EVENIMENT
Cod galben de ceaţă densă în Sălaj, Satu Mare, Arad şi Timiş. Vânt puternic în Caraş-Severin şi Hunedoara
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis sâmbătă dimineaţa atenţionări de ceaţă densă în judeţele Sălaj, Satu Mare, Arad şi Timiş şi un Cod galben de vânt puternic în Caraş-Severin şi Hunedoara.
Potrivit meteorologilor, până la ora 11:00, în mai multe localităţi din judeţul Sălaj şi în zona joasă a judeţului Satu Mare se va semnala ceaţă, fenomen care determină scăderea vizibilităţii sub 200 de metri.
Până la ora 10:00, o serie de localităţi din judeţele Arad şi Timiş, inclusiv oraşele Arad şi Timişoara, se vor afla sub Cod galben de ceaţă şi vizibilitate redusă sub 50 de metri, iar în zona de munte a judeţelor Caraş-Severin şi Hunedoara, la altitudini de peste 1.800 de metri, vor fi intensificări ale vântului cu viteze care vor atinge la rafală 90 - 110 km/h, ceea ce va favoriza transportul de zăpadă.
Avertizările de fenomene periculoase imediate se emit pentru o perioadă de maxim 6 ore.
AGERPRES
EVENIMENT
FOTO. Accident cu o mașină și un taxi pe Splaiul Independenței din Cluj-Napoca. Două femei, transportate de SMURD la spital
Un accident între două autoturisme, dintre care unde taxi, a avut loc, pe Splaiul Independenței în zona Parcului Central din Cluj-Napoca, traficul trasportului în comun fiind serios perturbat, iar un indicator rutier ”Accesul Interzis” a fost avariat.
Potrivit pompierilor de la ISU Cluj, în urma accidentului a rezultat rănirea a două femei care au fost transportate la spital de SMURD.
Mai multe autobuze...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Trei judecători promovați la Curtea de Apel Alba Iulia. Rezultate finale la concursul organizat de CSM
Au fost publicate rezultatele finale la concursul pentru judecători organizat de CSM: Trei judecători care au obținut punctaje excepționale au fost promovați la Curtea de Apel Alba Iulia.
Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a publicat rezultatele finale, după soluționarea contestațiilor, ale concursului de promovare efectivă în funcții de execuție a judecătorilor de la tribunale la curțile de apel, organizat în perioada septembrie - decembrie 2025.
Trei posturi scoase la...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Atmosfera sărbătorilor de iarnă se instalează la Alba Mall vineri seara. Pe 19 decembrie, începând cu ora 18:00, centrul comercial va găzdui un concert de colinde tradiționale susținut de grupul vocal Datina, iar cei mici vor avea ocazia să-l întâlnească pe Moș Crăciun.
„Sună bine. Sună tradițional. Sună a chemare la sărbătoare.
La Alba Mall, credem în renașterea, an de an, a speranțelor și a tot ceea ce este frumos și bun.
Vă mulțumim că ne-ați fost alături...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cancerul colorectal, o boală în creștere: de ce apare tot mai des și cum transformă chirurgia robotică tratamentul modern
Cancerul colorectal a devenit, la nivel mondial, al treilea cel mai frecvent tip de cancer și a doua cauză de deces prin boală oncologică.
Conform datelor GLOBOCAN 2020, au fost raportate peste 1,93 milioane de cazuri noi și peste 930.000 de decese, iar estimările pentru anul 2040 indică o creștere semnificativă a incidenței. România urmează aceeași tendință, situându-se în rândul țărilor în care numărul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro



