EVENIMENT
Coliziune între două mașini pe DN 65, în județul Olt. O persoană a fost rănită
Un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane a avut loc pe DN 65, în județul Olt. Din primele date, o persoană a fost rănită după impactul dintre două mașini.
Potrivit Centrului INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române informează că, sâmbătă după-amiază pe DN 65 pe Podul Olt, la intrarea în municipiul Slatina, județul Olt, dinspre Craiova s-a produs un accident rutier.
Din primele date, a avut loc o coliziune între două autoturisme.
În urma impactului dintre cele două mașini, o persoană a fost rănită ușor.
Se estimează reluarea circulației în condiții normale în 30 de minute.
Conform sursei citate, traficul se desfășoară pe un fir, prin dirijare,
EVENIMENT
Echipamente digitale pentru dotarea Școlii Gimnaziale din comuna Cetatea de Baltă. Licitație, lansată în SEAP
Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare” din comuna Cetatea de Baltă urmează să fie dotată cu echipamente digitale în valore de peste 450.000 de lei.
Primăria Cetatea de Baltă a lansat pe 13 ianuarie, în platforma SEAP, o licitație pentru achiziția de echipamente digitale pentru dotarea Şcolii Gimnaziale „Ştefan cel Mare” din comună.
Valoarea totală estimată a investiției este de 456.473,92 de lei, fără TVA.
Potrivit documentației, proiectul vizează crearea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Echipa UBB Cluj participă la Campionatul Mondial de Econometrie 2026. Doar 30 de universități din întreaga lume au invitate
Echipa Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) a fost aleasă să participe, la începutul lunii aprilie 2026, la cel mai important concurs de econometrie din lume, The Econometric Game, cunoscut drept Campionatul Mondial de Econometrie (The Premier World Championship in Econometrics).
Doar 30 de universități din întreaga lume sunt invitate în fiecare an să participe la competiția organizată de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
ACCIDENT rutier la Cugir. O femeie a ajuns la spital, după ce două mașini s-au lovit, într-o intersecție din oraș
Un accident rutier s-a produs sâmbătă, în orașul Cugir. O femeie în vârstă de 51 de ani a ajuns la spital după ce mașina în care se afla a lovit un alt autoturism, într-o intersecție din oraș.
Potrivit IPJ Alba, la data de 17 ianuarie 2026, în jurul orei 13.20, polițiștii din Cugir au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, la intersecția străzii Gheorghe Barițiu cu strada Râul Mic, a avut loc un eveniment rutier.
Polițiștii s-au deplasat la fața...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Și-a agresat partenera, pe fondul geloziei și al consumului de alcool. Bărbat din Mănărade, REȚINUT de polițiști
Un bărbat de 42 de ani din Mănărade a fost reținut de polițiști după ce și-a agresat partenera, pe fondul geloziei și al consumului de alcool.
Potrivit IPJ Alba, la data de 18 ianuarie 2026, polițiștii Secției 5 de Poliție Rurală Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 42 de ani, din localitatea Mănărade, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de violență în familie.
Din cercetări a reieșit că, în seara zilei de 17...
Citește mai mult pe Alba24.ro
