EVENIMENT
Compania RyanAir anunță patru noi rute de pe Aerportul din Sibiu. Zboruri directe către Veneția, Bologna, Corfu și Billund

Compania RyanAir anunţă introducerea unor zboruri directe către Billund, Danemarca, din Sibiu.
Noua rută de la Sibiu spre Billund începe în noiembrie 2021 și va avea loc de două ori pe săptămână, în zilele de luni și vineri.
Conform unui comunicat transmis, miercuri, de Aeroportul Internațional Sibiu, compania va lansa în acest an patru noi rute spre: Veneția, din 1 iunie, Bologna din 2 iulie, Corfu din 3 iulie și Billund din 1 noiembrie.
„Conectarea cu destinațiile europene rămâne o prioritate pentru județul Sibiu. Felicitări tuturor celor care au făcut posibil acest nou zbor de pe Aeroportul Internațional Sibiu. Un comportament responsabil din perspectiva pandemiei ne va ajuta să păstram aceste conexiuni și să dezvoltam altele noi”, a declarat Daniela Cîmpean, președintele Consiliului Județean Sibiu.
„Suntem convinşi că noua rută se va bucura de aprecierea pasagerilor sibieni şi a celor din întrega regiune. Vom continua această dinamică și vom răspunde cu aceeași exigență angajamentului de a conecta Sibiul de mari orașe europene”, a declarat Marius Ioan Gîrdea, directorul general al Aeroportului Internațional Sibiu.
(sursa: Mediafax)

O clujeancă a reclamat, joi, parcarea ”minunată” fix intr-o intersecție din cartierul Gheorgheni, zona străzillor Albini – Heltai Gaspar, în apropierea fostei școli generale nr. 22.
”M-a deranjat că a pus în dificultate o ambulanță ce transporta un pacient la dializă. Am sunat la numărul de pe bord să vină să mute mașina.
Doamna care a venit era foarte indiferentă. Noi toți am deranjat o mașină parcată în intersecție”, a relatat clujeanca.
EVENIMENT
FOTO: Lucrările la drumul județean DJ 705 Zlatna – Almașu Mare avansează. Care este termenul de finalizare

Lucrările la drumul județean DJ 705 Zlatna – Almașu Mare avansează. Vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Marius Hațegan a transmis joi că este exclusă orice depășire legată de termenul de finalizare, respectiv luna septembrie a acestui an.
Vicepreședintele CJ Alba a fost prezent joi, 10 aprilie, pe șantierul DJ 705, alături de Ciprian Orlea de la Serviciul Administrarea Drumurilor Județene.
Potrivit lui Marius Hațegan, până la acest moment au fost realizate o…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un cerșetor din Alba și-a căutat dreptatea în instanță. Supărat că a primit o amendă prea mare a dat în judecată IPJ Alba

Un bărbat care obișnuiește să apeleze la mila enoriașilor de pe lângă o mănăstire din Alba și-a căutat dreptatea în instanță. Mai exact s-a supărat că a primit o amendă prea mare din partea poliției după ce a fost surprins la cerșit, lângă intrarea mănăstirii.
Drept urmare a mers în instanță unde a cerut anularea sau diminuarea sumei din procesul verbal. În data de 20 martie 2025, magistrații Judecătoriei Alba Iulia au dat o decizie în acest caz.
Amenda a fost…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Actrița clujeană Patricia Brad, victima unei ESCROCHERII. „Spectacol grotesc” finalizat cu o tranzacție de 100.000 de lei

O zi obișnuită de aprilie s-a transformat într-un adevărat coșmar pentru Patricia Brad, actriță la Teatrul Național din Cluj-Napoca.
Obișnuită să joace pe scenă povești incredibile, Patricia Brad, o actriță de 42 de ani de la Teatrul Național Cluj-Napoca, a ajuns, fără voia ei, în rolul principal al unui scenariu elaborat și cinic. De această dată, nu la teatru, ci într-o înșelătorie atent regizată și cu un prejudiciu de zeci de mii de euro.
„Totul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro