Connect with us

EVENIMENT

Conflict spontan într-o localitate din Vaslui. Patru bărbați au fost reținuți de polițiști

Publicat

politia 112 general generic 1000x600
Arhivă foto

Patru bărbați, implicați într-un conflict în localitatea Băcești, județul Vaslui, au fost reținuți de polițiști.

Potrivit IPJ Vaslui, poliţiştii Secției 6 Poliției Rurală Negrești, din cadrul Poliției Orașului Negreștii, au reținut 4 bărbați cu vârste cuprinse între 21 și 48 de de ani, din comuna Băcești, județul Vaslui, bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe, tulburarea ordinii și liniștii publice și distrugere.

La data de 9 octombrie 2022, la ora 15:34, Poliția Orașului Negrești a fost sesizată, prin Serviciul Național Unic de Urgență 112, cu privire la faptul că pe raza localității/comunei Băcești, județul Vaslui, pe fondul unui conflict spontan, mai multe persoane s-a lovit reciproc și tulbură ordinea și liniștea publică.

La fața locului s-au deplasat mai multe echipaje de poliție din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Negrești și luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Vaslui care au intervenit prompt pentru aplanarea conflictului iscat și restabilirea ordinii şi liniştii publice.

Conflict spontan într-o localitate din Vaslui. Reținuți pentru 24 de ore

Conform sursei citate, în urma cercetărilor efectuate și a probatoriului administrat în cauză, față de patru bărbați din comuna Băcești, județul Vaslui, a fost luată măsura reținerii pentru 24 de ore.

În cursul zilei de luni, 10 octombrie 2022, aceștia urmează a fi prezentați Parchetului de pe lângă Judecătoria Vaslui, pentru dispunerea unor măsuri preventive.

În cauză, sunt continuate cercetările, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Vaslui, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de tulburarea ordinii și liniştii publice.

Ancheta este în curs de desfășurare, fiind efectuate cercetări și audieri în vederea stabilirii și probării întregii activități infracționale a tuturor persoanelor implicate în eveniment și dispunerea măsurilor legale.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

România va plăti până la finele anului pe dobânzi cât pentru finanțarea Autostrăzii Moldovei. Ce spune premierul Ilie Bolojan

Publicat

românia va plăti până la finele anului pe dobânzi cât

România va plăti până la finele anului pe dobânzi cât pentru finanțarea Autostrăzii Moldovei. Premierul Ilie Bolojan a declarat marți seara, la Antena 3 CNN, că România plătește anul acesta dobânzi de 11 miliarde de euro. El a adăugat că, prin comparație, „atât costă Autostrada Moldovei”. Șeful Guvernului a dat ca exemplu şi Programul Anghel Saligny, a cărui valoare se ridică tot la 11 miliarde de euro.

„Diferența pe care România o are între cheltuielile pe care le…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Incendiu de proporții la Apahida. Magazie și adăposturi de animale mistuite de flăcări. Femeie dusă la spital

Publicat

incendiu2.jpg






Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit miercuri dimineața pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o gospodărie de pe strada Mică, din comuna Apahida.

Apelul la 112 a fost făcut la ora 05:05, iar la fața locului au ajuns două autospeciale de mare capacitate din Cluj-Napoca și echipajul de la Punctul de Lucru Jucu. Flăcările s-au manifestat violent la o magazie și la trei adăposturi de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un deținut închis la Penitenciarul Aiud a primit o nouă pedepasă: Condamnare pentru o tâlhărie și un furt comise în Sebeș

Publicat

bărbat din zlatna, după gratii. cât va sta la închisoare

Un deținut al Penitenciarului Aiud aflat în executarea unei pedepse, mai primit o nouă condamnare într-un dosar vechi de patru ani. Recent, bărbatul închis la Aiud a fost condamnat pentru o tâlhărie și un furt, ambele infracțiuni comise în 2021, pe raza municipiului Sebeș. 

Faptele au avut loc în luna mai și iunie a anului 2021. La mai bine de patru ani de la comiterea lor, magistrații Judecătoriei Sebeș l-au condamnat pe bărbat. O decizie a fost dată în data de 15 septembrie…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ministerul Educației: Normele la plata cu ora, reduse la jumătate. Mai mulți profesori calificați la clasă în acest an școlar

Publicat

profesor scoala clasa catalog ore e1644100251124.webp.webp






Ministerul Educației a transmis primele rezultate ale măsurilor fiscal-bugetare introduse prin Legea 141/2025, care au vizat și reducerea cheltuielilor cu personalul din învățământ.

Principala schimbare este aceea că numărul normelor la plata cu ora s-a redus de la peste 30.000 la aproximativ 14.500, adică la jumătate, în anul școlar 2025–2026.

98,6% dintre profesorii titulari au rămas în aceleași…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe