Connect with us

EVENIMENT

Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență a prelungit restricțiile cu 14 zile

Publicat

Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă a decis, în ședința de duminică, prelungirea cu 14 zile a restricțiilor în vigoare.

Orele de curs de vor desfășura cu prezență fizică pentru toți preșcolarii și elevii din învățământul primar, precum și pentru elevii din clasele a VIII-a, a XII-a, a XIII-a și elevii din anii terminali din învățământul profesional și postliceal, cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie, până la jumătate din numărul total de elevi înmatriculați în respectivele clase terminale.

Este permisă organizarea cu prezența fizică în unitățile de învățământ a simulărilor examenelor naționale și a examenelor pentru anii terminali, a evaluările naționale, precum și a orelor remediale pentru toate clasele.

Elevii din celelalte clase și ani de studiu vor studia în sistem online.

Este interzisă activitatea restaurantelor şi cafenelelor, în interiorul clădirilor, precum și în interiorul altor spații publice închise care au acoperiș, plafon sau tavan și care sunt delimitate de cel puțin doi pereți, indiferent de faptul că sunt construcții cu caracter temporar sau permanent;

În hoteluri și pensiuni pot fi deservite persoanele cazate.

Este permisă prepararea, comercializarea şi consumul produselor alimentare şi băuturilor alcoolice şi nealcoolice în spaţiile special destinate dispuse în exteriorul clădirilor, în aer liber, precum și în spațiile publice dacă au un tavan și un singur perete cu asigurarea unei distanţe de minimum 2 metri între mese şi participarea a maximum 6 persoane la o masă, dacă sunt din familii diferite şi cu respectarea măsurilor de protecţie sanitară stabilite prin ordin comun al ministrului sănătăţii, ministrului economiei, antreprenoriatului şi turismului şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor. Este permisă prepararea hranei şi comercializarea produselor alimentare şi băuturilor alcoolice şi nealcoolice care nu se consumă în spaţiile respective;

Nu este permisă activitatea în baruri, cluburi și discoteci, săli de jocuri, cu excepția desfășurării activității de comercializare a biletelor de tip LOTO, pariuri și loz, cu respectarea măsurilor de protecție sanitară. Este interzisă organizarea şi desfăşurarea activităţii cu publicul în cadrul cinematografelor, instituţiilor de spectacole şi/sau concerte, inclusiv celor de tipul drive-in, organizarea şi desfăşurarea în aer liber a spectacolelor, concertelor, festivalurilor publice şi private sau a altor evenimente culturale.

Este obligatorie purtarea măștii de protecție, astfel încât să acopere nasul și gura pentru toate persoanele care au împlinit vârsta de 5 ani, în toate spațiile publice.

Comitetul Municipiului București pentru Situații de Urgență a hotărât ca începând cu data de 22.03.2021 să se suspende activitatea didactică ce presupune prezența fizică, la nivelul unității de învățământ Grădinița specială pentru Hipoacuzici nr.65 situată în București, strada Nicolae Caramfil nr.24, sector 1. Perioada de suspendare va dura până când grădinița va obține autorizația de funcționare pentru spațiul identificat pentru relocare. Pe perioada suspendării, procesul de învățământ la această unitate se va desfășura în sistem online.

Sursa: Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Alin Tişe apără magistraţii: Problema României nu sunt magistrații pensionari şi nici cei activi

Publicat

alin tise contraste cluj24.jpg






Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe, consideră că problema României nu sunt magistraţii pensionari şi nici magistraţii activi.

 

O naţie întreagă şi-a găsit vinovaţii de serviciu – magistraţii pensionari

“Realitatea cruntă: o nație întreagă și-a găsit vinovații de serviciu – magistrații pensionari.

Trăim într-o țară în care furia a devenit politică în spațiul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Hidroelectrica, anunț pentru clienți: Întreruperi la facturi, plăți și alte operațiuni, din 1 ianuarie. Care este motivul

Publicat

hidroelectrica, anunț pentru clienți: Întreruperi la facturi, plăți și alte

Compania de stat Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România, a anunțat că va derula, în perioada 1-20 ianuarie, un proiect pentru digitalizare și creșterea calității serviciilor oferite clienților, operațiune care presupune implementare a unui nou sistem informatic, precum și migrarea bazelor de date, informează, miercuri, compania.

Potrivit sursei citate, noile sisteme informatice vor permite, pe termen mediu și lung, o gestionare mai eficientă a...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Avertizare ANM: Ninsori în Alba și alte județe din țară, până sâmbătă dimineța. Cod Galben de vânt la munte, până vineri seara

Publicat

zapada drum viscol ninsoare e1547381213896.jpg

Meteorologii au emis joi avertizări de ploi, ninsori și viscol, valabile în țară până sâmbătă dimineața. Zona montană din județul Alba se află sub Cod Galben de vânt puternic, până vineri seara. 

Potrivit ANM, în intervalul 1 ianuarie, ora 10:30 - 3 ianuarie, ora 10:00 sunt așteptate cantități moderate de apă, intensificări ale vântului, viscol la munte, strat de zăpadă și polei.

Aria precipitațiilor se va extinde treptat în vestul, centrul și nord-vestul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Au crescut prețurile la carburanți. Cât costă litrul de benzină și motorină în 1 ianuarie 2026, la Alba Iulia

Publicat

au crescut prețurile la carburanți. cât costă litrul de benzină

Au crescut prețurile la carburanți. Șoferii plătesc începând de astăzi mai mult pentru benzină și motorină, după ce prețurile la pompă au crescut cu 33-34 de bani pe litru pentru benzină și 30-31 de bani pe litru pentru motorină.

Pentru un autoturism cu un rezervor de 50 de litri, creșterea se traduce printr-un cost suplimentar de 15 - 17 lei la un plin.

Potrivit Codului Fiscal, de la 1 ianuarie 2026 a fost majorat nivelul accizelor pentru bere, vin și alcool etilic.

Au...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe