Connect with us

EVENIMENT

Cod PORTOCALIU de viituri pe râuri din şapte judeţe. Cod GALBEN de inundaţii în 22 judeţe

Publicat

apa rau inundatii.jpg
fotografie cu caracter ilustrativ

Sâmbătă, Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis o avertizare de importanță ridicată pentru riscul de viituri, sub forma unui Cod portocaliu, care acoperă opt bazine hidrografice. În plus, a fost emis și un Cod galben de inundații pentru râuri din 22 de județe.

Astfel, în intervalul 10 iunie, ora 14:00 – 10 iunie, ora 00:00, va fi valabil Codul portocaliu pentru râuri din bazinele hidrografice: Tur (judeţul Satu Mare), Someşul Mic (judeţul Cluj), Someş (judeţele: Cluj, Sălaj, Maramureş şi Satu Mare), Lăpuş (judeţul Maramureş), Crasna (judeţele: Sălaj şi Satu Mare), Crişul Repede (judeţele Cluj şi Bihor), Bega (judeţul Timiş) şi Pogăniş (judeţul Caraş Severin).

Totodată, începând de sâmbătă, de la ora 12:00 până sâmbătă, ora 00:00, va fi în vigoare un Cod galben de inundaţii pentru anumite sectoare de râuri din judeţele: Alba, Arad, Argeş, Cluj, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Braşov, Caraş Severin, Dâmboviţa, Gorj, Harghita, Hunedoara, Maramureş, Mehedinţi, Mureş, Neamţ, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiş şi Vâlcea.

harta inundatii 10 iunie 2023

În acest context, hidrologii precizează că, pe durata celor două avertizări, se pot depăşi Cotele de apărare, ca urmare a scurgerilor importante pe versanţi, torenţi şi pâraie.

De asemenea, există riscul producerii de fenomene hidrologice periculoase şi pe afluenţii de grad inferior ai râurilor marcate pe hartă. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Se cazează studenții în cămine la Cluj-Napoca. Câte locuri sunt disponibile și ce tarife se plătesc

Publicat

camin stud.jpeg

Universitățile de stat din Cluj-Napoca se pregătesc de primirea studenților în cămine înaintea anului universitar care începe în luna octombrie. Astfel, cele 5 universități – UBB, UTCN, UMF, USAMV și UAD oferă, în total, peste 14.500 de locuri.  

UBB, cele mai multe locuri

Cele mai multe locuri de cazare, aproximativ 6.500, sunt puse la dispoziție de Univesritatea ”Babeș-Bolyai” (UBB) în camere cu 2, 3, pâna la 5 locuri în cele 17 cămine…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„Mica Romă și Iuliu Maniu”: Conferință la Blaj cu ocazia împlinirii a 150 de ani de la nașterea marelui om

Publicat

„mica romă și iuliu maniu”: conferință la blaj cu ocazia

Cu ocazia împlinirii a 150 de ani de la nașterea marelui om politic Iuliu Maniu și a 70 de ani de la trecerea sa în eternitate, în penitenciarul de exterminare de la Sighet, la Blaj se va organiza o conferință.

Mai exact, Arhieparhia de Alba Iulia și Făgăraș organizează joi, 28 septembrie 2023, începând cu ora 18:00, în Catedrala Arhiepiscopală Majoră „Sfânta Treime” din Blaj, conferința „Mica Romă și Iuliu Maniu”.

Vor conferenția Prof. dr. Adrian Cioroianu,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tânăr din Alba, prins fără permis la volanul unei mașini, pe un drum din județul Sibiu. Polițiștii au deschis dosar penal

Publicat

tânăr din alba, prins fără permis la volanul unei mașini,

Un tânăr de 20 de ani din județul Alba, a fost prins în noaptea de sâmbătă spre duminică, de polițiștii din Sibiu, la volanul unei mașini fără a avea permis de conducere.

Potrivit IPJ Sibiu, la data de 24 septembrie 2023, în jurul orei 01,00, în Tălmaciu, polițiștii Biroului Drumuri Naționale și Europene Sibiu au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Mihai Viteazu de către un tânăr în vârstă de 20 de ani, din județul Alba.

Din verificările efectuate de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ACCIDENT pe Feleac. Trei mașini implicate

Publicat

1695637417 ambulanta smurd pompieri isu accident.jpg

Un accident rutier a avut loc, luni, la ieșirea din Cluj-Napoca spre Feleac. Au fost implicate 3 mașini. O persoană a fost consultată la fața locului.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca intervin în aceste momente la un accident rutier petrecut la ieșire din municipiul Cluj-Napoca, înspre Feleacu. La fața locului s-au deplasat o autospecială cu modul de descarcerare și un echipaj SAJ, unde au găsit trei autoturisme avariate, cu ocupanții ieșiți…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe