Connect with us

ACTUALITATE

Copiii din Ucraina au început un nou an şcolar în ciuda războiului cu Rusia

Publicat

steag ucraina sursa foto pixabay

La peste şase luni de la invazia Rusiei în Ucraina, aproape patru milioane de copii ucraineni au început joi un nou an şcolar, relatează Xinhua.

Directoarea adjunctă a unui liceu din Kiev a recunoscut pentru Xinhua că noul an şcolar nu va fi uşor, nici pentru elevi, nici pentru profesori.

Principalele provocări sunt emoţiile provocate de raidurile aeriene, internetul instabil şi lipsa gadgeturilor pentru învăţământul online, a explicat Svitlana.

De la începerea conflictului, Ministerul ucrainean al Educaţiei şi Ştiinţei a introdus trei modele de învăţământ: la distanţă, în format fizic şi în format mixt, a spus ea.

„Şcolile sunt acum obligate să se asigure că elevii primesc educaţie în formatul care este cel mai sigur pentru ei”, a mai spus Svitlana.

Copiii din Ucraina au început un nou an şcolar în ciuda războiului cu Rusia: Câți dintre elevi au ales învățământul la distanță

Cifrele oficiale arată că 1,78 milioane de elevi ucraineni au ales învăţământul la distanţă, 1,25 milioane formatul mixt şi 864.500, majoritatea în regiunile în care nu există acţiuni militare, au ales cursurile cu prezenţă fizică.

„Liceul nostru a ales o formă mixtă de educaţie, care oferă o combinaţie de învăţământ cu prezenţă fizică şi la distanţă. Este destul de confortabil pentru copii”, a mai spus Svitlana.

În acelaşi timp, a subliniat ea, volumul de muncă al profesorilor ucraineni a crescut semnificativ, deoarece aceştia trebuie să gestioneze atât cursurile online, cât şi cele din clase.

„Din 100 de profesori din şcoala noastră, circa 30 au renunţat. Principalul motiv pentru care aceştia renunţă este mutarea în alte regiuni mai sigure ale ţării sau plecarea în străinătate pentru o şedere temporară. Cu toate acestea, datorită profesorilor care vin din alte regiuni, şcolile din Kiev nu vor duce lipsă de cadre didactice”, a mai spus ea.

Totodată, a subliniat ea, numărul elevilor din şcolile de la Kiev a crescut deoarece multe familii strămutate în interiorul ţării şi-au găsit adăpost în capitala Ucrainei. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Femeie de 40 de ani, din Cristești, scoasă din trafic de polițiști pentru că nu avea permis

Publicat

femeie de 40 de ani, din cristești, scoasă din trafic

Publicitate

Duminică, polițiștii din Botoșani au oprit pentru control, pe drumul comunal DC 51, în comuna Cristești, un autoturism condus de o femeie, de 40 de ani, din comuna Cristești.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că aceasta avea dreptul de a conduce autoturisme retras din luna aprilie a.c.. pe motive medicale.

 

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere fără permis.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

„Dimineți de toamnă la muzeu”, la Muzeul Județean Botoșani

Publicat

„dimineți de toamnă la muzeu”, la muzeul județean botoșani

Publicitate

Muzeul Județean Botoșani vă invită, în perioada 15-16 noiembrie 2025, în intervalul orar 10.00 – 13.00, la ateliere de pictură pe pânză dedicate adulților pasionați de artă și de frumos. Acestea sunt concepute atât pentru începători, cât și pentru cei care au deja experiență artistică.

Lăsându-vă ghidați de sfaturile unui artist plastic talentat, veți putea experimenta utilizarea unor tehnici de lucru corecte, care să vă ofere…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Alertă alimentară: Condimente Knorr și Delikat, retrase din magazine, după o decizie a producătorului. Ce ar putea conține

Publicat

alertă alimentară: condimente knorr și delikat, retrase din magazine, după

Publicitate

Un număr de trei produse marca Knorr şi unul Delikat au fost retrase din magazine. Potrivit companiei Unilever, unele pachete din aceste condimente pot conţine fragmente de metal şi cauciuc şi, prin urmare, nu sunt adecvate pentru consum, scrie alba24.ro

„Unilever a decis să retragă de pe piaţă un număr limitat de pachete din sortimentele Delikat Borş Magic cu legume, Knorr – punga magică – condimente pentru porc cu usturoi şi…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Sistemul de Intrare/Ieșire (EES) este extins și la Punctul de Frontieră Racovăț

Publicat

sistemul de intrare/ieșire (ees) este extins și la punctul de

Publicitate

Astăzi, 10 noiembrie 2025, se operaționalizează Sistemul de Intrare/Ieșire (EES) și în punctul de trecere a frontierei Racovăț (județul Botoșani.

Astfel, după punerea în funcțiune în România a acestui sistem, începând cu data de 12 octombrie 2025, la Punctul de Trecere a Frontierei Stânca (jud. Botoșani), acesta este extins, începând de astăzi, și la punctul de trecere a frontierei menționat mai sus.
Operaționalizarea Sistemului de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe