EVENIMENT
CNAIR: Reparaţiile la Podurile Borcea şi Cernavodă se desfăşoară inclusiv noaptea şi în weekend. Lucrările sunt în grafic

Reparaţiile la Podurile Borcea şi Cernavodă se desfăşoară inclusiv noaptea şi în weekend, iar lucrările sunt în grafic şi se derulează în baza proiectului Louis Berger, pus la dispoziţia antreprenorilor, în caietul de sarcini, la momentul licitaţiei, informează Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii printr-o postare pe pagina sa de Facebook.
„Acest proiect reflectă caracteristicile reale ale podurilor de la Cernavodă şi Borcea, care în perioada construcţiei propriu-zise au suferit modificări faţă de planurile iniţiale.
Antreprenorul are expert tehnic de poduri şi 2 firme de proiectare poduri, care se află permanent în şantier.(…) Reparaţia celor două poduri a început simultan, pentru ca lucrările pe întregul tronson să dureze doar doi ani şi nu patru ani, cât ar fi durat, dacă erau începute pe rând. La această dată lucrările sunt în grafic”, precizează CNAIR.
Lucrările executate în prezent la Podul Cernavodă vizează, la Calea 2: parapete de siguranţă H4b conform normativului AND 593/2013; parapete pietonal nou, zincat; rosturi de dilataţie noi; dale de trotuar şi cale pe trotuarul pietonal.
În primăvară vor incepe lucrările la calea 1, subliniază reprezentanţii companiei.
La Podul Borcea lucrările se desfăşoară în prezent pe calea 1, respectiv: beton de pantă nou pe viaductul de acces Feteşti, hidroizolaţie (iniţial podul nu a avut hidroizolaţie, ceea ce adus la sporirea degradărilor); grinda de parapet nou pe partea dreaptă; sistem rutier nou viaduct de acces Feteşi şi pod principal metalic, parapete de siguranţă H4b (cf. AND 593/2013) pe viaductul de acces Feteşti. Lucrările vor continua în primăvară.
Agerpres
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Inteligența artificială este o uriașă înșelătorie, susțin doi cercetători americani: ”Un papagal” care generează text

Inteligența artificială este o uriașă înșelătorie, susțin doi cercetători americani. AI-ul nu este o minte superioară, nici o conștiință digitală. Este, mai curând, un „papagal” care generează text în funcție de probabilități și o imensă operațiune de PR care susține interesele celor mai mari companii din lume.
Aceasta este teza noii cărți „The AI Con”, scrisă de doi specialiști americani, Emily M. Bender și Alex Hanna, care trage un semnal de alarmă asupra…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Fostul ministru al Finanțelor și al Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, care nu a mai prins un portofoliu în actualul Guvern, s-a întors în echipa Agenției de Dezvoltare Regională Nord-Vest (ADRNV), cu sediul la Cluj-Napoca, în calitate de director general.
”România are nevoie de instituții care nu doar administrează fonduri europene, ci le transformă în investiții concrete care generează efect multiplicator și schimbă vieți.
E clar că…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
UPDATE: ACCIDENT rutier între Sebeș și Răhău. Un autoturism s-a răsturnat în afara șoselei

Un accident rutier s-a produs vineri seara, în jurul orei 19:50, între Sebeș și Răhău. Un autoturism s-a răsturnat în afara șoselei.
Actualizare, ora 20:00 – Potrivit ISU Alba, forțele de intervenție au ajuns la locul producerii accidentului.
Este vorba despre un autoturism ieșit în afara părții carosabile, răsturnat pe plafon.
Nu au fost înregistrate persoane încarcerate.
Știrea inițială
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ilie Bolojan anunță primele taxe care vor intra în vigoare în 2026. Cresc impozitele pe locuințe, terenuri și dividende

Premierul Ilie Bolojan a precizat vineri că în următoarea perioadă urmează să fie anunțate taxe și impozite care vor intra în vigoare la 1 ianuarie 2026. Ilie Bolojan a precizat că se va introduce un nou sistem de impozitare pentru terenuri și locuințe, în funcție de valoarea de piață. De asemenea, premierul a anunțat că de la 1 ianuarie 2026 va crește impozitul pe dividende.
„Un alt pachet de măsuri se referă la cele care vor intra în vigoare de anul viitor, dar pe care…
Citește mai mult pe Alba24.ro