EVENIMENT
Coliziune pe contrasens între două autoturisme, în județul Brașov. Un șofer fără permis a produs accidentul
Un accident rutier s-a petrecut marți, între localitățile Cincșor și Voila, județul Brașov, după ce un autoturism a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu o altă mașină.
Potrivit IPJ Brașov, accidentul s-a produs în jurul orei 12,10, pe DJ105.
În urma verificărilor s-a stabilit că un bărbat în vârstă de 58 ani, care conducea un autoturism din direcția localității Cincșor spre localitatea Voila, județul Brașov, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu un alt autoturism.
În urma impactului a rezultat o victimă care a fost transportată la spital.
Conducătorii auto au fost testati cu aparatul etilotest rezultatul fiind negativ.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat faptul că bărbatul în vârstă de 58 ani nu deținea permis de conducere.
Polițiștii continuă cercetările.
EVENIMENT
Radiografia unui eșec judiciar: Cazul militarului mort prin electrocutare la Alba Iulia. Șapte ani pentru o trimitere în judecată
Pe 23 noiembrie 2025 s-au împlinit șapte ani de la moartea prin electrocutare a militarului Alexandru Orosz, pe peronul gării CFR din Alba Iulia. Șapte ani în care justiția și-a arătat neputința în rezolvarea unui caz. Șapte ani în care dosarul morții unui om a fost tărăganat pe la mai toate instanțele din Alba, Tribunalul Militar Cluj, apoi la București și din nou la Cluj Napoca.
Șapte ani în care se poate observa radiografia unui eșec judiciar. După ce dosarul a fost mutat…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Petiție pentru urgentarea proiectului de reabilitare a clădirii și reamenajare a podului Colegiului „George Barițiu” Cluj
Comitetul Reprezentativ al Părinților Colegiului Național „George Barițiu” Cluj-Napoca a lansat o petiție în care cere Primăriei urgentarea finalizării și implementării proiectului de reabilitare a clădirii principale și reamenajare a podului clădirii.
”Colegiul Național <<George Barițiu>>, o instituție cu o tradiție de peste un secol în municipiu, se confruntă în prezent cu necesitatea unor…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Cupru Min Abrud a primit un premiu de excelență pentru performanță în afaceri, în domeniul industrial
Cupru Min Abrud a primit un premiu de excelență din partea uneia dintre cele mai prestigioase publicații economice din România, Bursa. Premiul a fost acordat pentru performanță în afaceri, în domeniul industrial.
Directorul general Cupru Min, Mircea Goia și Bogdan Chițescu, membru CA Cupru Min au recepționat trofeul, la Gala aniversară de 35 de ani a ziarului Bursa.
”Dedic acest premiu marii familii Cupru Min, mă refer la foștii și actualii angajați ai companiei”, a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Serele, solariile și silozurile intră la impozitare de la 1 ianuarie. Cum sunt afectați fermierii, de pachetul 2 de măsuri
Serele, solariile și silozurile intră la impozitare de la 1 ianuarie: Fermierii vor fi afectați semnificativ de noile măsuri din al doilea pachet de redresare fiscală, care introduc taxe suplimentare și elimină scutiri existente. Impozitele pentru terenurile agricole extravilane vor crește cu aproximativ 135%, iar spațiile de producție și depozitare, precum serele, solariile și silozurile, vor fi impozitate în proporție de 50%, după ce până acum erau scutite integral.
Dar, pe…
Citește mai mult pe Alba24.ro


