Connect with us

ACTUALITATE

Concediile medicale, compensate cu taxele plătite în baza Declarației 112. Co-inițiator al legii, deputatul Băltărețu (USR Cluj)

Publicat

viorel 0.jpg

În Parlament a fost depus un proiect de lege ce dă dreptul angajatorilor să opteze pentru compensarea sumelor aferente indemnizațiilor de concediu medical plătite salariaților lor cu sumele datorate către stat sau pentru decontarea/restituirea sumelor aferente concediilor medicale, sume purtătoare de dobânzi și penalități în cazul unor întârzieri la decont.

Proiectul, inițiat de deputații Violeta Alexandru – independent și Viorel Băltărețu – USR Cluj, face dreptate pentru angajatori, în condițiile în care decontarea concediilor medicale întârzie chiar și mai mult de un an, deși legislația în vigoare prevede un termen de 60 de zile.

Conform statisticilor CNAS, restanțele de plată pentru anii 2019 și 2020 erau de aproximativ 2,5 miliarde lei, o datorie care se reportează de la an la an. Statul nu datorează penalități pentru aceste întârzieri.

Întârzierile semnificative ale deconturilor destabilizează bugetul angajatorilor (mai ales al IMM-urilor), care nu au nici un instrument legal să urgenteze deconturile de la CNAS.  Demersurile în instanță durează foarte mult și creează costuri suplimentare. Propunerea prevede ca întârzierile în decont să atragă penalități și dobânzi.

Pe lângă opțiunea de a alege între compensare și decont, proiectul mai prevede trecerea de la angajator la stat a obligației de plată a primelor 5 zile de concediu medical.

Angajatorii plătesc în acest moment contribuția asiguratorie pentru muncă din care se suportă și indemnizațiile de concediu medical, astfel, plata celor 5 zile presupune o dublare nejustificată și împovărătoare a eforturilor lor financiare. Sumele se vor suporta de la bugetul de stat, prin transfer la FNUASS, la…

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Daniel Câșlariu, numit și „îngerul sărmanilor”, nominalizat la prestigiosul titlu „Omul Anului în România”

Publicat

daniel câșlariu, numit și „îngerul sărmanilor”, nominalizat la prestigiosul titlu

Publicitate

Într-un colț al României unde speranța se clădește cu greu, un om a reușit să aducă lumină și sprijin pentru comunitatea sa. După șase ani de muncă neobosită în județul Botoșani, acesta a fost nominalizat la prestigiosul titlu „Omul Anului în România”, o recunoaștere a dedicării sale pentru cei mai vulnerabili dintre noi.

„Este o onoare să fiu nominalizat, dar această distincție nu este doar a mea”, mărturisește cu emoție omul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Expoziția personală CALIGRAFII PE STICLÃ. SEVA ÎNTREGULUI, cu lucrări semnate de artista Elena Oana Agapie, la Galeriile de Artă Botoșani

Publicat

expoziția personală caligrafii pe sticlÃ. seva Întregului, cu lucrări semnate

Publicitate

Muzeul Județean Botoșani găzduiește, în perioada 2 -16 octombrie 2025, în spațiul Galeriei ‘Colecția de Artă’, expoziția personală CALIGRAFII PE STICLÃ. SEVA ÎNTREGULUI, cu lucrări semnate de artista Elena Oana Agapie.

Expoziția cuprinde un număr de 33 de icoane și 33 de desene laice și încununează o viață de creație și trăire spirituală. Referindu-se la icoanele pe care le creează, artista menționează: ‘Pictez icoane din respect…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Vrei să fii pompier? 300 de locuri pentru tinerii care vor să devină salvatori

Publicat

vrei să fii pompier? 300 de locuri pentru tinerii care

Publicitate

300 de locuri sunt puse la dispoziția tinerilor care își doresc să urmeze cursurile Școlii de Subofițeri Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” din Boldești.

În sesiunea septembrie – decembrie 2025, au fost scoase la concurs 275 de locuri de subofițer de pompieri și protecție civilă și 25 de locuri de subofițer administrativ.

Calendarul concursului de admitere este următorul:

– până pe 17 octombrie 2025 (inclusiv în zilele de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (391)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (391)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist

 DIN CAIETUL MEU DE ÎNSEMNĂRI

(DICȚIONAR SPECIAL)

DIN CAIETUL MEU DE ÎNSEMNĂRI

(DICȚIONAR SPECIAL)

 

Publicitate

REGULILE (VERSIFICATE) ALE CHIBIŢULUI DE ŞAH: Aparţin scriitorului Mihail Sadoveanu, cunoscut şi ca un mare iubitor al jocului de şah. Le-am întâlnit redate de Ştefan Bolea în

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe