VIDEO: A venit iarna pe Transfăgărășan. Reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Brașov a anunțat că intervine pentru deszăpezirea Transfăgărășanului, unde a venit deja iarna. 

”În acest moment se circulă în condiții de iarnă și situația se poate înrăutăți în zilele următoare” au precizat reprezentanții DRDP Brașov.

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat avertizările de vreme rea.

Vremea va fi deosebit de rece până…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe