EVENIMENT
Cod PORTOCALIU de vijelii în zone din trei județe. Rafale de vânt de 100 kilometri/ oră
Meteorologii au emis, luni la amiază, o avertizare Cod portocaliu de vijelii în județele Alba, Mureș și Sibiu. Potrivit ANM, până la ora 13.30, sunt așteptate frecvente descărcări electrice, vijelie și vânt cu rafale de peste 90…100 kilometri/ oră.
Zone vizate
Județul Alba: Ocna Mureș, Jidvei, Șona, Valea Lungă, Cetatea de Baltă, Fărău, Noșlac, Hopârta;
Județul Mureş: Sighișoara, Târnăveni, Luduș, Iernut, Ungheni, Band, Adămuș, Albești, Bălăușeri, Daneș, Mica, Gănești, Bahnea, Sânpaul, Gheorghe Doja, Suplac, Sânger, Ogra, Băgaciu, Nadeș, Cuci, Iclănzel, Cucerdea, Bogata, Viișoara, Ațintiș, Coroisânmărtin, Zagăr, Bichiș, Papiu Ilarian;
Citește și VREMEA până în 8 mai. Perioadele mai reci și zilele cu ploi și furtuni. Prognoza meteo pe două săptămâni în regiuni din țară
Județul Sibiu: Mediaș, Dumbrăveni, Copșa Mică, Axente Sever, Bazna, Laslea, Dârlos, Târnava, Biertan, Moșna, Brateiu, Micăsasa, Blăjel, Bârghiș, Alma, Hoghilag, Valea Viilor, Alțina, Ațel, Mihăileni.
Știrile Romania24.ro pot fi urmărite și pe Google News
EVENIMENT
UPDATE FOTO. Accident rutier între Frata și Poiana Frății. Autoturism răsturnat, o persoană transportată la spital
Un accident rutier s-a produs în această dimineață între localitățile Frata și Poiana Frății, acolo unde o mașină s-a răsturnat în urma impactului cu un microbuz.
UPDATE
„Din primele cercetări efectuate la fața locului a rezultat că un bărbat de 66 de ani, din Cluj-Napoca, care se deplasa cu autoturismul în direcția localității Poiana Frății, ar fi intrat în coliziune cu un cap de pod situat pe…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Câți șomeri există în Alba și în ce orașe și comune sunt cei mai mulți. Județul, pe locul 21 la nivel național. Date oficiale
Câți șomeri există în județul Alb:a Rata șomajului în județul Alba a urcat în septembrie 2025 la 3,7%, peste media națională, în condițiile în care numărul persoanelor fără loc de muncă a ajuns la 5.686, cu 440 mai multe decât în aceeași lună a anului trecut. Creșterea este alimentată în special de mediul rural, unde se regăsesc aproape 70% dintre șomerii înregistrați, potrivit datelor oficiale ale Direcției Regionale de Statistică Alba.
Numărul șomerilor…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Protocol de acces mai facil la tratament pentru pacienții cu boli rare: Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății anunță, miercuri seară, schimbarea protocolului pentru accesul mai facil la tratamente, pentru românii care suferă de fibroză chistică.
„Împreună cu specialiștii din sănătate și în dialog permanent cu asociațiile de pacienți, am decis actualizarea protocolului pentru DCI Ivacaftorum (…).
Timp de prea mult timp, accesul la tratament a depins de o listă fixă…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Accident rutier între Frata și Poiana Frății. Autoturism răsturnat, o persoană transportată la spital
Un accident rutier s-a produs în această dimineață între localitățile Frata și Poiana Frății, acolo unde o mașină s-a răsturnat în urma impactului cu un microbuz.
Pompierii din cadrul Punctului de Lucru Mociu au intervenit prompt la fața locului, unde au găsit patru persoane implicate în incident. Din fericire, nicio victimă nu a rămas încarcerată în urma răsturnării autoturismului.
O femeie a ajuns…
Citește mai mult pe Cluj24.ro



