EVENIMENT
Coliziune puternică între două autoturisme pe DN 15, în județul Neamț. Două persoane rănite
Un accident rutier a avut loc, duminică după-amiaza, pe DN 15, în Grințiești, județul Neamț. Două persoane au fost rănite dintre care o fată de 14 ani, după impactul dintre două autoturisme.
Din primele cercetări a reieșit că în timp ce o femeie de 54 de ani, din Grințieș, conducea un autoturism pe Drumul Național 15, în aceeași localitate, a intrat în coliziune cu un autoturism condus de tânăr, de 22 de ani, din județul Harghita.
În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea femeii și a unei minore, de 14 ani, pasageră în autoturismul condus de aceasta.
Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier.
EVENIMENT
Unele medicamente pot lipsi temporar din farmacii, în acest an. Ce spune Ministrul Sănătății
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a avertizat duminică că pot apărea și în acest an discontinuități în aprovizionarea cu anumite medicamente la farmacii, însă a subliniat că aceste probleme nu sunt generate de lipsa fondurilor sau a unui cadru legislativ adecvat, ci de dificultăți în procesul de producție.
„Mai apar crize din discontinuități de producție. Există perioade în care producătorul nu alimentează farmaciile pentru o săptămână-două cu anumite...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Situație rară la Curtea de Apel Alba: Fosta iubită a lui Kreiner este și parte vătămată, dar și inculpată într-un alt dosar penal
Fosta concubina a omului de afaceri Adrian Kreiner, Adriana Viliginschi, va ajunge la Curtea de Apel Alba Iulia, în calitate de suspect într-un alt dosar penal. De asemenea acesta și parte vătămată în dosarul care deja se judecă la instanța din Alba Iulia, cazul crimei omului de afaceri din Sibiu.
Însă, acesta a fost recent arestată preventiv (într-un dosar penal distinct) la cererea procurorilor din Sibiu, fiind cercetată pentru complicitate la omor calificat.
Femeia a făcut...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Bărbat dispărut în apele barajului Gilău. Intervenție a pompierilor și scafandrilor din Cluj
Echipajele de intervenție din județul Cluj desfășoară, în aceste momente, o amplă operațiune de căutare-salvare după ce un bărbat ar fi dispărut în apă, în apropierea barajului din localitatea Gilău. Autoritățile au intervenit rapid, mobilizând mai multe resurse pentru localizarea persoanei.
Alarma a fost dată după ce o persoană aflată în zonă ar fi observat bărbatul în apropierea barajului,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
România lansează un nou instrument european de sprijin pentru start-up-uri și IMM-uri în creștere. Câți bani se pot lua
România lansează un nou instrument european de sprijin pentru start-up-uri și IMM-uri în creștere.
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a aprobat o schemă de ajutor de minimis în valoare de aproximativ 19 milioane de euro, menită să susțină start-up-urile și întreprinderile mici și mijlocii (IMM-urile) aflate în faze de creștere prin acces gratuit la servicii esențiale pentru dezvoltare, se arată într-un act oficial publicat recent.
Schema a fost...
Citește mai mult pe Alba24.ro
