EVENIMENT
Comisia Europeană cere României să închidă şi să reabiliteze depozite ilegale de deşeuri

Comisia Europeană a transmis miercuri României un aviz motivat pentru nerespectarea integrală a Directivei 1999/31/CE referitoare la depozitele de deșeuri și a Directivei 2008/98/CE privind gestionarea deșeurilor, conform unui comunicat emis de către Executivul comunitar.
Directiva 1999/31/EC privind depozitele de deşeuri solicită statelor membre să ia măsurile necesare pentru a închide şi a reabilita o groapă de gunoi care nu a primit autorizaţie.
Directivei-cadru privind deşeurile, statele membre trebuie să recupereze şi să elimine deşeurile într-un mod care să nu pună în pericol sănătatea umană şi mediul, interzicând abandonarea, aruncarea sau eliminarea necontrolată a deşeurilor.
Tratatul de aderare al României la UE a dat termen autorităţilor până la 16 iulie 2017 pentru a respecta aceste reguli în ceea ce priveşte 101 gropi de gunoi.
Întrucât această obligaţie nu a fost respectată în totalitate, Comisia a trimis României o scrisoare de punere în întârziere în octombrie 2020.
Până în prezent, România a închis şi reabilitat 92 de depozite de deşeuri.
Termenul pentru închiderea şi reabilitarea celor nouă depozite de gunoi rămase este 2026-2028 pentru cinci dintre ele şi este incert pentru celelalte patru.
Prin urmare, Comisia a decis să emită un aviz motivat pentru România, care are acum două luni pentru a răspunde şi a lua măsurile necesare.
În caz contrar, Comisia poate decide să trimită cazul Curţii de Justiţie a Uniunii Europene.Agerpres
EVENIMENT
FOTO: ANAF vinde mașini confiscate, cu prețuri cuprinse între 300 și 19.000 de euro. Licitațiile din luna iulie

ANAF vinde mașini confiscate. ANAF vinde în luna iulie 2025 autovehicule intrate în proprietatea statului în urma unor confiscări sau executări silite, cu prețuri între 300 și 19.000 de euro.
Autoturismele sunt vândute prin licitație de către ANAF prin serviciile teritoriale de valorificare bunuri din țară.
LISTA autovehiculelor scoase la vânzare:
ANAF vinde mașini confiscate – Licitații 10 iulie 2025
D.G.R.F.P. Timişoara prin intermediul A.J.F.P. Timiş organizează…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
7-11 iulie: Trageri și distrugeri cu material exploziv în poligonul Micești, Alba Iulia. Atenționări pentru locuitori

În perioada 7 – 11 iulie sunt organizate sesiuni de trageri și distrugeri cu material exploziv în poligonul Micești din Alba Iulia. Locuitorii sunt atenționați să evite zona.
Accesul populației este interzis în proximitatea zonei militare restricționate a poligonului, pe drumurile de acces și pe cele aflate în vecinătatea poligonului, conform programului:
a) luni, 7 iulie
- execută trageri I.P.J. Alba /M.A.I. între orele 08:00 – 16:00.
b) joi, 10 iulie
- execută…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Prezența unui urs a fost semnalată în noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 01:30, în localitatea Oiejdea, în zona drumului național DN 1.
Potrivit ISU Alba, a fost transmis un mesaj RO-Alert persoanelor din zonă.
foto: arhiva
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Șoferiță prinsă băută la volan. Partenerul a vrut să o salveze, dar a fost dus la secție și sancționat

O șoferiță din Gherla a fost prinsă băută la volan de polițiști, în urma unei acțiuni desfășurate în noaptea de 5 iulie. Incidentul a luat o turnură neașteptată după apariția partenerului ei, care a avut un comportament recalcitrant și a fost ulterior sancționat și internat într-o unitate medicală de specialitate.
În data de 5 iulie, în jurul orei 03.30, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla au oprit pentru control, în municipiu, un…
Citește mai mult pe Cluj24.ro