Connect with us

ACTUALITATE

Copiii, din ce în ce mai interesaţi de online shopping. Brandurile de modă, printre cele mai căutate

Publicat

Interesul copiilor pentru cumpărăturile online s-a triplat în ultimele 12 luni, comparativ cu anul trecut, de la 2% la 9%, iar printre cele mai căutate produse sunt cele electronice (Apple, Samsung) sau brandurile de modă (Vans, Gucci sau Supreme), reiese din raportul anual Kaspersky despre siguranţa copiilor, prezentat marţi într-o conferinţă de presă.

Potrivit statisticilor, chiar dacă interesul crescând al tinerilor pentru site-urile de comerţ electronic este o tendinţă globală, amploarea sa variază în funcţie de regiune. Astfel, cea mai mare cotă şi cea mai mare creştere în căutările legate de cumpărături online a fost înregistrată în Rusia şi CSI (23%), urmate de America de Nord (15%), Europa şi Orientul Mijlociu (11%), Asia şi America Latină (9%).

Printre cei mai căutaţi comercianţi de către copiii de pe tot globul se află AliExpress, Amazon şi Ebay.

De asemenea, când vine vorba despre comercianţii chinezi în special, căutările copiilor cresc constant în fiecare an, iar îmbrăcămintea sportivă (Nike, Adidas), produsele electronice (Apple, Samsung) şi brandurile de modă (Gucci, Vans, Supreme, Zara, Bershka) sunt cele mai căutate site-uri în rândul acestui segment de vârstă.

"Merită menţionat faptul că a căuta bunuri online şi a vizita paginile anumitor comercianţi nu implică neapărat cheltuieli efective. Copiii ar putea doar să se uite la lucrurile pe care le doresc sau să le treacă în "wish list', pentru a le împărtăşi apoi prietenilor şi familiei. Prin urmare, această atenţie sporită faţă de cumpărăturile online nu ar trebui interpretată drept obligativitate de a interzice astfel de activităţi, ci ar fi necesar mai degrabă ca părinţii să acorde atenţie obiceiurilor online ale copiilor şi să discute cu ei despre posibile riscuri şi măsuri de precauţie, stabilind reguli clare", se arată în concluziile raportului de specialitate.

Kaspersky a lansat, recent, în România cartea "Kasper, Sky şi ursul cel verde', scrisă de Marlies Slegers, o cunoscută autoare olandeză de cărţi pentru copii şi tineri, ce urmăreşte să le fie un ghid prietenos celor mici, în mediul digital.

Cartea spune povestea unui băieţel, Kasper, şi a lui Sky, colega şi prietena lui. Kasper primeşte un cadou de la bunicul lui, fost marinar, un urs de pluş verde, pe nume Midori Kuma, care se dovedeşte mai mult decât o jucărie: poate să vorbească, iar atunci când Kasper este pe cale să facă un lucru periculos (să îşi dea parola din contul unui joc online către alt coleg) ursul se înroşeşte şi îl împiedică.

Raportul Kaspersky Lab este bazat pe statistici anonimizate din produsele Kaspersky care au funcţionalitate de control parental. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Botoșani: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o mașină pe trecerea de pietoni

Publicat

botoșani: bărbat decedat după ce a fost lovit de o

Publicitate

Un bărbat a murit, sâmbătă dimineață, după ce a fost lovit de un autoturism pe o trecere de pietoni de pe DN 28B, la limita dintre municipiul Botoșani și localitatea Cătămărăști Deal.

Bărbatul se angajase regulamentar în traversarea drumului, pe trecerea de pietoni, fiind lovit de o mașină care se deplasa dinspre Cătămărăști Deal spre municipiu.

La fața locului a ajuns și un echipaj de ambulanță SMURD – TIM, însă personalul medical nu...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Este lege: Polițiștii locali pot să utilizeze camere foto-video-audio portabile în exercitarea atribuțiilor

Publicat

este lege: polițiștii locali pot să utilizeze camere foto video audio portabile

Publicitate

Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care permite polițiștilor locali să utilizeze camere foto-video-audio portabile în exercitarea atribuțiilor de serviciu.

”Noua reglementare stabilește clar situațiile în care aceste sisteme pot fi folosite în spațiul public, fără consimțământul persoanelor vizate, precum legitimarea, constatarea contravențiilor, utilizarea mijloacelor de imobilizare sau intervențiile pentru protejarea vieții și a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bolojan: Cel mai important capitol de investiții e să absorbim cele zece miliarde de euro din PNRR

Publicat

bolojan: cel mai important capitol de investiții e să absorbim

Publicitate

Guvernul își propune să absoarbă în acest an cele zece miliarde de euro din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), a declarat, sâmbătă, la Botoșani, premierul Ilie Bolojan.

El a spus, la finalul unei întâlniri cu primarii din județul Botoșani, că absorbția fondurilor din PNRR reprezintă ”cel mai important capitol de investiții”.

”Pentru România, cel mai important capitol de investiții anul acesta este să absorbim cele zece...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Premierul Ilie Bolojan – întâlnire cu primarul din Botoșani și cu prefectul județului

Publicat

premierul ilie bolojan – întâlnire cu primarul din botoșani și

Publicitate

Premierul Ilie Bolojan a avut, sâmbătă dimineață, o întrevedere cu primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei, și cu prefectul Raluca Curelariu, în prezența președintelui Consiliului Județean, Valeriu Iftime, scrie AGERPRES.

Foto: (c) CRISTIAN LUPAŞCU / AGERPRES


Discuțiile au durat aproximativ 50 de minute, la finalul cărora șeful Executivului a părăsit clădirea Primăriei Botoșani pe o ușă secundară, pentru a evita o nouă confruntare...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe