EVENIMENT
Copiii din tabăra de la Lacul Roșu, ajunşi la spital cu suspiciune de toxiinfecţie alimentară, au fost externați
Copiii din Timişoara, veniţi în tabără la Lacu Roşu şi care au fost internaţi, marţi seara, la Spitalul Municipal din Gheorgheni cu suspiciune de toxiinfecţie alimentară, au fost externaţi în cursul zilei de joi.
Potrivit unui comunicat transmis de Spitalul Municipal din Gheorgheni, zece copii din judeţul Timiş au fost internaţi în secţia de pediatrie cu suspiciune de toxiinfecţie alimentară şi după efectuarea examinărilor clinice, copiii au primit îngrijirile medicale necesare.
În urma tratamentelor administrate, starea pacienţilor s-a ameliorat, iar aceştia nu mai prezintă simptome de vărsături, febră şi greaţă, se mai arată în comunicat.
Sursa citată a mai precizat că spitalul a informat permanent părinţii copiilor internaţi despre starea de sănătate a acestora, atât telefonic cât şi personal, iar în cursul zilei de joi s-a luat decizia externării acestora, în urma întâlnirii dintre părinţi şi şefa secţiei de pediatrie, dr. Nagy Annamária.
Copiii din tabăra de la Lacul Roșu, ajunşi la spital cu suspiciune de toxiinfecţie alimentară, au fost externați: Pacienţii au fost externaţi cu acordul DSP Harghita
"În data de 7 iulie, după întrunirea organizată cu părinţii şi în urma evoluţiei favorabile a stării de sănătate, pacienţii au fost externaţi cu acordul DSP Harghita, instituţie cu care spitalul nostru a ţinut legătură permanentă", se menţionează în comunicat.
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Harghita a anunţat, marţi seara, că mai mulţi copii aflaţi în tabără, la o pensiune din Lacu Roşu, prezintă simptome de toxiinfecţie alimentară, la faţa locului deplasându-se mai multe echipaje medicale.
Copiii, cu vârste cuprinse între 11 şi 13 ani, au fost evaluaţi medical la faţa locului şi, iniţial, au refuzat transportul la spital, dar ulterior, în urma discuţiei cu supraveghetorii, s-a luat decizia ca 12 din ei să meargă la spitalul din Gheorgheni pentru investigaţii medicale de specialitate.
Copiii din tabăra de la Lacul Roșu, ajunşi la spital cu suspiciune de toxiinfecţie alimentară, au fost externați: Ce a precizat Şefa Inspectoratului Şcolar Timiş
Şefa Inspectoratului Şcolar Timiş, Aura Danielescu, a precizat, miercuri, că în tabăra organizată la pensiunea Cerbul din Lacu Roşu, judeţul Harghita, se aflau 56 de copii din Timişoara, însoţiţi de patru profesori, iar 33 de copii au început să se simtă rău.
Copiii sănătoşi au plecat acasă miercuri, împreună cu trei dintre profesorii însoţitori, iar un profesor a rămas în zonă încă 24 ore, până la externarea elevilor din spital.
Potrivit sursei citate, copiii sunt de la Colegiul "C.D. Loga" din Timişoara, fiind elevi în clasele a V-a şi a VI-a.
Inspectorul şcolar general din Timiş a arătat că persoana care s-a ocupat direct de organizarea taberei nu le-ar mai răspunde profesorilor la telefon.
Direcţia de Sănătate Publică Harghita a declanşat o anchetă în acest caz, urmând să facă publice rezultatele controlului. Agerpres
EVENIMENT
Calendar Ortodox FEBRUARIE 2026: Sărbătorile importante din Făurar. Când începe Postului Paștelui și când sunt Moșii de Iarnă
Luna februarie 2026 are o semnificație aparte pentru credincioșii ortodocși, reunind sărbători cu cruce roșie, prăznuiri ale unor sfinți importanți, dar și evenimente bisericești majore care pregătesc intrarea în Postul Paștelui. Luna februarie 2026 este o perioadă a reflecției, a rugăciunii și a întoarcerii către valorile duhovnicești fundamentale.
Calendarul Ortodox 2026 evidențiază pentru luna februarie atât momente de lumină și bucurie, precum Întâmpinarea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Luni, 2 februarie, la Transylvania Open, tenisul devine spectacol total. De la ce oră joacă Emma Răducanu
Luni, la Transylvania Open, nu vii doar pentru tenis. Vii pentru meciurile despre care se va vorbi toată săptămâna. Trei nume mari urcă pe terenul din BTarena și schimbă instant energia competiției, Ana Bogdan, Sorana Cîrstea și Emma Răducanu.
Prezența lor transformă ziua de luni într-un adevărat punct de atracție al turneului. Ana Bogdan, una dintre cele mai constante și apreciate jucătoare din România,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
ACCIDENT RUTIER pe Autostrada A1, sensul Orăștie-Sebeș. Impact între un autoturism și un camion
Un accident rutier a avut loc duminică, 1 februarie, în jurul orei 13.10, pe Autostrada A1, la kilometrul 310, pe sensul de mers Orăștie Sebeș.
Din primele informații accidentul s-a petrecut la kilometrul 310. În accidentul rutier ar fi implicate un camion și un autoturism.
La fața locului intervin pompierii din Sebeș cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță.
Misiunea pompierilor este în dinamică, știre în curs de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Viorel Băltărețu, despre centura metropolitană: Suspendarea totală nu rezolvă nimic. Mută costul pe clujenii care stau în trafic
Secretarul de stat în Ministerul Economiei, fostul deputat USR de Cluj, Viorel Băltărețu, susține că nu trebuia suspendat întreg contractul privind centura metropolitană și că, în opinia sa, partea de proiectare trebuia continuată.
Băltărețu a precizat că a făcut o analiză a situației bazată pe deciziile și termenele asumate public și pe modul în care a fost gestionat proiectul până acum, în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
