EVENIMENT
Conflict spontan într-o localitate din Maramureș. Mai multe persoane s-au luat la bătaie și au spart geamurile a două mașini
Un conflict spontan în care au fost implicate 10 persoane a avut loc, duminică după-amiază în localitatea Vălenii Lăpușului, județul Maramureș. Două autoturisme au fost avariate.
Potrivit IPJ Maramureș, duminică, 6 noiembrie, în jurul orei 14.00, polițiștii din Târgu Lăpuș, au fost sesizați prin Serviciul Național Unic pentru Situații de Urgență 112 cu privire la faptul că în localitatea Vălenii Lăpușului, are loc un scandal între mai multe persoane.
Deplasați la fața locului, polițiștii au constatat faptul că a avut loc un conflict spontan între aproximativ 10 persoane în cadrul căruia s-au agresat reciproc și au spart geamurile a două autoturisme.
S-a procedat la aplanarea conflictului și conducerea la sediul poliției Târgu Lăpuș a 13 persoane în vederea audierii și stabilirea participației la comiterea faptelor.
Conflict spontan într-o localitate din Maramureș. O persoană a ajuns la spital
În urma conflictului, o persoana a fost transportată de către un echipaj SMURD la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale.
Conform sursei citate, în cauză, polițiștii efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracțiunilor de lovirea sau alte violențe, încăierare, tulburarea ordinii și liniștii publice și distrugere.
Totodată, pentru prevenirea sau escaladarea faptelor antisociale în zonă, la fața locului a fost solicitat în sprijin un echipaj din cadrul S.A.S. Maramureș, în vederea monitorizării zonei împreună cu un echipaj din cadrul Secției Suciu de Sus.
Un bărbat din Șibot este cercetat de polițiști după ce a fost prins vineri după-amiaza în timp ce conducea un autoturism, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
Potrivit IPJ Alba, la data de 13 februarie 2026, în jurul orei 14:00, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au oprit, pentru control, pe strada Principală din localitatea Șibot, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 50 de ani, din localitatea Șibot.
Bărbatul a fost testat cu aparatul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Dragoste și gusturi mexicane la Cluj. Povestea Patriciei și lui Daniel, cuplul care aduce Mexicul în inima Transilvaniei
De Sfântul Valentin, Clujul sărbătorește iubirea prin povești care inspiră. Una dintre ele este cea a Patriciei, o tânără născută la Cluj, și a lui Daniel, originar din Morelia, Mexic.

Împreună au transformat o poveste de dragoste internațională într-un proiect culinar care aduce Mexicul în inima Transilvaniei, Bodega del Taco, un loc primitor, colorat și plin de savoare.

Dansul care a schimbat...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Două săptămâni până la reluarea competițiilor județene de fotbal. Care sunt favoritele pentru promovarea în eșaloanele superioare
Pauza competițională în fotbalul județean se apropie de sfârșit iar cele 44 de formații de seniori înscrise în competițiile organizate de Asociația Județeană de Fotbal Alba se pregătesc de reluarea cursei pentru afirmarea în sportul județean.
Alba24.ro vă prezintă situația la zi competițiilor județene de fotbal înainte de începerea returului.
Cupa României și Cupa Județeană
Returul sezonului competițional 2025/26 va debuta în prima zi a lunii martie cu faza...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
HARTA: O nouă răcire accentuată a vremii. Ninsori și vânt puternic în mai multe regiuni începând de duminică noaptea
După câteva zile mai blânde în care s-a arătat puțin și soarele, meteorologii de la ANM anunță pentru următoarea perioadă o nouă răcire accentuată a vremii, ninsori în mai multe regiuni și vânt puternic cu cod galben. Începând din de duminică spre luni ( 15-16 februarie) vremea rea își va face simțită prezența, meteorologii avertizând că, până luni, se vor înregistra precipitații în aproape întreaga ţară, iar la munte acestea vor fi sub formă de ninsoare şi...
Citește mai mult pe Alba24.ro
