Connect with us

EVENIMENT

COD PORTOCALIU de precipitaţii abundente în 9 judeţe. Coduri galbene de ninsori în peste jumătate din ţară

Publicat

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, marţi, o avertizare Cod portocaliu de precipitaţii abundente valabilă până la ora 23:00 în nouă judeţe din nord şi vest şi două atenţionări Cod galben de vânt şi ninsori viscolite ce vizează mai mult de jumătate din ţară.

Potrivit meteorologilor, pe durata zilei de marţi, între orele 15:00 - 23:00, în zona de munte a judeţelor Cluj, Sălaj, Bihor, Arad, Timiş, Hunedoara, Maramureş, Bistriţa-Năsăud şi Caraş Severin, va fi în vigoare un Cod portocaliu de precipitaţii abundente, ce vor acumula local 40 - 50 l/mp.

Totodată, în intervalul 4 februarie, ora 13:00 - 5 februarie, ora 8:00, pe durata primei avertizări Cod galben, în zone din 28 de judeţe se vor semnala intensificări ale vântului, cantităţi însemnate de precipitaţii, precum şi ninsori viscolite, mai ales la altitudini de peste 1.700 de metri.

Astfel, în cursul zilei de marţi, 4 februarie, va ploua pe arii extinse în vestul, nord-vestul şi centrul ţării, iar la munte vor fi precipitaţii mixte. În noaptea de marţi spre miercuri (4/5 februarie), în regiunile intra-carpatice, ploile se vor transforma treptat în lapoviţă şi ninsoare, iar la munte şi în nordul Moldovei vor predomina ninsorile. Cantităţile de precipitaţii vor depăşi 20 - 25 l/mp şi, izolat, 35 - 40 l/mp.

Vântul va avea intensificări în regiunile vestice şi centrale, cu viteze în general de 55 - 65 km/h, dar mai ales în zonele montane, îndeosebi la altitudini mari, unde vor fi rafale de peste 90 - 100 km/h şi va fi viscol. Intensificări temporare ale vântului vor mai fi şi în restul teritoriului, dar în special în sudul Olteniei, unde rafalele vor depăşi 50 - 55 km/h. Izolat, vor fi condiţii de polei sau gheţuş.

Conform ANM, un al doilea Cod galben de vreme rea va intra în vigoare miercuri, la ora 8:00, şi va afecta peste trei sferturi din ţară, inclusiv municipiul Bucureşti, până joi dimineaţa.

În intervalul menţionat, în regiunile estice vor fi precipitaţii, la început ninsori în zona de munte şi în nordul Moldovei şi mai ales ploi şi lapoviţă în rest, iar spre seară şi noaptea vor predomina ninsorile. La munte, în nordul şi centrul Moldovei, iar din orele serii şi în sudul Moldovei, Dobrogea şi în cea mai mare parte a Munteniei va ninge, se va depune strat de zăpadă, iar vântul va avea intensificări susţinute, viscolind ninsoarea şi determinând scăderea vizibilităţii. Rafalele vor depăşi 60 - 70 km/h, iar în zona montană 90 - 100 km/h.

Specialiştii precizează că, în a doua parte a zilei de miercuri (5 februarie) şi în prima parte a nopţii de miercuri spre joi (5/6 februarie), vântul va fi intens şi în regiunile vestice şi centrale, rafalele depăşind 55 - 60 km/h.

ANM menţionează că, în cursul dimineţii de miercuri, 5 februarie, avertizarea Cod galben va fi actualizată. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

LIVE: Sfânta Cuvioasă Filotimia de la Râmeț, canonizată de BOR alături de alte 15 femei. Ceremonie la Catedrala Patriarhală

Publicat

noi hotărâri ale sfântului sinod al bisericii ortodoxe române: „dojană

Sfânta Cuvioasă Filotimia de la Râmeț este canonizată de Patriarhia Română, alături de alte 15 femei. Ceremonia se desfășoară vineri la Catedrala Patriarhală din București.

Anul trecut, monahia Filotimia Manolache de la Mănăstirea Râmeț, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț, alături de alte 15 femei, a fost canonizată de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Titulatura este de Sfânta Cuvioasă Filotimia de la Râmeț. 

Programul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Meci de foc în Gruia. Restricții, controale și mobilizare masivă la meciul CFR-„U” Cluj

Publicat

suporteri u 2.jpg






Cluj-Napoca se pregătește pentru unul dintre cele mai tensionate momente ale sezonului din SuperLigă.

Sâmbătă, 7 februarie 2026, de la ora 20:00, stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” va găzdui derby-ul local dintre CFR și „U” Cluj, o confruntare încadrată oficial la grad de risc ridicat, care aduce măsuri sporite de ordine și siguranță publică.

Dispozitiv amplu de securitate în tot...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Concubina lui Adrian Kreiner, REȚINUTĂ în dosarul mamei ucise de fiică, din Sibiu. Ce suspectează procurorii

Publicat

concubina lui adrian kreiner, reȚinutĂ în dosarul mamei ucise de

O femeie a fost reținută vineri, pentru complicitate în dosarul mamei din Sibiu, ucise de propria fiică. Numele ei apare și în dosarul morții lui Adrian Kreiner, omul de afaceri ucis în 2023.

Este vorba despre Adriana Viliginschi, chiar concubina lui Adrian Kreiner, scrie Turnul Sfatului.

Potrivit unui comunicat al procurorilor, complicitatea ei s-ar fi concretizat în oferirea de sfaturi și informații menite să asigure derularea omorului în bune condiții și să împiedice...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Denis, câștigătorul sezonului 4 de la "Casa iubirii", gest frumos pentru câinii fără stăpân din Alba

Publicat

video: denis, câștigătorul sezonului 4 de la "casa iubirii", gest

Naomi Leister din Alba Iulia, alături de iubitul ei, Denis Dorobanțu, câștigătorul sezonului 4 al emisiunii "Casa iubirii", au donat 400 de kilograme de mâncare de câini adăpostului "Prietenii lui Azor".

Cei doi s-au cunoscut și au format un cuplu în cadrul emisiunii, unde Naomi a ajuns finalistă, iar Denis a câștigat marele premiu în valoare de 100.000 de lei.

Din banii câștigați, aceștia au cumpărat și au donat 32 de saci de hrană pentru câini și 72 de conserve...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe