Connect with us

ACTUALITATE

CNAIR pune în funcţiune din 3 iulie opt noi puncte fixe de control valabilitate rovinietă

Publicat

control rovinieta

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunţă înfiinţarea a opt noi puncte fixe de control valabilitate rovinietă, începând de miercuri, 3 iulie.

Potrivit unui comunicat de presă, transmis marţi AGERPRES, noile puncte de control ce urmează a fi puse în funcţiune sunt amplasate în zona punctelor de trecere a frontierei Bechet, Cenad, Giurgiu, Lunga, Nădlac II (Autostrada A1), Negru Vodă, Ostrov şi Porţile de Fier I.

Prin intermediul acestor puncte de control, vor fi înregistrate vehiculele care circulă fără achitarea corespunzătoare a tarifului de utilizare (rovinieta), în vederea sancţionării cu amendă contravenţională, conform prevederilor OG 15/2002 cu modificările şi completările ulterioare.

Odată cu înfiinţarea celor opt noi puncte de control, începând din data de 3 iulie vor fi, în total, 82 de puncte fixe de control valabilitate rovinietă pe întreaga reţea de drumuri naţionale şi autostrăzi.

Punctele de control fac parte din SIEGMCR, sistemul informatic deţinut de CNAIR.

Pentru a veni în sprijinul utilizatorilor, CNAIR a pus la dispoziţia acestora, pe portalurile web www.cnadnr.ro (secţiunea Verificare Rovinieta) şi www.erovinieta.ro, un instrument prin care se poate verifica valabilitatea rovinietei, prin introducerea datelor vehiculului (număr de înmatriculare, număr de identificare). AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Au început înscrierile în Programul Tomata 2026. Legumicultorii se pot înscrie până pe 15 aprilie

Publicat

au început înscrierile în programul tomata 2026. legumicultorii se pot

Publicitate

Legumicultorii pot depune cererile de înscriere în Programul Tomata 2026 până la data de 15 aprilie, la direcțiile agricole județene, conform calendarului stabilit de autorități, relatează alba24.ro.

Programul Tomata 2026 acoperă mai multe tipuri de culturi legumicole, nu doar tomatele, fiind necesară o suprafață minimă de cultivare de 1.000 de metri pătrați pentru a fi eligibile. De asemenea, beneficiarii trebuie să respecte o serie de condiții.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Creșă nouă pentru familiile din Botoșani: Investiție de 9,5 milioane lei inaugurată astăzi de ministrul Dezvoltării, Cseke Attila

Publicat

creșă nouă pentru familiile din botoșani: investiție de 9,5 milioane

Publicitate

Municipiul Botoșani are, începând de marți, prima creșă construită după 1990, investiție inaugurată în prezența ministrului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila. Obiectivul a fost realizat în cadrul programului guvernamental de construire de creșe „Sfânta Ana”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), relatează agerpres.ro.

Valoarea investiției se ridică la 9,5 milioane de lei, fără...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Scandal într-un autobuz din Botoșani: Femeie fără bilet, amendată după ce a jignit călătorii și controlorii în timpul un control

Publicat

scandal într un autobuz din botoșani: femeie fără bilet, amendată după

Publicitate

Un incident care a tulburat liniștea călătorilor a avut loc luni, 2 februarie 2026, într-un mijloc de transport în comun din municipiul Botoșani. Polițiștii locali, alături de personalul de control al operatorului de transport public, au desfășurat o acțiune de prevenire și combatere a faptelor antisociale în autobuzele din oraș.

În timpul verificărilor, a fost identificată o femeie în vârstă de 40 de ani care a refuzat să achite...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

249 de locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

249 de locuri de muncă disponibile la botoșani. lista comunicată

Publicitate

Doar 249 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
MEDIC (FARMACIST) DIRECTOR ADJUNCT SANATORIUL DE NEUROPSIHIATRIE PODRIGA STR. 0, LOC. DRAGUSENI, Tel: 0231...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe