Connect with us

ACTUALITATE

Constanţa, creştere semnificativă în rândul porturilor din UE, în 2022. Date Eurostat

Publicat

Arhivă foto

Anul trecut, Portul Constanța s-a remarcat prin una dintre cele mai semnificative creșteri în comparație cu alte porturi europene, în ceea ce privește volumul de mărfuri manipulat, conform informațiilor publicate marți de către Oficiul European de Statistică (Eurostat).

Comparativ cu 2021, numărul de tone manipulate în 2022 a scăzut cel mai mult în portul elen Pireu (minus 8,8%), urmat de Bremerhaven din Germania (minus 8,6%) şi Valencia din Spania (minus 7,1%).

În contrast, cele mai mari creşteri au fost în porturile: Gdansk din Polonia (40,3%), Cartagena din Spania (17,3%) şi Constanţa din România (15,2%).

În total, o cantitate de 3,48 miliarde tone de marfă a fost manipulată anul trecut în porturile din UE, în creştere cu 0,8% comparativ cu 2021 (3,45 miliarde tone).

Perturbările din pandemie au dus la un declin de 7,3% în 2020 (comparativ cu 2019), dar 2021 (un avans de 3,9%) a fost un an cu evoluţii mai bune, datele arătând o redresare parţială faţă de 2019.

Top porturi din Europa

Ţările de Jos au rămas şi în 2022 cel mai mare transportator maritim de marfă din UE.

Porturile din Ţările de Jos (Rotterdam, Amsterdam şi Zeeland) au manipulat 565 de milioane de tone de marfă, cu 9 milioane de tone mai mult decât în 2021, adică 16% din volumul total al mărfurilor manipulate anul trecut în UE.

Porturile Rotterdam (Ţările de Jos – 427 milioane tone), Antwerpen-Bruges (Belgia – 254 milioane tone) şi Hamburg (Germania – 103 milioane tone), toate aflate pe coasta Mării Nordului, şi-au menţinut anul trecut poziţiile de principale porturi ale UE, atât în funcţie de greutatea brută a bunurilor manipulate, cât şi de volumul containerelor mari manipulate în porturi, fiind responsabile pentru mai mult de o cincime din total (22,5%). Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Lângă noi. Wizz Air anunță patru noi rute de pe Aeroportul Iași: Praga, Valencia, Pescara și Copenhaga

Publicat

lângă noi. wizz air anunță patru noi rute de pe

Publicitate

Vești bune pentru pasagerii din zona Moldovei: compania Wizz Air își extinde rețeaua de zboruri de pe Aeroportul Internațional Iași, adăugând patru noi destinații europene.

Astfel, din 27 octombrie 2025, va fi reintrodusă cursa Iași – Copenhaga (Danemarca), iar din 28 octombrie vor fi lansate zboruri directe către Praga (Republica Cehă) și Valencia (Spania).

Începând cu 9 decembrie 2025, locuitorii din zona Moldovei vor putea călători și spre…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cod galben de inundații la Botoșani și alte 28 de județe. Risc crescut pe Jijia, Siret și Prut

Publicat

cod galben de inundații la botoșani și alte 28 de

Publicitate

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis o atenționare Cod galben de inundații, valabilă de duminică, ora 13:00, până luni, ora 12:00, ce vizează râuri din 15 bazine hidrografice, aflate pe raza a 29 de județe. Printre acestea se află și județul Botoșani, unde există risc de creșteri de debite și posibile depășiri ale cotelor de atenție pe Jijia, Siret și Prut.

Potrivit hidrologilor, ca urmare a ploilor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Mucenic Miron; Sfântul Gheorghe Pelerinul

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul mucenic miron; sfântul gheorghe pelerinul

Publicitate

Originar din satul transilvănean Sugag, Moșul Gheorghe Lazăr s-a născut născut în 1846, într-o familie de oameni muncitori. Părinții l-au căsătorit la vârstă de 24 de ani, Dumnezeu dăruindu-i o familie cu cinci copii.Îndeletnicirea lui era creșterea vitelor.

În familie ducea o viață creștinească aleasă, în muncă cinstită, în post și milostenie. Citea Psaltirea zilnic iar noaptea se ruga în grădina. Chipul sau era totdeauna senin, în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Accident la Todireni! Un bărbat a ajuns la spital

Publicat

foto: accident la todireni! un bărbat a ajuns la spital

Publicitate

  • Conduceți prudent: un bărbat a fost rănit în urma unui accident rutier produs în localitatea Todireni

Un bărbat, în vârstă de 26 de ani, a ajuns la spital în urma unui accident rutier produs, în această seară, în localitatea Todireni. În eveniment au fost implicate patru autoturisme.

 

La caz s-au deplasat pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Trușești, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare, ambulanța de terapie…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe