Connect with us

EVENIMENT

Coloană de zeci de kilometri la Vama Isaccea, în județul Tulcea. Peste 100 de camioane așteaptă să ajungă în Ucraina

Publicat

Arhivă foto

De mai multe zile, peste 100 de camioane aşteaptă, pe malul românesc al Dunării, să treacă fluviul cu bacul în Ucraina, autovehiculele fiind parcate atât în oraş, cât şi în apropierea lui.

La aproape cinci kilometri depărtare de Isaccea, pe şoseaua neasfaltată care uneşte drumul european 87 Tulcea - Brăila de Mănăstirea Cocoş, peste 70 de camioane aşteaptă semnalul autorităţilor să se apropie de vamă.

"Stăm deja de 24 de ore. Încă două sau trei zile o să stăm aici. Apoi, ne duc în carieră, pe deal, unde o să stăm două zile", spune unul din şoferii de camioane care stau pe drumul spre mănăstire.

În oraşul Isaccea, unul din cele două sensuri de mers ale şoselei care uneşte drumul european 87 de trecerea bac este plin de camioane, la fel ca drumul neasfaltat de pe digul ce apără oraşul de inundaţii şi ca parcarea hub-ului umanitar amenajat în apropierea punctului de trecere a frontierei.

Chinul unor şoferi a început pe malul ucrainean al Dunării, la Orlivka, unde este o coloană de tiruri de 30 de kilometri.

"Am făcut şase zile până aici. Am mers o zi până la Orlivka, iar acolo am aşteptat în coloană 30 de kilometri", a povestit un şofer.

Coloană de zeci de kilometri la Vama Isaccea, în județul Tulcea. Peste 100 de camioane așteaptă să ajungă în Ucraina: Ce spune Garda de Coastă

Potrivit Gărzii de Coastă, din 24 de februarie 2022, circa 95.000 de persoane cu 16.000 de autovehicule din Ucraina au intrat în România, prin punctul de trecere a frontierei din Isaccea, iar circa 40.000 de persoane cu 11.000 de mijloace de transport au ieşit din România spre Ucraina.

"Capacitatea bacului este de 17 - 18 tiruri, doar că pe acel bac urcă şi autoturisme. La fiecare transport, circa 10 automarfare urcă pe feribot, pentru că toată lumea vrea să ajungă pe partea cealaltă. Bacul funcţionează non-stop, iar noi efectuăm controlul de frontieră atât pe timpul zilei, cât şi pe timpul nopţii. Avem personal suplimentat şi funcţionăm la capacităţi maxime, aşa cum am făcut-o de la izbucnirea conflictului", a precizat pentru AGERPRES purtătorul de cuvânt al Gărzii de Coastă, inspectorul principal Andrei Ene.

Zilele trecute, Primăria oraşului Isaccea a cerut ajutorul Consiliului Judeţean Tulcea pentru amenajarea unui drum secundar şi a unei parcări pentru cele peste 100 de TIR-uri care aşteaptă zilnic, în ultima perioadă, să iasă din România spre Ucraina.

Coloană de zeci de kilometri la Vama Isaccea, în județul Tulcea. Peste 100 de camioane așteaptă să ajungă în Ucraina: numărul camioanelor fluctuează şi a ajuns în unele zile la 250

Autoritatea locală a semnalat faptul că numărul camioanelor fluctuează şi a ajuns în unele zile la 250, soluţia pentru această situaţie fiind amenajarea unei parcări şi asfaltarea unui drum.

Camioanele care folosesc punctul de trecere din Isaccea transportă cereale din Ucraina şi se îndreaptă spre Portul Constanţa sau în Bulgaria ori Turcia, iar la întoarcere unele sunt goale sau transportă alimente.

Aceasta este a doua aglomerare de mijloace de transport înregistrată de la începutul războiului din Ucraina pe raza judeţului Tulcea, după cea de la bara Sulina, în contextul în care porturile dunărene şi cele de la Marea Neagră din Ucraina nu mai pot fi folosite pentru exportul de produse. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Echipele Electrica din județul Cluj reduc numărul localităților fără curent din cauza viscolului și vântului. Vezi lista

Publicat

electrica 2 e1767470198332.jpg






Distribuție Energie Electrică România (DEER) a suplimentat numărul echipelor de intervenție mobilizate în teren, iar acestea au reușit, sâmbătă seara, să reducă numărul localităților din județul Cluj afectate de lipsa curentului electric.

Astfel, de la 35 de localități fără curent, în cursul serii au fost înregistrate 13 localități afectate, 30 de posturi de transformare/posturi de alimentare...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bolojan anunță schimbări majore la pensii: vârsta de pensionare trebuie crescută în toate domeniile

Publicat

ce spune ilie bolojan despre majorări de taxe în 2026:

Premierul Ilie Bolojan a declarat sâmbătă, într-o intervenție la Digi24, că România trebuie să crească vârsta de pensionare în toate domeniile de activitate, inclusiv în sistemele care permit ieșirea anticipată la pensie, precum Justiția sau Ministerul Afacerilor Interne. Măsura este justificată, spune acesta, de presiunea tot mai mare asupra bugetului de pensii și de inechitățile sociale existente.

Potrivit premierului, obiectivul este ca pensionarea să aibă loc „cât mai...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. U-BT, victorie clară în ABA League cu FMP Belgrad. Clujenii, în echipament de susținere a luptei contra cancerului de col

Publicat

whatsapp image 2026 01 03 at 20.15.03.jpeg






Echipa de baschet U-BT a învins, sâmbătă, într-un meci din ABA League formația sârbă FMP Belgrad cu scorul de 93 la 65, partida având loc în BT Arena din Cluj-Napoca în fața a 4000 de spectatori. 

În cele patru sferturi, clujenii au condus de fiecare dată: 27-13, 28-19, 18-14 și 20-19.

Cele mai multe puncte pentru clujeni, 18, le-a înscris Iverson Molinar.

Echipament special

În acest meci,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cum va fi vremea în țară de Bobotează. Ce estimări au făcut meteorologii

Publicat

cum va fi vremea în țară de bobotează. ce estimări

Meteorologii au făcut primele estimări legate de cum va fi vremea de Bobotează, în țară, dar și la început de săptămână și în zilele de după sărbătoarea religioasă. 

Potrivit meteorologilor vremea va fi în general închisă în perioada 5–6 ianuarie, cu precipitații în mare parte din țară. În vest, nord și centru vor fi precipitații mixte, iar la munte va ninge, în timp ce în restul teritoriului vor predomina ploile. Izolat se pot acumula cantități mai mari de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe