Connect with us

ACTUALITATE

Comisia Europeană solicită suspendarea accesului privilegiat în UE pentru cetățenii ruși

Publicat

comisia europeana
Arhivă foto

Comisia Europeană a solicitat marți suspendarea acordului cu Rusia care permite accesul privilegiat în UE pentru toți cetățenii ruși. Comisia Europeană a anunțat marți că acordul de facilitare a eliberării vizelor încheiat între UE și Rusia trebuie suspendat. Reprezentanții CE mai spun că măsura trebuie luată din cauza „agresiunii militare a acestei țări față de Ucraina".

„O țară precum Rusia, care duce un război de agresiune, nu ar trebui să se califice pentru facilitarea eliberării vizelor atât timp cât continuă să își ducă politica externă distructivă și agresiunea militară împotriva Ucrainei, demonstrând un dispreț total față de ordinea internațională bazată pe reguli", anunță CE într-o declarație publică.

În plus, UE nu vrea să recunoască pașapoartele rusești din zonele ocupate.

„De asemenea, Comisia prezintă astăzi o propunere privind nerecunoașterea pașapoartelor rusești eliberate în zonele ocupate ale Ucrainei”, adaugă CE.

Rușii care vor încerca să intre în UE în scopuri turistice și de agrement se vor confrunta cu un proces „mai lung" și„"mai scump", a spus comisarul european pentru afaceri interne, Ylva Johansson.

De asemenea, vor exista mai multe restricții pentru vizele de intrare multiple, a adăugat Johansson.

Comisia Europeană solicită suspendarea accesului privilegiat în UE pentru cetățenii ruși: Taxa de viză va crește la 80 de euro

Ca parte a acestei măsuri, taxa de viză va crește de la 35 de euro la 80 de euro, în timp ce termenul limită pentru o decizie din partea consulatelor va crește de la 10 zile la 15 zile. De asemenea, solicitanții de viză vor trebui să prezinte o listă mai lungă de documente justificative atunci când solicită o viză.

În pofida suspendării, UE va rămâne „deschisă anumitor categorii de solicitanți de vize rusești care călătoresc în scopuri esențiale, inclusiv, în special, membrilor de familie ai cetățenilor UE, jurnaliștilor, disidenților și reprezentanților societății civile".

Aceste propuneri vin în urma acordului politic la care au ajuns miniștrii afacerilor externe în cadrul reuniunii lor informale din 31 august, precizează CE.

În perioada următoare, Consiliul European va analiza propunerea de eliminare a acordului privind vizele în întregime.

Dacă va fi aprobată de Consiliul European, suspendarea va intra în vigoare în a doua zi de la publicarea sa în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Marius Budăi, fostul ministru al Muncii: România trebuie să se pregătească de impact. Recesiunea, aproape de neevitat

Publicat

marius budăi, fostul ministru al muncii: românia trebuie să se

Publicitate

Deputatul social-democrat Marius Budăi, fost ministru al Muncii, avertizează că România se apropie de o recesiune tehnică, pe fondul scăderii consumului și al politicilor de austeritate promovate de Guvern. Declarațiile au fost făcute publice într-o postare pe rețelele de socializare, în care acesta critică dur direcția economică actuală.

Potrivit parlamentarului, riscul intrării în recesiune este „aproape de neevitat”, iar situația ar...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Competiție de ROBOTICĂ organizată în premieră la Botoșani. 16 echipe din țară au participat la „Royal Stars League Meet”

Publicat

competiție de roboticĂ organizată în premieră la botoșani. 16 echipe

Publicitate

Botoșaniul a găzduit, sâmbătă, 7 februarie 2026, deschiderea competiției de robotică „Royal Stars League Meet”, eveniment organizat în premieră la Colegiul Național „Mihai Eminescu”. La activitate a fost prezent și inspectorul șef al Inspectoratului Școlar Județean Botoșani, Bogdan Suruciuc, care a subliniat importanța unor astfel de inițiative pentru educația orientată spre viitor.

Competiția reprezintă o etapă zonală a concursului...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cod galben de ceață prelungit în județul Botoșani: Vizibilitate sub 50 de metri și risc de polei până la ora 15:00

Publicat

atenție în trafic! cod galben de ceață pentru județul botoșani

Publicitate

Avertizarea de tip cod galben de ceață a fost prelungită în județul Botoșani, unde vizibilitatea rămâne redusă pe majoritatea drumurilor, coborând sub 200 de metri și, izolat, chiar sub 50 de metri. Fenomenele meteo periculoase sunt prognozate să persiste până la ora 15:00, potrivit informațiilor transmise de autorități.

Meteorologii anunță că ceața este asociată, pe alocuri, cu burniță sau ploaie slabă, condiții care pot favoriza formarea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Elevii Liceului de Artă „Ștefan Luchian” și voluntari din Franța, Spania, Ucraina și Iordania, împreună la Festivalul Clătitelor din Botoșani

Publicat

elevii liceului de artă „Ștefan luchian” și voluntari din franța,

Publicitate

Elevii Liceului de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani, alături de voluntari internaționali din Franța, Spania, Ucraina și Iordania, au participat la Festivalul Clătitelor, un eveniment intercultural desfășurat la Casa Tineretului. Activitatea a reunit tineri din medii diferite în jurul gastronomiei, artei și dialogului cultural, oferind un cadru de întâlnire și colaborare.

Pe parcursul evenimentului, participanții au pregătit și degustat...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe