EVENIMENT
Coliziune puternică între două autoturisme în județul Cluj. O persoană a fost rănită
Un accident rutier a avut loc vineri după-amiaza, în localitatea Turda, județul Cluj. Coliziune puternică între două autoturisme, în urma caruia o persoană a fost rănită.
Potrivit IPJ Cluj, o conducătoare auto de 33 de ani, din comuna Sănduleşti, care se deplasa pe strada Doctor Ioan Raţiu din municipiul Turda, din direcţia Câmpia Turzii spre Cluj-Napoca, nu ar fi păstrat distanţa de siguranţă faţă de autoturismul care circula în faţa sa, condus de un bărbat de 67 de ani, din Turda, intrând în coliziune cu acesta.
În urma evenimentului, o femeie, pasager în autoturismul condus de bărbatul de 67 de ani a fost transportată la o unitate medicală.
Conducătorii auto au fost testaţi cu aparatul etilotest, rezultatele testărilor fiind negative
EVENIMENT
VIDEO. Nicușor Dan, mesaj către protestatarii de la Iași: „Și eu am huiduit politicieni, dar vă rog să nu mai huiduiți imnul”
Președintele României, Nicușor Dan, a transmis un apel la respect, dialog și unitate națională în timpul manifestărilor dedicate Unirii Principatelor Române, organizate la Iași.
Într-un discurs marcat de tensiunile din mulțime, șeful statului a recunoscut dreptul la protest, dar a cerut oprirea huiduirii imnului și a momentelor de comemorare.
„Aveți respectul meu, dar trebuie să ne gândim ce punem...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Pictura ”Turnul Studentului”, realizată în 1974, exponatul lunii ianuarie la Muzeul ”Ioan Raica” din Sebeș
Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș prezintă pictura Turnul Studentului, realizată de artistul plastic Iosif Vasile Gaidoș, ca exponatul lunii ianuarie 2026.
Executată în tehnica uleiului pe carton, cu dimensiunile de 49 × 70 cm, lucrarea, semnată și datată în stânga jos „I. V. Gaidoș, 1974”, a fost donată muzeului sebeșean chiar în anul realizării sale.
În prim-planul lucrării este redat un fragment de curtină din piatră, care traversează orizontal întreaga...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Spectacol de tradiții și obiceiuri din Țara Secașelor: Datină străbună pe Secașe, în 1 februarie, la Câlnic. Program
La Câlnic este prezentat în 1 februarie, spectacolul de tradiții și obiceiuri ” Datină străbună pe Secașe”, ajuns la ediția 32.
Evenimentul va fi de la ora 14.00, la Căminul cultural din Câlnic.
Participă ansambluri folclorice locale, alături de Ansamblul Folcloric al Județului Alba.
Festivalul include prelegerea ”Din 1972 până azi: povestea unei datini vii”, susținută de prof. Ioan Popa, inițiatorul evenimentului.

La festival vor fi participa reprezentanți ai...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Alertă alimentară la Cluj. Lapte praf pentru sugari, retras din Kaufland și Lidl. ANSVSA avertizează: Există risc bacteriologic
Un lot de lapte-formulă pentru sugari produs de Nestlé a fost retras de urgență de la vânzare inclusiv din magazinele Kaufland și Lidl din Cluj-Napoca și din județ, după ce autoritățile sanitar-veterinare au semnalat posibile probleme de siguranță alimentară.
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a anunțat că extinde rechemarea de la raft a produsului NAN...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
