Connect with us

EVENIMENT

Contrabandişti de ţigări, reţinuţi de procurorii DIICOT. Prejudiciu de 2,5 milioane de lei

Publicat

Procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Structura Centrală au dispus sâmbătă reţinerea pe o perioadă de 24 de ore a unui număr de 15 inculpaţi.

Aceștia sunt cercetați pentru săvârşirea infracţiunilor de constituirea unui grup infracţional organizat şi contrabandă asimilată în formă agravată, într-un dosar cu un prejudiciu de aproximativ 2,5 milioane de lei din comercializarea ilegală de ţigări.

Două grupuri infracționale organizate au produs un prejudiciu uriaș

Potrivit unui comunicat transmis de DIICOT, începând cu anul 2020, pe raza municipiului Bucureşti şi a judeţului Ilfov, şi-au desfăşurat activitatea două grupuri infracţionale organizate constituite în scopul obţinerii ilicite a unor profituri băneşti considerabile, ca urmare a comercializării de ţigarete neintroduse în circuitul fiscal al României, cunoscând că acestea provin din contrabandă.

Prima entitate criminală cercetată în prezenta cauză avea ca membri constituenţi mai multe persoane ce provin din aceeaşi familie, care au dezvoltat în timp legături infracţionale cu contrabandişti din Republica Moldova şi Ucraina, cumpărând în mod regulat de la aceştia cantităţi importante de ţigarete în vederea revânzării lor la un preţ superior celui de achiziţie.

După introducerea în ţară, prin sustragere de la controlul vamal, furnizorii ucraineni/moldoveni, transportau ţigaretele disimulate în tiruri, dube, furgonete sau chiar în mijloace de transport persoane (autocare) până zona de centură a municipiului Bucureşti, de unde erau preluate de către membrii grupării şi depozitate temporar în diferite imobile, fiind mai apoi comercializate în zona pieţei Bobocica, de pe raza municipiului Bucureşti.

Cea de-a doua grupare infracţională organizată ce face obiectul cercetărilor în prezenta cauză, era structurată în jurul membrilor altei familii, fiind coordonată de către o inculpată care, împreună cu ceilalţi membri, desfăşura activităţi pe linia identificării de cumpărători şi a vânzării de ţigarete către aceştia, în incinta Pieţei Obor din Bucureşti, această grupare aprovizionându-se de la membrii primei grupări.

Prejudiciul estimat în cauză se ridică la aproximativ 2.500.000 de lei.

Vineri, 26 noiembrie, procurorii DIICOT - Structura Centrală împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul BCCO Bucureşti au efectuat o acţiune de prindere în flagrant a unui număr de 4 inculpaţi, cetăţeni ucraineni care au introdus pe teritoriul României ţigări de contrabandă ce urmau a fi comercializate către membrii uneia dintre grupări.

Ulterior, procurorii DIICOT - Structura Centrală împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul BCCO Bucureşti au efectuat un număr de 16 percheziţii domiciliare, în urma cărora au fost ridicate 678.300 de ţigarete, precum şi sumele de 38.200 lei şi 1.510 euro.

Totodată, au fost indisponibilizate un număr de 8 autoturisme şi un autocar, ce vor fi predate lucrătorilor din cadrul Direcţiei Regionale Vamale Bucureşti.

În cursul zilei de sâmbătă, un număr de 13 inculpaţi vor fi prezentaţi Tribunalului Bucureşti cu propunere de arestare preventivă, pentru o perioadă de 30 de zile.

Acţiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul BSIJ şi a lucrătorilor din cadrul Direcţiei Regionale Vamale Bucureşti. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

U Cluj se apropie de play-off. A învins Farul cu 1-0

Publicat

u cluj farul 1.jpg






U Cluj a primit duminică vizita echipei FC Farul Constanța, în etapa a 21-a din Superligă, ultima rundă din acest an.

U Cluj a câștigat partida și are o șansă la play-off.

U Cluj câștigă partida cu Farul.

Echipele de start

U Cluj: Lefter – Mikanovic, Cisse, I. Cristea, Chipciu – Bic, Murgia, Fabry – Macalou, Lukic – El Sawy
Rezerve: I. Chirilă – Chinteș, Van der Werff, Toșca, M. Silva,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Accident pe strada 1 Mai din Dej. Tânără rănită după coliziunea dintre un autoturism și un autotren

Publicat

acfcident dej2.jpg






Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au intervenit, marți, la un accident rutier produs pe strada 1 Mai din municipiu, unde un autoturism a intrat în coliziune cu un autotren.

Impactul a dus șirănirea unei persoane și la avarierea unui stâlp de iluminat public.

Tânără transportată la spital

În urma accidentului, o tânără în vârstă de aproximativ 20 de ani a fost preluată de echipajele medicale și...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

De pe scenă, direct în sprijinul animalelor. Cimpoiul lui Andrei Oltean, solistul trupei E-AN-NA, vândut cu 5.500 de lei

Publicat

andrei oltean concert.jpg






Cimpoiul cu o puternică valoare sentimentală al lui Andrei Oltean, solistul și multi-instrumentistul trupei E-AN-NA, a fost vândut cu 5.500 de lei în cadrul unei licitații caritabile organizate la concertul aniversar de 10 ani al trupei, desfășurat pe 18 decembrie, la Arenele Romane din București.

Instrumentul, primit de artist la vârsta de 16 ani și folosit timp de peste un deceniu în turnee și concerte din...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. „Am fost împușcată la Revoluția de la Cluj. Aveam 17 ani”. Mărturia Cristinei Popa, care era la Fabrica de Bere

Publicat

cristina popa revolutionari2.jpg






Cristina Popa a fost împușcată în picior în 21 decembrie 1989, când clujenii au ieșit în stradă pentru libertate. O libertate pentru care a curs sânge, inclusiv al Cristinei, care avea doar 17 ani.

Revoluția română începuse deja la Timișoara, dar nimeni nu credea că și la Cluj se va întâmpla ce s-a întâmplat acolo.

„Aveam 17 ani, eram elevă în clasa a XII-a”

Cristina Popa este președinta...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe