EVENIMENT
Copil de cinci ani dat dispărut în Italia, descoperit la Vama Curtici - Arad, într-un tren internaţional
Un copil în vârstă de cinci ani care era dat dispărut în Italia, în urma unei sesizări depuse de mamă, a fost descoperit într-un tren internaţional la frontiera română, alături de tatăl său, care este cercetat penal pentru că ar fi luat fără drept minorul.
Potrivit Poliţiei de Frontieră Arad, băiatul a fost găsit în timpul verificărilor făcute la intrarea în ţară, la Punctul de Trecere a Frontierei Curtici, a unui tren care venea de la Budapesta. Autorităţile au constatat că băiatul era însoţit de tatăl său, un bărbat de 31 de ani din Arad.
"La controlul de frontieră, în urma verificărilor în bazele de date, poliţiştii de frontieră au constatat faptul că minorului era dat dispărut de către autorităţile din Italia. Ca urmare a celor constatate, bărbatul şi fiul său au fost duşi la sediul sectorului Curtici, pentru verificări suplimentare. Minorul a fost încredinţat reprezentanţilor D.G.A.S.P.C. Arad", a informat, vineri, Poliţia de Frontieră Arad.
Bărbatul este cercetat pentru lipsire de libertate. Agerpres
EVENIMENT
Standarde unice pentru toate site-urile instituțiilor publice. Proiect legislativ, la Parlament
Standarde unice pentru toate site-urile instituțiilor publice. Parlamentarii propun unificarea modului în care cetățenii interacționează cu paginile și serviciile online ale instituțiilor publice.
Președintele Comisiei de IT&C din Senat, senatorul USR Ciprian Rus a depus la Parlment un proiect care prevede crearea unui Sistem Unic de Design Digital (SUDD) - un set de reguli comune pentru toate serviciile digitale ale statului, de la formulare și mesaje de eroare, până la...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Amenzi pentru șoferii care conduc mașini cu numerele de înmatriculare murdare. Sancțiunile prevăzute de Codul rutier
Amenzi pentru șoferii care conduc mașini cu numerele de înmatriculare murdare. Șoferii care conduc autovehicule ale căror plăcuțe de înmatriculare sunt murdare sau acoperite de noroi, gheață sau zăpadă, astfel încât numerele nu pot fi citite, riscă amenzi de sute de lei.
Menținerea plăcuțelor de înmatriculare curate nu este doar o obligație legală, ci și o măsură esențială pentru siguranța rutieră și identificarea corectă a vehiculelor în trafic.
Amenzi pentru...
Citește mai mult pe Alba24.ro
În crima oribilă care a avut loc sâmbătă în comuna Florești, apar noi detalii interesante. Victima, Gheorghe Chindriș, un româno-american foarte cunoscut cel puțin în zona Transilvaniei, cu funcții în Societatea Culturală Avram Iancu și Asociația Maramureșenilor din Cluj, ar fi fost omorât cu un calorifer electric, de către un tânăr de 26 de ani.
Omorât cu un calorifer
„Localitatea Luna de Sus/CJ –...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Duminică, 15 februarie 2026, au loc noi trageri organizate de Loteria Română pentru jocurile Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.
Evenimentul vine după ce, la extragerile de joi, 12 februarie, au fost acordate peste 36.400 de câștiguri, în valoare totală de peste 25,07 milioane de lei.
Numerele câștigătoare vor fi publicate după ora 18,30.
Report uriaș la Joker: peste 10,24 milioane de euro
La jocul Joker, la categoria I, se înregistrează un report...
Citește mai mult pe Alba24.ro
