Connect with us

EVENIMENT

COD PORTOCALIU de furtuni, în mai bine de jumătate din țară. Vijelii, grindină, ploi torențiale. Zonele vizate

Publicat

Meteorologii au emis avertizare meteo Cod Portocaliu de furtuni valabilă în jumătatea de nord a țării, până la noapte. Vântul va avea intensificări puternice, cu rafale, vor fi vijelii, frecvente descărcări electrice și averse torențiale.

COD PORTOCALIU: 27 iunie, ora 13.00 – 28 iunie, ora 1.00

La începutul intervalului în Moldova și Maramureș, apoi și în Transilvania, Crișana, local în Banat și nord-estul Munteniei, vor fi perioade în care vântul va avea intensificări puternice, cu rafale, în general, de 80…100 km/h, vor fi vijelii, frecvente descărcări electrice și averse torențiale. Îndeosebi în nord-vestul teritoriului se va semnala grindină de dimensiuni medii și mari, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare, se vor înregistra cantități de apă ce vor depăși 40 l/mp și izolat 50…60 l/mp.

COD GALBEN: 27 iunie, ora 20.00 – 28 iunie, ora 1.00

În intervalul menționat, în Dobrogea, local în Muntenia și Banat, precum și în nordul Olteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin intensificări ale vântului, vijelii, descărcări electrice, averse ce vor avea și caracter torențial și, posibil, grindină. Cantitățile de apă vor depăși local 20…25 l/mp și izolat 35….40 l/mp.

Joi după-amiaza, local în zonele de câmpie vremea va fi caniculară, iar disconfortul termic accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.

COD GALBEN: 28 iunie, orele 1.00 – 6.00

În intervalul menționat, în Banat, local în Muntenia și în zona Carpaților Meridionali și de Curbură, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică temporar accentuată ce se va manifesta prin intensificări ale vântului, vijelii, descărcări electrice, averse ce vor avea și caracter torențial și, posibil, grindină. Cantitățile de apă vor depăși local 20-25 l/mp și pe arii restrânse 35 l/mp.

sursa: meteoromania.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

UBB Cluj – Napoca, lider academic în România, conform celor mai recente clasamente internaționale

Publicat

ubb cluj – napoca, lider academic în românia, conform celor

Universitatea ”Babeș-Bolyai” (UBB) din Cluj-Napoca se menține pe prima poziție între universitățile din România, conform celor mai recente clasamente U.S. News și QS.

”Două dintre cele mai prestigioase clasamente internaționale ale universităților – U.S. News Best Global Universities și QS World University Rankings – au reconfirmat, prin ierarhizările instituțiilor de învățământ superior la nivel global publicate recent, poziția Universității Babeș-Bolyai din…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat arestat la Cluj pentru 30 de zile pentru că și-a snopit iubita în bătaie. Femeia nu a vrut ordin de protecție

Publicat

1750857179 politie bun.jpg

Un bărbat din Hunedoara a fost arestat pentru 30 de zile la Cluj, după ce și-a bătut iubita cu pumnii.

Femeia a anunțat poliția, dar s-a opus emiterii unui ordin de protecție. Cu toate acestea, oamenii legii au intervenit și l-au reținut pe agresor.

Bărbat arestat la Cluj, după ce și-a snopit iubita în bătaie

La data de 23 iunie, în jurul orei 11:00, polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Gherla au fost sesizați de către o femeie de 47 de ani cu…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Membrii ATOP rămân fără indemnizațiile în valoare de 10% din cele ale președinților de consilii județene. Proiect în consultare

Publicat

membrii atop rămân fără indemnizațiile în valoare de 10% din

Membrii ATOP rămân fără indemnizațiile în valoare de 10% din cele ale președinților de consilii județene. Proiect în consultare: Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a propus eliminarea indemnizaţiilor membrilor Autorităţilor Teritoriale de Ordine Publică (ATOP), având ca scop reducerea costurilor administrative.

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei a publicat miercuri în dezbatere publică un proiect de act normativ în acest sens.

Prin acest…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Recital de pian, în 27 iunie, la sediul Consiliului Județean Alba. 19 tineri interpretează piese celebre

Publicat

recital de pian, în 27 iunie, la sediul consiliului județean

Vineri, 27 iunie, în sala Atrium Centurionum de la sediul Consiliului Județean Alba va avea loc un recital de prezentat de tineri pianiști: ”Pianul – ecou al sensibilității și virtuozității tinerelor generații”.

Centrul de Cultură „Augustin Bena” propune publicului un recital de pian ce promite să reunească sensibilitatea artistică, talentul autentic și diversitatea repertorială într-un eveniment aparte.

Sub îndrumarea profesorului Emanuel Totor, 19 tineri pianiști…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe