EVENIMENT
UPDATE/ FOTO: Coliziune între un autoturism și un autocamion, în Bistrița Năsăud. O persoană preluată de ambulanță

Un accident rutier în care au fost implicate un autoturism și un autobuz a avut loc, luni seara, în localitatea Vermeș, din județul Bistrița Năsăud.
Potrivit ISU Bistrița Năsăud, în urma impactului dintre cele două autovehicule a rezultat o persoană rănită, care a fost preluată, conștientă și cooperantă, de ambulanță pentru a fi transportată la spital.
Polițiștii fac cercetări pentru a stabili împrejurările în care s-a produs accidentul.
EVENIMENT
Restricții de circulație pentru desfășurarea Raliului Clujului 2025. Mai multe drumuri din județ, închise în weekend

Inspectoratul de Poliție Județean Cluj anunță instituirea unei serii de restricții de circulație, în contextul desfășurării Raliului Clujului 2025, ediție aniversară ce marchează 50 de ani de la prima sa desfășurare.
Restricțiile temporare de circulație vor fi instituite în perioada 20 – 22 iunie 2025, pe mai multe sectoare de drumuri publice din județul Cluj.
Vineri, 20 iunie, circulația va fi restricționată pe DJ 103V, între localitățile Someșu Rece…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Bisericile din Arhiepiscopia de Alba Iulia au strâns aproape 400.000 de lei pentru sinistrații din Harghita și Covasna

În parohiile Arhiepiscopiei de Alba Iulia s-a desfășurat în prima parte a lunii o amplă colectă de fonduri și bunuri pentru sprijinirea celor grav afectați de inundațiile devastatoare care au lovit județele Harghita și Covasna.
În urma acțiunii social-filantropice, s-a adunat suma totală de 382.878 lei și alimente în valoare de 10.000 lei, anunță eparhia.
Inițiativa a reprezentat un gest concret de solidaritate și de compasiune față de cele peste 650 de familii afectate…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Raliul Clujului sărbătorește în acest an jumătate de secol de la primul raliu organizat, aducând la start cel mai mare număr de echipaje din acest sezon într-o etapă națională de raliuri
Astfel, 73 de echipaje, dintre care 67 în CNRWR respectiv restul de 6 în CNRIWR, se vor întrece în perioada 20-22 iunie pe cele 9 probe speciale pregătite de Clubul Sportiv SAVU Racing în parteneriat cu autoritățile locale și județene, respectiv partenerii care susțin nemijlocit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Produse cosmetice cu risc pentru sănătatea utilizatorilor, pe listele cu alerte europene. Atenționări InfoCons

Mai multe produse cosmetice vândute și în România se regăsesc în alertele europene privind risc pentru utilizatori. InfoCons informează că acestea prezintă risc chimic sau microbiologic.
Produsele identificate în Sistemul european de alertă pot fi găsite pe teritoriul Uniunii Europene , direct în magazine sau pe platforme electronice de vânzare sau site-uri de prezentare.
InfoCons dă exemple din cele mai recente alerte de produse neconforme din categoria produselor cosmetice…
Citește mai mult pe Alba24.ro