Connect with us

EVENIMENT

UPDATE FOTO: Coliziune între o autoutilitară și un autoturism pe un drum din Vaslui. Două victime, una în stare gravă

Publicat

accident vaslui

Un accident rutier a avut loc, luni după-amiază în localitatea Crețești din județul Vaslui. Două persoane, dintre care una în stare gravă,  după impactul dintre o autoutilitară și un autoturism.

Potrivit ISU Vaslui, Secția de pompieri Huși a intervenit cu mijloace și forțe specializate pentru un accident rutier produs în localitatea Satul Nou, comuna Crețești.

UPDATE: Precizările ISU Vaslui:

„Secția de pompieri Huși a intervenit cu o autospecială (autospecială de stingere cu apă și spumă, echipată cu modul pentru descarcerare/deblocare) și un echipaj specializat pentru asigurare măsuri PSI în urma producerii unui accident rutier pe DE581, în zona localității Satu Nou, comuna Crețești.

La fața locului au fost deplasate două ambulanțe aparținând SAJ Vaslui.

vaslui (6)

La sosirea echipajului de intervenție, au fost găsite două autoturisme avariate și două persoane rănite. Victimele au fost preluate de echipajele ambulanțelor. Ambele persoane au fost transportate la Unitatea de Primiri Urgențe, una dintre acestea fiind în stare de inconștiență, în comă de gradul II.

vaslui7 (2)

Întrucât ambele autovehicule prezentau scurgeri de carburant, pompierii militari au procedat la îndepărtarea bornelor bateriilor și au asigurat zona.

Cauzele și circumstanțele producerii acestui accident rutier sunt cercetate de colegii polițiști.”

vaslui (8)

Din primele informații, în accident sau fost implicate două autoturisme.

În urma impactului dintre cele două mașini, o persoană a avut nevoie de îngrijiri medicale.

vaslui (7)

Potrivit Centrului Infotrafic din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române,  informează că circulația este întreruptă aproximativ 30 de minute pe DN 24B Huși – Crașna, în zona localității Satu Nou, județul Vaslui, pentru cercetarea împrejurărilor producerii unui accident.

În urma coliziunii dintre două autovehicule, o persoană a suferit leziuni grave, fiind transportată la spital.

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO: Ministrul Transporturilor a anunțat când va avea loc deschiderea Pasajului Olteniței

Publicat

pasajul olteniei fb 2
sursa foto: Facebook / Sorin Grindeanu

Sorin Grindeanu, Ministrul Transporturilor, anunță că Pasajul Olteniței va fi accesibil circulației începând de sâmbătă. Această veste este așteptată cu nerăbdare atât de rezidenții din zonă, cât și de cei care tranzitează Centura Capitalei.

„Pasajul Olteniţei va fi deschis circulaţiei începând de sâmbătă, 27 mai”, scrie pe Facebook Sorin Grindeanu.

pasajul olteniei fb 1

Ministrul Transporturilor afirmă că „este un moment mult aşteptat de toţi cei care locuiesc în zonă, dar şi de cei care tranzitează Centura Capitalei”.

pasajul olteniei fb

„Acest pasaj va fluidiza circulaţia şi va atenua ambuteiajele rutiere în zona de sud a Bucureştiului”, încheie Grindeanu.

Sursa: MediaFax

sursa foto: Facebook / Sorin Grindeanu

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Incendiu produs într-un bloc din Constanța. Zeci de persoane, evacuate de pompieri

Publicat

incendiu ct bloc 2

Un incendiu a izbucnit miercuri după-amiază într-un bloc din municipiul Constanța. Zeci de persoane au fost evacuate.

Potrivit ISU Constanța, incendiul s-a produs într-un apartament aflat pe scara 1 la etajul 9, în blocul E2, pe Al. Hortensiei.

UPDATE: La fața locului s-a intervenit cu trei autospeciale de stingere cu apă și spumă, autoscară, autoplatformă, o ambulanță SMURD, precum și o descarcerare și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Constanța.

Pompierii au evacuat aproximativ 40 de persoane.

incendiu ct bloc 1

Au fost evacuați 16 adulți și 3 copii.

O persoană a fost evacuată din apartament.

Persoana evacuată din apartament este femeie, 83 ani, a fost asistată medical de SAJ. Nu a suferit arsuri.

incendiu ct bloc

Incendiul a fost lichidat.

Citește mai departe

EVENIMENT

Avertizare meteo: Zone din două județe, sub cod galben de ploi, descărcări electrice și vânt

Publicat

nori furtuna 3.jpg
fotografie cu caracter ilustrativ

Administrația Națională de Meteorologie a emis, miercuri după-amiază o avertizare cod galben de vreme rea pentru zone din două județe.

Potrivit meteorologilor, se vor semnala averse care vor acumula izolat peste 25…35 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului de scurtă durată.

UPDATE: Meteorologii au emis o avertizare cod galben de vreme rea pentru Chilia Veche, Pardina din județul Tulcea, până la ora 16.35.

Se vor semnala : averse care vor acumula peste 20…35 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului / vijelie, grindină.

Știrea inițială

Avertizarea este valabilă până la ora 16:00.

Județul Constanța: Medgidia, Cernavodă, Cobadin, Cogealac, Nicolae Bălcescu, Mircea Vodă, Castelu, Rasova, Ciobanu, Crucea, Peștera, Chirnogeni, Independența, Cuza Voda, Deleni, Saligny, Adamclisi, Dobromir, Seimeni, Ion Corvin, Topalu, Gârliciu, Pantelimon, Târgușor, Fântânele, Tortoman, Cerchezu, Siliștea, Saraiu, Horia, Grădina, Vulturu, Dumbrăveni;
Județul Tulcea: Baia, Topolog, Casimcea, Slava Cercheză, Dăeni, Stejaru, Ostrov, Ciucurova, Dorobanțu, Beidaud.

 

Citește mai departe

EVENIMENT

Șofer prins băut la volan, pe o stradă din Găești – Dâmbovița. Ce alcoolemie avea

Publicat

percheziții în județul sălaj: trei tineri, cercetați că au furat
Arhivă foto

Un șofer a fost prins la volan, miercuri la amiază, în timp ce se afla sub influența alcoolului, în Găești, Dâmbovița.

Potrivit IPJ Dâmbovița, la data de 24 mai 2023, polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere Găești au depistat pe strada 13 Decembrie, din Găești, un autoturism condus de un bărbat de 56 de ani, din comuna Hulubești.

În urma testării cu aparatul etilotest, acesta a prezentat o alcoolemie cu o valoare de 0,44 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Conducătorul auto a fost condus la spital pentru recoltarea de probe biologice, iar, în cauză, a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

Citește mai departe