EVENIMENT
Contribuabilii bun platnici ar putea beneficia, de la 1 ianuarie 2020, de un bonus de 3% din sumele achitate integral şi la termen

Contribuabilii care îşi plătesc impozitele şi taxele la timp ar putea beneficia, de la 1 ianuarie 2020, de un bonus de 3% din sumele achitate integral şi la termen, a declarat, sâmbătă, preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, Mirela Călugăreanu.
Potrivit acesteia, în acest sens a fost creionat un proiect de act normativ al listei albe a contribuabililor bun platnici, care se doreşte a fi aplicat de la 1 ianuarie 2020.
„Am realizat studiul de impact pe acest segment al celor care îşi plătesc impozitele şi taxele la timp. Am identificat contribuabilii care se regăsesc în situaţia de a putea fi premiaţi. Reprezintă un număr semnificativ. A fost creionat proiectul de act normativ care reglementează două aspecte: cum avem aşa-zisa listă neagră, vom avea trimestrial, în acelaşi ritm, lista albă, iar pe de altă parte proiectul de act normativ vizează acordarea unui bonus de 3% din sumele achitate integral şi la termen de către bunii plătitori”, a afirmat Călugăreanu la Antena 3.
Proiectul prevede două posibilităţi: fie acordarea anuală a acestui bonus, fie acordarea acestuia la fiecare termen de plată.
„Proiectul prevede două posibilităţi: fie acordarea anuală a acestui bonus – şi eforturile sunt de a aplica acest act normativ începând cu 1 ianuarie 2020 -, fie ca la fiecare termen de plată să fie acordat acest bonus. Aici sunt două abordări. În gândirea noastră a fost procentul aplicat la suma respectivă, suma integral declarată şi achitată însă în curând acest proiect va fi supus unei largi dezbaterii publice şi vom ţine seama de toate propunerile ce vor fi formulate”, a dat asigurări Mirela Călugăreanu.
În privinţa listei negre, aceasta a fost eliminată în cazul persoanelor fizice, din cauza unor probleme ale ANAF.
„A fost reglementată problema listei negre în cazul persoanelor fizice, în sensul că s-a eliminat această obligaţie, mai ales că trebuie să recunoaştem că în evidenţa fiscală care priveşte persoanele fizice au fost o serie de probleme din interior şi atunci s-a eliminat obligativitatea de a pune pe lista neagră persoanele fizice. Ideea este că de aceea am simţit nevoia să creăm un instrument pentru bunii plătitori, pentru că pentru persoanele fizice şi juridice care s-au confruntat cu dificultăţi financiare reale s-a aprobat Ordonanţa 6 care prevede două categorii de măsuri: contribuabilii care aveau datorii la 31 decembrie 2018 restante şi care nu au avut posibilitatea şi nici nu au în perioada următoare posibilitatea de a le achita în termen scurt pot accesa planul de restructurare cu un termen de aplicare pe 7 ani. Sunt acolo o serie de facilităţi care conduc la reduceri de până la 50% din aceste datorii şi anularea accesoriilor. De asemenea, important este faptul că pentru cei care-şi achită obligaţiile fiscale restante la 31 decembrie 2018 până la data de 15 decembrie 2019 se aplică mecanismul anulării integrale a dobânzilor şi penalităţilor”, a explicat ea.
Şeful ANAF a menţionat că grupul ţintă pentru aceste măsuri este de peste 460.000 de companii.
„Noi am organizat în acest scop întâlniri numeroase la care au participat peste 3.000 de contribuabili care au apreciat această măsură şi am notificat tot grupul ţintă care este de peste 460.000 de companii”, a precizat Călugăreanu. AGERPRES
EVENIMENT
FOTO: Zeci de copii de grădiniță din zona Sebeș au participat la concursul „Mugurii Crucii Roșii”, organizat de Crucea Roșie

Zeci de copii de grădiniță din zona Sebeșului au participat, joi, la concursul de educație pentru sănătate și prim ajutor „Mugurii Crucii Roșii”, organizat de Crucea Roșie Română Filiala Alba.
Competiția destinată preșcolarilor s-a desfășurat la Grădinița cu Program Prelungit nr. 7 Sebeș, structură a Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Sebeș.
Echipajele, formate din câte 3 copii preșcolari, au trebuit să își demonstreze pregătirea în cadrul unor probe…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Comuna Florești se alătură campaniei „Hai, na!”. Patru puncte de colectare a hainelor

Floreștiul se alătură campaniei „Hai, na!”, o inițiativă dedicată colectării și reutilizării hainelor, menită să reducă risipa. Locuitorii comunei sunt încurajați să doneze hainele pe care nu le mai poartă, dar care pot fi încă de folos altora.
Campania „Hai, na!” ajunge și în Florești. Locuitorii sunt invitați să doneze haine într-un mod responsabil și sustenabil, contribuind la reducerea risipei și sprijinirea celor aflați în nevoie.
„Ne-am…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Amenajări peisagistice, la Sebeș. Lucrări realizate de Serviciul Public de Administrarea Patrimoniului

Pe parcursul lunii mai, Serviciul Public de Administrarea Patrimoniului Sebeș a desfășurat lucrări de amenajare a noi spații/zone verzi care să prezinte atât un rol funcțional, cât și estetic la nivelul municipiului.
Este vorba despre parcuri, scuaruri, grădini, aliniamente stradale, amenajări sub forma de rocării/alpinării, ronduri, rabate sau fâșii.
Prin lucrările de amenajare peisagistică se contribuie în mod direct la:
- îmbunătățirea calității aerului la…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Peste 50 de șoferi testați pentru alcool sau droguri la volan, în Alba, în ultimele 24 de ore. Amenzi de peste 40.000 de lei

Peste 50 de șoferi au fost testați pentru alcool sau droguri la volan, în Alba, în ultimele 24 de ore. Polițiștii și jandarmii din județul Alba au continuat acțiunile, în sistem integrat.
Potrivit IPj Alba, în cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 390 de verificări de persoane și 255 de verificări de autovehicule, pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.
Au fost constatate 154 de abateri de natură…
Citește mai mult pe Alba24.ro