EVENIMENT
Comitetul Executiv al PSD a validat mai multe propuneri de miniştri: Gârbovan la Justiţie, Valeca la Educaţie și Fifor la Interne
Comitetul Executiv al PSD a validat, vineri, ca propuneri de noi miniştri pe Dana Gârbovan la Justiţie, Şerban Valeca la Educaţie şi Mihai Fifor la Afaceri Interne, au precizat surse social-democrate participante la reuniune.
De asemenea, au fost validate ca propuneri de vicepremier, Ana Birchall la parteneriate strategice şi Iulian Iancu, pe probleme economice.
În acest moment, portofoliile de la Afaceri Interne şi Educaţie sunt asigurate interimar de Mihai Fifor şi Daniel Breaz. Mihai Fifor deţine şi portofoliul de vicepremier pentru parteneriate strategice, iar funcţia de vicepremier pe probleme economice este deţinută interimar de Eugen Teodorovici. AGERPRES

Sportiva Karina Leș din Cluj-Napoca a reușit o performanță remarcabilă, cucerind titlul de campioană națională la judo la categoria U14 la competiția găzduită la sfârșitul săptămânii trecute chiar de orașul de pe Someș. Concursul a fost extrem de disputat, iar Karina a trecut cu brio de patru meciuri dificile, în care a înfruntat sportive valoroase din întreaga țară.
”Prin muncă susținută, determinare și o ambiție ieșită din comun, Karina a demonstrat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Cu puțin efort și mai multă mobilizare, UMB, cei care „gestionează” construcția Autostrăzii Transilvania, ar putea livra încă 27 km până la finele anului 2025. Asta ar însemna o intensificare a lucrărilor între Topa Mică și Zimbor.
„Așa cum v-am explicat de la începutul primăverii, dacă UMB alocă suficiente forțe și dacă autoritățile rezolvă birocrația necesară în nodul Poarta Sălajului (Românași) și la conexiunea provizorie A3-DN1F la sud de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Pompierii din cadrul Detașamentului Turda au intervenit luni seară la un accident rutier petrecut pe raza localității Tritenii de Jos.
”La fața locului au ajuns o autospecială cu modul de descarcerare și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Cluj, unde au găsit un autoturism avariat ieșit în afara părții carosabile, fără persoane încarcerate în acesta.
Un bărbat a primit primul ajutor calificat la locul accidentului, ulterior fiind transportat la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai mult pe Cluj24.ro