Connect with us

EVENIMENT

COD PORTOCALIU în Tulcea, COD GALBEN de ploi și vreme rea în 23 de județe din țară. Ploi torențiale și intensificări ale vântului

Publicat

nori meteo

Administrația Națională de Meteorologie a transmis o avertizare de COD GALBEN de vreme rea pentru 23 de județe din țară. De asemenea, pentru județul Tulcea, ANM a emis cod porVtocaliu de vreme rea. Vor fi perioade cu înnorări accentuate şi averse ce vor avea şi caracter torenţial, la munte, în nordul şi vestul Moldovei, nordul Munteniei şi local în Transilvania.

Pentru județul Tulcea, codul portocaliu este valabil duminică, 14 iulie, în intervalul 11:25 până la : ora 12:25, pentru Localitățile: Tulcea, Somova, Nufăru, Maliuc, Pardina, Ceatalchioi;
Se vor semnala : averse torențiale din care se vor cumula 25-35 l/mp, în zona atenționată în ultima oră s-au cumulat în jur de 40 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului ce pot lua aspect de vijelie, grindină de medii dimensiuni.

 

Zonele vizate pentru cod galben: Alba, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Covasna, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Suceava, Vrancea, Vâlcea

Interval: 14 Iul 13:00 – 15 Iul 21:00.

În intervalul menționat, la munte, în nordul și vestul Moldovei, nordul Munteniei și local în Transilvania, vor fi perioade cu înnorări accentuate și averse ce vor avea și caracter torențial.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 20…25 l/mp și izolat 40…50 l/mp. Pe arii restrânse vor fi și descărcări electrice, intensificări temporare ale vântului și, posibil, grindină.

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Proiectul revoluționar de la Cluj, lăudat de fostul ministru al Energiei: „Cea mai mare resursă a României sunt oamenii”

Publicat

sebastian burduja.jpg






Proiectul inovator prin care deșeurile municipale din județul Cluj sunt transformate în energie verde revine în atenția publică, după ce fostul ministru al Energiei, Sebastian Burduja, a lăudat realizarea Consiliului Județean Cluj, descriind-o drept „un posibil proiect de țară” și un exemplu al inventivității românești.

Deși inaugurată în urmă cu trei luni, Stația de tratare prin dezintegrare...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sterilizare gratuită pentru câinii cu stăpân din județul Cluj. Cum se fac înscrierile în noul program al Consiliului Județean

Publicat

caini sterilizare.jpg






Consiliul Județean Cluj a demarat Programul județean de sterilizare, microcipare și înregistrare a câinilor cu stăpân, o măsură menită să contribuie la controlul responsabil al populației canine și la prevenirea abandonului.

Programul, primul de acest fel din țară, se adresează celor care au domiciliul sau reședința în județul Cluj, cu excepția municipiului Cluj-Napoca, care beneficiază deja de un...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Deținut al Penitenciarului Aiud, nervos după ce un polițist l-a făcut moldovean și i-a luat TV-ul. Este închis pentru viol în grup

Publicat

un deținut închis la aiud pentru o faptă greu de

Un deținut încarcerat la Penitenciarul Aiud a fost ”penalizat” de conducerea instituției după ce a devenit nervos. Mai exact a fost sancționat cu izolarea pe zece zile, dar și restricții la magazinul din penitenciar. 

Deținutul nu a fost de acord cu sancțiunea primită și a făcut o plângere pe rolul instanțelor din Alba. În data de 12 ianuarie 2026, dosarul a primit o rezolvare pe rolul Tribunalului Alba, iar decizia a devenit publică. 

Deținutul în cauză este Mihai...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Pasiunea pentru jocurile LEGO se transmite la Cluj din tată în fiu. Expoziție la Muzeul Etnografic al Transilvaniei

Publicat

lego 2.jpeg






O expoziţie complexă de proiecte realizate cu piese LEGO este găzduită până duminică de Muzeul Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca. Evenimentul este organizat anual de Asociaţia Brickenburg, care activează încă din 2008 şi întruneşte în prezent în jur de 100 de pasionaţi. Există doar 350 de astfel se asociaţii partenere LEGO în întreaga lume.

Sever Alicu, organizator al evenimentului şi ambasador...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe