Connect with us

ACTUALITATE

Consiliul Superior al Magistraturii ar putea pronunţa decizia în cazul uneia dintre acţiunile disciplinare ale IJ împotriva fostei șefe a DNA, Laura Codruța Kovesi

Publicat

kovesi

Secţia pentru procurori în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii ar putea pronunţa, luni, o decizie în cazul acţiunii formulate de Inspecţia Judiciară împotriva fostului procuror-şef al DNA Laura Codruţa Kovesi, care vizează inserarea de către aceasta într-un comunicat de presă a unor pasaje din înregistrările unor discuţii purtate la sediul DNA Ploieşti.

Inspecţia Judiciară a exercitat o acţiune disciplinară împotriva Laurei Codruţa Kovesi, după ce aceasta ar fi inserat într-un comunicat de presă pasaje din înregistrările discuţiilor purtate la sediul DNA Ploieşti, care constituiau probe într-un dosar instrumentat de Direcţia Naţională Anticorupţie.

IJ a exercitat acţiunea disciplinară faţă de Laura Codruţa Kovesi, la data faptei procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, "pentru nerespectarea (...) confidenţialităţii lucrărilor care au acest caracter, precum şi a informaţiilor de aceeaşi natură de care a luat cunoştinţă în exercitarea funcţiei, cu excepţia celor de interes public, în condiţiile legii, abatere disciplinară prevăzută de articolul 99 litera j) din Legea 303/2004".

"Inspectorii judiciari au reţinut că procurorul a inserat în comunicatul de presă nr. 126/VIII/3/2018 pasaje din înregistrările discuţiilor purtate la sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Serviciul Teritorial Ploieşti, despre care a luat cunoştinţă în exercitarea funcţiei şi care constituiau probe într-un dosar înregistrat la Direcţia Naţională Anticorupţie - Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie", preciza IJ într-un comunicat.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Crăciun după gratii pentru doi tineri din Albești și Botoșani: Condamnați cu executare pentru conducere fără permis auto

Publicat

bărbat din dobârceni trimis în judecată pentru tentativă de omor.

Publicitate

Sărbătorile de iarnă îi vor găsi în spatele gratiilor pe doi tineri din județul Botoșani, condamnați definitiv la pedepse cu închisoarea pentru conducerea unui vehicul fără permis. Polițiștii botoșăneni au pus în aplicare, în ultimele zile, două mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, emise de instanțele de judecată.

Primul caz a fost înregistrat la data de 20 decembrie 2025, când polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Astăzi: Parada Festivalului „Din străbuni, din oameni buni” în Centrul Istoric. Restricții de trafic pe mai multe străzi din Botoșani

Publicat

astăzi: parada festivalului „din străbuni, din oameni buni” în centrul

Publicitate

Dacă astăzi, 21 decembrie, participați la Festivalul de datini și obiceiuri de iarnă „Din străbuni, din oameni buni”, organizat în Centrul Istoric al municipiului Botoșani, trebuie să știți că vor fi impuse restricții temporare de trafic.

Între orele 11.00 – 12.00, circulația autovehiculelor va fi restricționată progresiv, sub coordonarea echipajelor de poliție rutieră, pentru a permite desfășurarea în siguranță a Paradei formațiilor...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un strop de lumină și speranță de Crăciun: Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 2 „Tudor Vladimirescu” Albești, alături de vârstnicii din Trușești

Publicat

un strop de lumină și speranță de crăciun: elevii Școlii

Publicitate

Spiritul Crăciunului a fost simțit din plin în aceste zile, grație unui gest de solidaritate venit din partea comunității educaționale a Școlii Gimnaziale Nr. 2 „Tudor Vladimirescu” din Albești.

Din fondurile strânse în cadrul Târgului de Crăciun organizat de unitatea de învățământ, elevii și cadrele didactice au reușit să achiziționeze produse necesare pentru Centrul de vârstnici din Trușești.

Inițiativa a fost coordonată de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Fără locuințe de serviciu după pensionare: Magistrații, militarii și polițiștii ar putea fi obligați să elibereze imobilele statului

Publicat

fără locuințe de serviciu după pensionare: magistrații, militarii și polițiștii

Publicitate

Magistrații, militarii, polițiștii și angajații din serviciile secrete nu vor mai putea locui în locuințe de serviciu după pensionare sau eliberarea din funcție. Un proiect de lege inițiat de Ministerul Justiției și pus recent în dezbatere publică prevede încetarea dreptului de folosință asupra acestor imobile imediat după încheierea activității, măsura urmând să se aplice judecătorilor, procurorilor, personalului din armată, poliție,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe