EVENIMENT
Copil de doi ani, lovit de o maşină scăpată de sub control în Vâlcea. A fost preluat de un elicopter SMURD
Un băieţel de doi ani, din comuna Alunu, a fost rănit grav, duminică seara, într-un accident rutier produs pe un drum din localitate, el urmând să fie transportat la un spital din Craiova cu un elicopter SMURD, au anunţat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea.
Potrivit sursei citate, copilul a fost găsit de echipajul SMURD în stare de inconştienţă şi transportat la spitalul din Horezu, de unde va fi preluat de personalul medical de pe elicopter.
Reprezentanţii IPJ Vâlcea au precizat că băieţelul a fost accidentat de şoferul unei maşini care, pe fondul vitezei excesive, ar fi intrat într-un cap de pod de pe marginea drumului de unde a ricoşat, lovindu-l pe micuţ care se juca în apropiere. AGERPRES
EVENIMENT
Dimineață de coșmar pe A3. Două accidente în doar câteva minute. Unul dintre șoferi avea alcoolemie de peste 1 la mie
În această dimineață, 24 noiembrie, în jurul orei 08:15, au fost semnalate două accidente rutiere pe autostrada A3, pe sensul de mers Câmpia Turzii – Nădășelu.
Primul incident a avut loc la km 2+500m, implicând un autoturism condus de un bărbat de 63 de ani, din municipiul Cluj-Napoca. Din primele cercetări efectuate la fața locului, se pare că șoferul a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Horoscop pentru săptămâna 24-30 noiembrie 2025: Simțim nevoia să ne punem ordine în viața personală și în cea profesională
Horoscop pentru săptămâna 24-30 noiembrie 2025: Săptămâna care vine ne conduce spre finalul lunii noiembrie cu energii complexe și revelatorii. Este o perioadă în care vom simți nevoia să ne punem ordine atât în viața personală, cât și în cea profesională, în pregătirea pentru ultima lună a anului.
Comunicarea va fi esențială în această săptămână. Conversațiile sincere pot aduce clarificări necesare și pot deschide porți către noi oportunități.
Luna în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cât a câștigat Grecia din turism, în 2025: Numărul turiștilor a depășit 31 de milioane, în sezonul care s-a încheiat
Cât a câștigat Grecia din turism: Veniturile Greciei din turism au depăşit 20 miliarde de euro în perioada ianuarie-septembrie 2025, un avans anual de 9%, informează publicaţiile To Vima şi Kathimerini.
În primele nouă luni din 2025, sosirile turiştilor au urcat în ritm anual cu 4%, numărul vizitatorilor ajungând la 31,6 milioane, conform datelor publicate de Banca Centrală a Greciei (BoG).
Şi datele privind traficul de pasageri pe aeroporturile din Grecia arată aceeaşi…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vreme schimbătoare la Cluj. Temperaturi ridicate la mijlocul săptămânii și răcire spre finalul lui noiembrie
Cluj-Napoca intră într-o săptămână dominată de variații termice clare și cer mai ales înnorat, potrivit prognozelor pentru perioada 24–30 noiembrie.
Luni, orașul începe săptămâna cu nori joși și temperaturi reduse, maximele atingând aproximativ 4°C, iar minimele coborând până la 0°C. Marți, vremea se încălzește vizibil: temperaturile urcă spre 10°C, marcând cea mai blândă zi a intervalului….
Citește mai mult pe Cluj24.ro


