Connect with us

EVENIMENT

Comisia Europeană solicită României să instituie o reţea funcţională de monitorizare a calităţii aerului

Publicat

comisia europeana
Arhivă foto

Comisia Europeană a emis, joi, un aviz motivat către România, semnalând neîndeplinirea sistematică a obligației de monitorizare a poluării aerului conform legislației UE privind calitatea aerului înconjurător (Directiva 2004/107/CE și Directiva 2008/50/CE), conform unui comunicat de presă al Executivului comunitar.

Trimiterea unui aviz motivat reprezintă a doua etapă a procedurii de infringement.

Cele două directive menţionate impun statelor membre să înfiinţeze o reţea de monitorizare pentru a evalua calitatea aerului înconjurător în ceea ce priveşte diferiţii poluanţi, în conformitate cu cerinţele prevăzute în acestea.

Este esenţial ca standardele privind calitatea aerului care sunt consacrate în legislaţia UE să fie pe deplin puse în aplicare pentru a proteja în mod eficace sănătatea umană şi mediul natural.

Pactul verde european, cu strategia sa de reducere la zero a poluării, pune accentul pe reducerea poluării aerului, unul dintre principalii factori care afectează sănătatea umană.

Comisia Europeană solicită României să instituie o reţea funcţională de monitorizare a calităţii aerului. Comisia a decis să trimită un aviz motivat României, care are acum la dispoziţie două luni pentru a răspunde

Comisia a trimis României o scrisoare de punere în întârziere în iunie 2017 şi o scrisoare suplimentară de punere în întârziere în iulie 2019.

Deşi România şi-a revizuit întreaga reţea de monitorizare a calităţii aerului, persistă numeroase lacune în ceea ce priveşte numărul şi tipul corespunzător de puncte de prelevare pentru măsurarea calităţii aerului.

Aceste deficienţe constituie o nerespectare sistemică a obligaţiilor de monitorizare a poluării atmosferice.

În consecinţă, Comisia a decis să trimită un aviz motivat României, care are acum la dispoziţie două luni pentru a răspunde şi a lua măsurile necesare.

În caz contrar, Comisia poate decide să sesizeze Curtea de Justiţie a Uniunii Europene cu privire la acest caz. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Legea ”anti-țeapă” în imobiliare, promulgată de președinte. Nerespectarea se sancționează cu amendă de 1% din cifra de afaceri

Publicat

ce trebuie să faci dacă vrei să îți transformi apartamentul

Legea ”anti-țeapă” în imobiliare sau Legea Nordis: Președintele Nicușor Dan a anunțat că a semnat, vineri, decretul de promulgare a legii care introduce reguli mai clare și mai stricte în domeniul construcțiilor și al tranzacțiilor imobiliare, pentru a proteja mai bine cetățenii care cumpără locuințe aflate în fază de proiect.

”Noua lege modifică cadrul legal privind calitatea în construcții și sistemul de cadastru, introducând reguli mai ferme pentru dezvoltatori,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Nicolae. Cui îi poți spune „La mulți ani” pe 6 decembrie

Publicat

ce nume se sărbătoresc de sfântul nicolae. cui îi poți

Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai cunoscuți sfinți din calendar, este sărbătorit pe 6 decembrie. Acesta este cunoscut ca ocrotitorul copiilor, al săracilor și al marinarilor, fiind apreciat pentru faptele sale milostive și pentru ajutorul acordat celor aflați în nevoie.

Astfel, în data de 6 decembrie, sărbătoare marcată cu cruce roșie în Calendarul Ortodox 2025, peste 800.000 de români își sărbătoresc ziua de nume.

Sfântul Nicolae a trăit în timpul împăraţilor…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tradiții în seara lui Moș Nicolae. Copiii își pregătesc ghetuțele pentru cadouri și dulciuri

Publicat

mos nicolae.jpg






În noaptea de 5 spre 6 decembrie, Moș Nicolae aduce emoție și bucurie în casele copiilor, care își pregătesc ghetuțele pentru daruri. Tradiția spune că cei cuminți primesc dulciuri și cadouri, iar cei neascultători pot găsi simbolica nuielușă.

Pregătirile pentru venirea Moșului încep încă vineri din seara de ajun, când cei mici își spală și lustruiesc pantofii sau cizmele, pe care le așază la…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Accident pe A10, în zona Aiud, pe sensul de mers spre Cluj. Intervin pompierii

Publicat

accident pe a10, în zona aiud, pe sensul de mers

Accident pe A10, în zona Aiud, cu două autoturisme implicate. ISU intervine pentru asigurarea măsurilor dla fața locului.

Secția de pompieri Aiud a intervenit vineri pentru gestionarea unui accident rutier produs pe autostrada A10, la kilometrul 44, pe sensul de mers Aiud – Cluj.

Potrivit ISU Alba, în eveniment au fost implicate două autoturisme. Din primele informații, nicio persoană nu a rămas încarcerată.

La fața locului au fost alocate o autospecială de stingere cu apă…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe