Connect with us

EVENIMENT

Consiliul Județean Cluj cumpără teren pentru realizarea unei parcări pentru vizitatorii Castelului Bánffy din Răscruci

Publicat

banffy 7 e1700743202320.jpg

Consiliul Județean Cluj cumpără un teren de peste 2.600 mp pentru realizarea unei parcări pentru vizitatorii Castelului Bánffy de la Răscruci, modernizat și redeschis în toamna anului 2023.

Consilierii județeni vor aproba, în ședința ordinară de joi, 20 martie, achiziționarea unui teren din vecinătatea Castelului Bánffy de la Răscurci pentru amenajarea unei parcări pentru vizitatorii obiectivului turistic.

883.000 de lei pentru teren

Este vorba despre un teren…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Accident rutier la Alba Iulia. Pieton lovit de o mașină, în timp ce traversa strada prin loc nepermis

Publicat

accident rutier la alba iulia. pieton lovit de o mașină,

Accident rutier la Alba Iulia. Un bărbat a fost rănit după ce a fost lovit de o mașină, în centrul orașului.

Potrivit IPJ Alba, din primele date, bărbatul ar fi fost surprins și accidentat de un autoturism, în timp ce traversa strada, prin loc nepermis, în zona Mercur City Center.

În urma evenimentului, pietonul a suferit leziuni corporale, fiindu-i acordate îngrijiri medicale.

Revenim cu amănunte.






Citește mai departe

EVENIMENT

Ana Blandiana, Ioan Stanomir, Cristian Pătrășconiu și Dragoș Ursu, dezbatere la Alba Iulia. Lansarea Cărții Negre a Comunismului

Publicat

ana blandiana, ioan stanomir, cristian pătrășconiu și dragoș ursu, dezbatere

Ana Blandiana, Ioan Stanomir, Cristian Pătrășconiu și Dragoș Ursu, dezbatere la Alba Iulia. Lansarea Cărții Negre a Comunismului, la Universitatea 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia.

Centrul de Cercetări Filologice și Dialog Multicultural (Departamentul de Litere), Fundația Academia Civică și Editura Spandugino (București) organizează miercuri, 26 martie 2025, un eveniment de lansare a ”Cărții Negre a Comunismului. Crime, teroare, represiune” (coord. Stéphane…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Când poartă porcul paie’n gură. Cum se „citea” vremea în satele clujene din vechime. Bătrânii tălmăceau ”mesajele” naturii

Publicat

vremea la cluj.jpg

Expresia când „poarta porcului paie în gură” e adevărată și, mai mult, reprezenta un semn de schimbare a vremii cunoscut în satele clujene din vechime.

Bătrânii satului, spun spaicliștii de la Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale (CJCPCT) Cluj știau tălmăci mesajele pe care le transmitea natura.

Cum se ”citea” vremea, în satele clujene din vechime

Sigur, cei în vârstă erau cei care învățau, în timp, să privească…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Decizii la CCR: George Simion poate candida la prezidențiale 2025. Candidatura Dianei Șoșoacă, respinsă

Publicat

decizii la ccr: george simion poate candida la prezidențiale 2025.

Curtea Constituțională a României a respins luni contestațiile depuse împotriva neînregistrării candidaturii Dianei Șoșoacă (S.O.S. România) și înregistrării candidaturii lui George Simion (AUR) la alegerile prezidențiale 2025.

Liderul AUR poate participa la sursa prezidențială, însă candidatura Dianei Șoșoacă nu a fost acceptată, potrivit Mediafax.

Judecătorii Curții Constituționale a României (CCR) au respins contestațiile privitoare la decizia Biroului…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe