Connect with us

EVENIMENT

Cod roșu de furtună în Cluj. Cod portocaliu în București și alte zone

Publicat

Meteorologii au emis o avertizare de vreme severă imediată, Cod roşu de furtună, valabilă în intervalul 19.05 – 19:45, pentru mai multe zone din Cluj.

Avertizarea vizează localitățile Cojocna, Feleacu, Petreștii de Jos, Ciurila, Tureni și Aiton din județul Cluj.

Se vor semnala vijelie puternică, grindină de mari dimensiuni și averse torențiale ce vor depăși 40….50 l/mp.

Până la ora 20.30 și Bucureştiul se află sub avertizare Cod portocaliu. Meteorologii anunță în Capitală averse torențiale ce vor depăși 30…35 l/mp.

În intervalul 19.15 – 20.30 este Cod portocaliu în localitățile Slatina, Balș, Drăgănești-Olt, Piatra-Olt, Osica de Sus, Fărcașele, Mărunței, Curtișoara, Fălcoiu, Izvoarele, Găneasa, Valea Mare, Dobrosloveni, Strejești, Pleșoiu, Brâncoveni, Bobicești, Pârșcoveni, Coteana, Teslui, Brebeni, Bârza, Slătioara, Grădinari, Voineasa, Cezieni, Dobrun, Osica de Jos, Șopârlița, Milcov și Ipotesti din județul Olt și Pielești, Robănești, Teslui, Drăgotești din județul Dolj.

Se anunță averse torențiale care vor acumula 35…40 l/mp, vijelie, frecvente descărcări electrice, grindină de mici dimensiuni.

Până la ora 20.00 este alertă de vreme rea și în Bârlad, Zorleni, Murgeni, Fălciu, Banca, Berezeni, Vinderei, Pădureni, Lunca Banului, Vetrișoaia, Roșiești, Tutova, Hoceni, Epureni, Grivița, Mălușteni, Bogdănești, Dimitrie Cantemir, Ivești, Șuletea, Băcani, Vutcani, Găgești, Viișoara, Blăgești, Dodești, Fruntișeni, Pochidia, Pogonești, Ciocani din județul Vaslui. Aici se vor semnala averse torențiale ce vor depăși 35…45 l/mp, frecvente descărcări electrice, izolat vijelie. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Casa primului primar român al municipiului Alba Iulia, Camil Velican, va fi inaugurată cu prilejul Zilei Naționale a României

Publicat

casa primului primar român al municipiului alba iulia, camil velican,

Casa primului primar român al municipiului Alba Iulia, Camil Velican, va fi inaugurată cu prilejul Zilei Naționale a României, 1 Decembrie. Situată pe strada Trandafirilor din Alba Iulia, casa Camil Velican a fost renovată cu suma de 5, 5 miloane de lei. 

Restauratorii au salvat cât se putea salva din vechea casă, în special în zona de parchet și decorațiunile de pe tavan. De asemenea partea de lemn a geamurilor a fost refăcută după modelul original. În casă au fost redactate…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Atac cibernetic asupra companiei clujene EnergoBit. Vânzarea către Vinci, amânată

Publicat

energie.jpeg






Un atac cibernetic asupra companiei clujene EnergoBit a avut loc, marți, chiar în ziua în care trebuia să se semneze vânzarea către grupul francez Vinci Energies.

Vicepreședintele Consiliului de Administrație al Energobit, Ștefan Gadola, a confirmat pentru Cluj24 atacul cibernetic care ar fi afectat un server.

Acesta a precizat că nu a fost un incident de mare amploare deși, potrivit unor surse, au fost afectate…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Definitivat 2026: cum pot susține examenul persoanele care au fost în concediu de creștere a copilului

Publicat

definitivat 2026: cum pot susține examenul persoanele care au fost

Definitivat 2026: persoanele care s-au aflat în concediu pentru creșterea copilului au dreptul de a susține examenul pentru definitivat sau gradul didactic I sau II, la prima sesiune organizată după reluarea activității. Senatul a adoptat luni, în calitate de for decizional, o propunere legislativă în acest sens.

Proiectul mai acordă dreptul acestor persoane de a-și prelungi durata programului de studii universitare de doctorat cu durata concediului de creștere a copilului.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Statele UE trebuie să recunoască căsătoriile între persoane de același sex încheiate în alte țări. Decizie la Curtea de Justiție

Publicat

statele ue trebuie să recunoască căsătoriile între persoane de același

Căsătoriile între persoanele de același sex trebuie recunoscute în toate statele Uniunii Europene. Asta a decis marți, 25 noiembrie, Curtea de Justiție a Uniunii Europene, ce mai mare instanță la nivel european. Mai exact, dacă două persoane de același sex s-au căsătorit într-un stat UE, unde mariajele între persoanele de același sex sunt permise, statul lor de origine trebuie să recunoască căsătoria celor două persoane. 

Mai pe scurt dacă doi români de același sex se…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe