EVENIMENT
Atenționare meteo: Cod galben de vijelii, averse şi descărcări electrice în peste trei sferturi din ţară
Peste trei sferturi din ţară se vor afla sub o atenţionare Cod galben de vreme instabilă începând de miercuri dimineaţă, conform prognozei Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM).
Astfel, în intervalul 20 mai, ora 8:00 - 21 mai, ora 18:00, în Oltenia, Banat, Muntenia, Dobrogea şi în cea mai mare parte a Transilvaniei şi Moldovei, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, vijelii, intensificări ale vântului cu viteze în general de 60 - 70 km/h, grindină şi averse torenţiale.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, se vor înregistra cantităţi de apă ce vor depăşi 25 - 30 l/mp şi local 40 - 60 l/mp, cu precădere în Oltenia şi în zona Carpaţilor Meridionali.
De asemenea, în Bucureşti, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii şi averse ce vor avea şi caracter torenţial.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor depăşi, în medie, 10 - 15 l/mp şi izolat 25 l/mp. Totodată, vor apărea condiţii de grindină, iar temperatura maximă, mai coborâtă faţă de zilele precedente, se va situa în jurul valorii de 21 de grade Celsius pe parcursul zilei de joi, în timp ce vineri va fi de 16 - 17 grade Celsius. Pe timpul nopţii, valorile termice se vor încadra între 10 şi 13 grade Celsius.
Potrivit meteorologilor, până joi, la ora 21:00, va fi în vigoare o informare de instabilitate atmosferică la nivelul întregii ţări, cu averse ce vor avea şi caracter torenţial, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului şi pe arii restrânse vijelii şi căderi de grindină.
În intervale de scurtă durată sau prin acumulare, cantităţile de apă vor depăşi 15 - 25 l/mp şi pe arii restrânse 30 - 35 l/mp.
ANM precizează că, în funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, va actualiza informaţiile emise marţi. AGERPRES
EVENIMENT
FOTO: Peste 100 de șoferi amendați de Poliția Rutieră Alba, pe DN 1. Majoritatea sancțiunilor, pentru viteză
Peste 100 de șoferi au fost amendați, marți, de Poliția Rutieră Alba, pe DN 1. Majoritatea sancțiunilor au fost pentru viteză. Zeci de conducători auto au fost testați pentru alcool.
Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, sub coordonarea Serviciului Rutier Alba, au derulat o acțiune de tip ”releu” pe DN1, în colaborare cu polițiștii din județele limitrofe.
Activitatea, coordonată de Direcția Rutieră a Poliției Române, a făcut parte...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Nelu Varga, patronul CFR Cluj, executat silit în ajun de An Nou. Hotel și vilă de lux, scoase la licitație la 4 milioane de euro
Problemele financiare ale lui Nelu Varga, patronul CFR Cluj, ating un nou punct critic chiar în prag de An Nou. Ansamblu imobiliar de lux din Cluj-Napoca, format dintr-o vilă și hotelul Granata, este scos la licitație publică de un executor judecătoresc de la Curtea de Apel Cluj, în cadrul unei proceduri de executare silită pornite pentru recuperarea unor datorii uriașe.
Licitația este programată pentru data de 30...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
APA CTTA SA anunță, miercuri, întreruperi în furnizarea apei potabile la Cricău și Craiva. A fost semnalată o avarie la rețea.
”În vederea identificării unui defect al rețelei de distribuție, suntem nevoiți să sectorizăm distribuția apei potabile până la ora 14.00, astfel:
- Localitatea Cricău, străzile Nucilor, Câmpului, Rojinei, Principală (între nr. 1-19 și nr. 456-474)
- Localitatea Craiva
La repunerea în funcțiune a alimentării cu apă potabilă, este posibil...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Program Poşta Română în perioada sărbătorilor de iarnă. Când sunt deschise subunitățile poștale din țară
Compania Națională „Poșta Română” a anunțat programul de funcționare al subunităților poștale în perioada sărbătorilor de iarnă 2025–2026.
În conformitate cu prevederile Codului Muncii, prima și a doua zi de Crăciun, respectiv 1 și 2 ianuarie 2026, precum și zilele de 6 și 7 ianuarie sunt declarate zile de sărbătoare legală în care nu se lucrează.
Programul de lucru al subunităților poștale
24 și 31 decembrie 2025:
- în mediul urban, subunitățile...
Citește mai mult pe Alba24.ro
