Connect with us

ACTUALITATE

COD RUTIER: Șoferii ar putea avea dreptul să-și aleagă perioada în care să le fie suspendat permisul, dacă au încălcat legea

Publicat

politist

Șoferii vor putea să-și aleagă singuri perioada în care permisul auto va putea fi suspendat provizoriu, într-o perioadă de un an de la data la care au încălcat legea. Un proiect de lege, adoptat tacit de Senat la sfârșitul săptămânii trecute, ce prevede această opțiune intră în atenția deputaților, informează ziarul Alba24.ro.

Un parlamentar al fostei coaliții de guvernare  s-a gândit că ar fi bine ca, în cazul suspendării provizorii a permisului auto, un conducător auto să își poată alege, în intervalul de un an de la data infracțiunii pentru care a fost sancționat, perioada în care suspendarea să devină efectivă. Este vorba de deputatul ALDE Ştefan-Alexandru Băişanu. Proiectul de lege este semnat și de colegul său de partid Adrian Mocanu.

Ce prevede inițiativa legislativă prin care șoferii își pot stabili perioada de suspendare a permisului auto:

– în cazul suspendării provizoriu a permisului auto, conducătorul auto poate să-și aleagă perioada suspendării, potrivit faptei contravenționale pe care a savârșit-o

– excepțiile de la această prevedere o fac faptele deosebit de grave, care prezintă un pericol social, fiind săvârșite cu vinovăție și care sunt prezentate de legea penală și sunt pedepsite de aceasta – infracțiuni

– conducătorul auto poate să-și aleagă perioada suspendării, potrivit faptei contravenționale pe care a săvârșit-o, într-o perioadă de 365 de zile de la data săvârșirii faptei contravenționale

„Prevederile prezentei inițiative legislative vin în ajutorul șoferilor profesioniști și nu numai, care se aleg cu suspendarea permisului de conducere iar pentru o încălcare minoră a unei reguli de circulație nu mai pot lucra și rămân „fără pâine“, scrie autorul proiectului de lege.

Acesta mi spune că „la nivel național avem o problemă mare legată de suspendarea permiselor de conducere ale șoferilor”, mai ales că deputatul a fost avut de-a face cu astfel de situații. Băișanu a fost surprins de polițiștii rutieri în mai 2017 în timp ce conducea cu 142 km/oră pe șoselele din Bacău, deși avea permisul de conducere suspendat.

În încheierea Expunerii de motive, deputatul „speră ca inițiativa legislativă va găsi susținători indiferent de doctrina politică”.

Totuși, Guvernul s-a opus proiectului de lege, care arată că printr-o astfel de măsură nu s-ar mai atinge scopul educativ și preventiv al sancțiunii contravenționale. Executivul mai arată și că prevederea ar putea conduce la încălcarea prevederilor din Constituție, pentru că în cazul altor sancțiuni nu există astfel de opțiuni.

sursa: realitatea.net, Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Raed Arafat: A venit momentul ca parlamentarii să limiteze accesul celor sub 15-16 ani la rețelele de socializare

Publicat

raed arafat: a venit momentul ca parlamentarii să limiteze accesul

Publicitate

Secretarul de stat în Ministerul de Interne Raed Arafat, șef al Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), consideră că rețelele de socializare reprezintă risc ridicat pentru copii și adolescenți și spune că ar fi momentul ca parlamentarii să își asume responsabilitatea de a iniția un cadru legislativ care să limiteze accesul celor sub 15-16 ani la aceste platforme online, relatează agerpres.ro.

Într-o postare făcută, sâmbătă, pe...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani, centru al excelenței educaționale în 2026: Județul va găzdui mai multe olimpiade naționale

Publicat

de ce nu sunt plătiți profesorii pentru simulările examenelor naționale

Publicitate

În anul școlar 2025–2026, județul Botoșani vrea să confirme statutul de reper educațional la nivel național, urmând să găzduiască, mai multe etape naționale ale unor olimpiade școlare de prestigiu.

Anunțul a fost făcut de inspectorul școlar general al Inspectoratul Școlar Județean Botoșani, Bogdan Suruciuc, care a subliniat că instituția pe care o conduce susține performanța școlară și promovează constant excelența ca pilon...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Codul Galben de ger, prelungit în județul Botoșani. Temperaturile pot coborî până la –20 de grade

Publicat

codul galben de ger, prelungit în județul botoșani. temperaturile pot

Publicitate

Meteorologii au actualizat prognoza și au decis prelungirea Codului Galben de ger pentru județul Botoșani, avertizarea fiind valabilă până marți, la ora 10:00. Potrivit specialiștilor, temperaturile minime vor coborî până la –20 de grade Celsius, iar maximele diurne se vor menține negative, cu valori cuprinse între –8 și –10 grade, menținând gerul persistent inclusiv pe timpul zilei.

În acest context, pentru a gestiona operativ eventualele...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Intervenție de urgență pe DN 29A, între Darabani și Păltiniș. Drumarii acționează din cauza ghețușului și a zloatei

Publicat

intervenție de urgență pe dn 29a, între darabani și păltiniș.

Publicitate

Lucrătorii Secția Drumuri Naționale Botoșani intervin în aceste momente pentru asigurarea circulației rutiere pe DN 29A, la kilometrul 79–80, pe sectorul de drum dintre Darabani și Păltiniș.

Intervenția a fost necesară după ce, pe fondul temperaturilor extrem de scăzute, dispozitivul de scurgere a apelor și canalul podețului din zonă s-au colmatat. În urma acestui fenomen, pe partea carosabilă s-au acumulat cantități semnificative de zloată...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe